Reklama

Rozpoczyna się przebudowa ul. Dworcowej. Zostanie zamknięta dla ruchu

Grzegorz Żądło
We wtorek 12 listopada ma się rozpocząć przebudowa ul. Dworcowej. Po zakończeniu prac stanie się ona deptakiem z bardzo ograniczonym ruchem samochodowym i bez przejazdu do ul. Mariackiej Tylnej. Przebudowa ma się zakończyć w trzecim kwartale 2020 roku.

Przebudowa ul. Dworcowej rozpocznie się 12 listopada od demontażu wyspy drogowej na ul. św Jana, przy skrzyżowaniu z Dworcową. Ma to związek  z nową organizacją ruchu. Dwa dni później wjazd na Dworcową ma zostać zamknięty. Oznacza to, że nie będzie możliwy dojazd do ul. Mariackiej Tylnej. Stanie się ona dwukierunkowa, a wjechać będzie można na nią od ul. Francuskiej. Docelowo miejsca parkingowe, które zostaną zlikwidowane na ul. Dworcowej, zostaną zastąpione tymi na maszynie parkingowej, która stanie na Tylnej Mariackiej.

Wykonawca przebudowy Dworcowej został wybrany w drugim przetargu. Pierwszy został unieważniony na początku czerwca z powodu zbyt wysokich kwot oferentów. Najtańsza złożona oferta przekraczała o  ponad 1,6 mln zł budżet, jaki Katowice chciały przeznaczyć na inwestycję. W drugim przetargu miasto podniosło kwotę z 14 594 965 zł do 15 896 536 zł. Zgłosiły się dwie firmy. Obydwie zaproponowały ceny spełniające wymagania. Wygrała gliwicka firma Silesia Invest Sp. z o.o., która zaproponowała 15 575 754 mln zł. Budowa ma potrwać 10 miesięcy.

Dworcowa ma ma zostać zamieniona w deptak z ograniczonym ruchem samochodowym. Od strony ul. św. Jana zostanie zlokalizowany parking na około 40 samochodów. Ma on przede wszystkim służyć gościom hoteli i lokali w budynku starego dworca. Będzie to też miejsce przeznaczone do wsiadania i wysiadania z autokarów, dowożących klientów hoteli. Pozostała część deptaka zostanie podzielona funkcjonalnie na trzy strefy. Przestrzeń wypełnią elementy małej architektury. Miasto chce, żeby znalazły się tu miejsca do wypoczynku, ogródki kawiarniane i było możliwe organizowanie wydarzeń. Nawierzchnia całego deptaka będzie pokryta płytami granitowymi w kolorze jasno szarym i bloczkami  granitowych w kolorze ciemno czerwonym ze spoinowaniem epoksydowym.

Na Dworcowej zostaną posadzone 54 drzewa, 4- i 5-metrowe brzozy, miłorzęby i graby. Będą wkopywane bezpośrednio do gruntu. Pierwotne założenia mówiły o 72 drzewach, ale ostatecznie ich liczba została zmniejszona.

Drzew ma być najwięcej na parkingu zlokalizowanym bliżej ul. św. Jana. Jak powiedział nam architekt Ryszard Jurkowski, autor projektu przebudowy, rośliny mają trochę przysłonić zaparkowane samochody. Tak, żeby korony drzew zaznaczały horyzont, patrząc od strony ulicy Pocztowej.

Kolejną strefą ul. Dworcowej, gdzie miasto postawiło na zieleń, będzie jej wschodnia część, bliżej ulic Mariackiej i Tylnej Mariackiej. Miejscami pojawią się nie tylko drzewa, ale również ozdobne krzewy i trawy. Na nowym deptaku mają powstać dwa place. Pomysł jest taki, żeby służyły one organizowania mniejszych wydarzeń i były centralnym punktem Dworcowej. Większy ma mieć około 55 x 37 metrów i będzie się znajdował na wysokości zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej. Mniejszy będzie położony obok, bliżej ul. św. Jana. Tam znajdzie się fontanna, która na projekcie przypomina tę zlokalizowaną przy ul. Wincklera. Całość będzie dopełniona latarniami i miejscami do odpoczynku.

Ciąg komunikacyjny dla służb i najemców będzie zlokalizowany po północnej stronie ul. Dworcowej, bliżej rzędu kamienic. Jednak wjazdu dla samochodów, poza pojazdami uprzywilejowanymi i posiadającym pozwolenia, ma nie być. Kierowcy będą mogli korzystać jedynie z parkingu obok ul. św. Jana. Tam nawierzchnia ma być asfaltowa, a deptak będzie wykonany z dwóch rodzajów kamienia, polskiego i szwedzkiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*