Reklama

Rusza Budżet Obywatelski w Katowicach. Jest kilka nowości

Redakcja
Rozpoczyna się siódma edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W tej odsłonie jest kilka nowości dla mieszkańców. Z powodu zagrożenia koronawirusem nie trzeba będzie zbierać podpisów pod wnioskiem.

Dzisiaj ruszył nabór wniosków w siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego. W Katowicach w tym roku pojawiło się kilka nowości. Jedną z ostatnich jest zielony budżet. Zgodnie z decyzją prezydenta Marcina Krupy, 5 mln zł zostanie przeznaczonych na przykład na nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne dotyczące ochrony przyrody i ekologii. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Ponadto radni w lutym przegłosowali zmiany dotyczące terenów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wynikające z nowych przepisów. Od tej pory nie można już na nich realizować zadań inwestycyjnych jak place zabaw, drogi rowerowe czy wybiegi dla psów. W grę wchodzą tylko projekty miękkie, jak np. festyny.

Wyjątkowa sytuacja i zamknięcie katowickiego urzędu miasta wymusiły też rozwiązanie kwestii składania wniosków. – Na etapie przyjmowania wniosków wprowadzamy ważną zmianę. Ze względu na zagrożenie koronawirusem i apel lekarzy, by do minimum ograniczać kontakty z innymi osobami, do składanych wniosków prosimy nie dołączać list podpisów mieszkańców, którzy dany wniosek wspierają. Wnioski złożone bez list poparcia, ze względu na tę szczególną sytuację, o ile spełnią inne kryteria – zostaną uznane za poprawne. Jednocześnie ze względu na fakt zamknięcia urzędu dla bezpośredniej obsługi mieszkańców – zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Wniosek można dostarczyć na kilka sposobów: złożyć go przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Katowice, przesłać drogą mailową na adres: [email protected] (gdzie załącznikami do e-maila powinny być: wniosek oraz skany obligatoryjnych załączników – oprócz listy poparcia) lub skorzystać ze specjalnego generatora wniosków, który wkrótce będzie udostępniony – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej UM Katowice.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach można składać od dzisiaj do 4 maja. Kolejny etapy to weryfikacja formalna (do 25 maja) i merytoryczna (koniec sierpnia). Głosowanie zaplanowano od 7 do 20 września. Na Budżet Obywatelski zostanie przeznaczone w tym roku 31,6 mln zł (w tym 5 mln zł na zielony budżet). W puli 26,6 mln zł przewidziano 3 mln zł na zadania ogólnomiejskie, 18,6 mln zł na projekty dzielnicowe, a 5 mln zł będzie służyć utrzymaniu zrealizowanych zadań inwestycyjnych w kolejnych pięciu latach. Wszystkie szczegóły i potrzebne do złożenia wniosku dokumenty znajdują się TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*