Reklama

Ruchome schody na dworcu PKP w Katowicach znów działają

Grzegorz Żądło
Po ponad dwóch latach, na dworcu głównym PKP w Katowicach znów można korzystać z ruchomych schodów, które prowadzą z podziemnego dworca autobusowego do hali głównej. Wymiana zepsutych urządzeń była możliwa, bo dofinansowało ją miasto.

To była niekończąca się historia. Najpierw schody psuły się co jakiś czas. Naprawiał je producent, do czasu aż skończyła się gwarancja. Później za naprawy płaciły już Polskie Koleje Państwowe. W końcu podjęto decyzję o ich całkowitym wyłączeniu.  – Warto zaznaczyć, że dworzec w Katowicach czynny jest całodobowo i również w takim trybie działają urządzenia. Ze względu na ciągły ruch podróżnych w tym obiekcie schody ruchome są bardziej podatne na awarie – mówiła nam Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP S. A.

Przez długie miesiące w sprawie schodów niewiele się działo. W końcu pchnąć sprawę do przodu postanowiło miasto. Władze Katowic zdecydowały, że dorzucą się PKP do wymiany schodów. Chodziło o niespełna 0,5 mln zł. PKP mogły ogłosić przetarg, zwłaszcza że pierwsze szacunki mówiły, że nowe schody będą kosztować około 1 mln zł. Okazało się jednak, że zarówno na pierwszy, jak i kolejny przetarg nie wpłynęła żadna oferta.

Zdaniem katowickich urzędników, już przy pierwszym przetargu właściciel dworca narzucił zbyt krótki termin realizacji zamówienia. – Było kilku wykonawców, którzy zwracali uwagę na to, że jest to operacja na „żywym organizmie”, że jest to cały czas hala, w której są obsługiwani podróżni. Wybudowanie całego biegu schodowego i zastąpienia go nowym to jest skomplikowana kwestia – mówił podczas obrad jednej z komisji rady miasta Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg w UM Katowice.

Miasto miało swoich przedstawicieli w komisjach przetargowych. – Niejednokrotnie zwracaliśmy już uwagę, że można na przykład realizację wydłużyć. Tak, żeby była większa ochota firm zgłaszających się do przetargu. Nie były nasze podpowiedzi bezpośrednio przez PKP wzięte pod uwagę – dodawał Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM.

W trzecim przetargu warunki się zmieniły i w końcu PKP wyłoniły wykonawcę. Schody dostarczyła firma Schindler Polska, która do pracy przystąpiła w połowie lipca. We wtorek nowe schody zostały udostępnione pasażerom. Ich wymiana kosztowała 2,3 mln zł brutto.

To jednak nie koniec problemów technicznych na katowickim dworcu. Cały czas nie działają m.in. ruchome pochylnie przy McDonald’s. Biuro prasowe PKP nie odpowiedziało na nasze pytanie o termin ich naprawy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*