Reklama

Rozpoczyna się procedura sprzedaży mieszkań kupionych przez miasto od SM “Dom”. Wybrani zapłacą tylko 5% wartości lokali

Grzegorz Żądło
Od 8 listopada najemcy mieszkań, które Katowice niedawno kupiły od SM “Dom” S.A., będą mogli składać wnioski o ich wykupienie. Miasto będzie sprzedawać lokale za bezcen. Niektórzy będą mogli stać się właścicielem mieszkania nawet za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.

Sprawa pozakładowych mieszkań ciągnęła się prawie 10 lat. Byli pracownicy Zakładów Metalurgicznych Silesia nie mogli wykupić mieszkań, a zarząd nad nimi przejęła Spółka Mieszkaniowa „Dom”. W kampanii wyborczej w 2014 roku ówczesny wiceprezydent Katowic Marcin Krupa obiecał lokatorom, że miasto wykupi budynki. Negocjacje z SM „Dom” trwały dwa lata. Z naszych informacji wynika, że pierwsza propozycja właściciela opiewała na 48 mln zł. Tyle miasto nie chciało zapłacić. Ostatecznie skończyło się na 32,25 mln zł. Za tę cenę miasto przejęło 612 mieszkania w 31 budynkach, które trafiły do Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Większość z nich znajduje się w Wełnowcu, ale są też budynki w centrum Katowic, przy ul. Lompy.

W momencie przejmowania przez miasto budynków, połowa lokatorów mieszkała w zasobach SM „Dom”, bo kiedyś dostali przydział z zakładu pracy. Druga połowa to osoby, które wylicytowały czynsz w przetargach organizowanych przez „Dom”, czyli poniekąd pozyskały mieszkania na rynku wtórnym. Teraz wszyscy zostaną potraktowani jednakowo.

Budynki kupione od SM “Dom” są w bardzo różnym stanie technicznym. Część nadaje się do wyburzenia. Zresztą dwa – przy ul. Bytkowskiej 68 a, b i 68 c, d już są wysiedlane.

Ostatecznie z 613 mieszkań do sprzedaży trafią 592. Dlaczego najemcy mieszkań po SM “Dom” mają zostać potraktowani lepiej niż inni lokatorzy zasobów komunalnych? – Może to zabrzmi górnolotnie, ale to wyrównanie pewnej niesprawiedliwości społecznej, do której doszło lata temu. Mieszkańcy tych zasobów, jak ktoś kiedyś powiedział, zostali potraktowani jak chłopi pańszczyźniani i sprzedani z budynkami, w których mieszkali. Podjęliśmy rozmowy ze stroną rządową, w wyniku których zwiększona została pomoc finansowa dla samorządów wykupujących takie mieszkania zakładowe. Uzyskaliśmy około 5 mln zł i podjęta została decyzja o możliwie najszybszym skierowaniu tych zasobów do sprzedaży. Tak, nie zarobimy na tym, ale jest to rozwiązanie problemu społecznego dla sporej grupy mieszkańców miasta – tłumaczył w lipcu Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Od 8 listopada najemcy mieszkań po SM “Dom” będą mogli składać wnioski o wykup mieszkań. Odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami, którzy wcześniej dostaną listowną informację. Dodatkowo w budynku urzędu miasta przy ul. Młyńskiej 2a, również od 8 listopada, zostanie uruchomiony punkt informacyjny, gdzie urzędnicy pomogą w wypełnianiu wniosku i będą do dyspozycji mieszkańców.

Zgodnie z obowiązującymi uchwałami rady miasta, lokatorzy danego budynku muszą przystąpić do wykupu mieszkań jednocześnie. Co to znaczy? – Pod pojęciem jednocześnie rozmieć należy, iż składanie wniosków nastąpi np. w przeciągu kliku dni następujących po sobie, a nie zostanie rozłożone w czasie np. na kilka miesięcy. Generalnie założeniem jest żeby miasto skutecznie wyszło ze współwłasności powstającej wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto przez skuteczne nabycie rozumie się także, że na etapie procedowania żaden z lokatorów nie zrezygnuje z wcześniejszej deklaracji wykupu, co się zdarza z chwilą wykonania operatu szacunkowego i po ustaleniu ceny nabycia lokalu mieszkalnego. Pozostawienie w zasobach lokalu mieszkalnego przy wyrażeniu zgody mieszkańcom na wykup swoich lokali będzie sprzeczne z zapisami aktu prawa miejscowego, czyli programu, który przyjął zasadę nietworzenia nowych wspólnot – tłumaczył nam w lipcu wydział gospodarki mieniem UM Katowice.

Ostatnio dopytaliśmy czy ustalone już zostały techniczne szczegóły wykupu mieszkań . – W celu wykupu mieszkań wszyscy najemcy danej nieruchomości muszą stawić się u notariusza. Ustalenia co do szczegółów zawierania umów zapadną po rozmowach z notariuszami. Procedury wykupu dotyczące  poszczególnych budynków będą z nimi uzgadniane – poinformowało nas biuro prasowe UM Katowice. Urzędnicy nie potrafili sprecyzować czy wszyscy chętni będą musieli się pojawić u notariusza w tym samym czasie czy niekoniecznie.

Wysokość bonifikat przy wykupie mieszkań uzależniona będzie od wieku budynków i ich stanu technicznego.

Za 5% wartości mieszkania będą mogli wykupić najemcy lokali przy następujących ulicach:

– ul. Bytomska 2
– ul. Gnieźnieńska 5, 7, 9
– ul. Józefowska 97, 113, 115, 117, 120
– ul. Karłowicza 17, 19
– al. Korfantego 181, 183, 185, 187, 189
– ul. Ludwika 1, 3, 5
– ul. Norwida 9
– ul. Słoneczna 5, 7
– ul. Strażacka 1, 3.

To budynki wybudowane przed 1950 rokiem, które są w złym stanie technicznym. Wymagają dużych nakładów na remonty i uciepłownienie.

Bonifikatę w wysokości 82,5% dostaną najemcy w poniższych budynkach, które zostały wybudowane pomiędzy 1950 i 1960 rokiem. Są one w dostatecznym stanie technicznym, ale również wymagają remontów instalacji, termomodernizacji i przyłączenia do sieci ciepłowniczej:

– ul. Szczecińska 20, 20a, 20b
– ul. Szczecińska 22, 22a, 22b
– ul. Szczecińska 24, 24a, 24b
– ul. Szczecińska 26, 26a, 26b
– ul. Szczecińska 28, 28a, 28b
– ul. Szczecińska 30, 30a, 30b
– ul. Szczecińska 32, 32a.

Mieszkania w budynkach wybudowanych po 1960 roku są w najlepszym stanie technicznym i mają zostać sprzedane za 30% wartości:

– ul. Bytkowska 68
– ul. Lompy 4, 6, 8
– ul. Szczecińska 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51.

Bonifikaty mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji zapłaty ceny za nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej jednorazowo w gotówce.


Tagi:

Komentarze

 1. jarekW 2 listopada, 2021 at 9:58 am - Reply

  Jak ja bym chciał, żeby miasto sprzedało mi mieszkanie za kilkanaście tysięcy. A potem cyk je sprzedać za cenę rynkową.

 2. Kris 2 listopada, 2021 at 9:16 am - Reply

  Standardowa śpiewka o braku pieniędzy wokoło tylko się budują nowe a stare w zapomnienie niech się rozsypią to deweloper zaraz się znajdzie żeby nowe postawić

 3. Kris 2 listopada, 2021 at 9:13 am - Reply

  Zato budynki na welnowcu są w stanie agonalnym

 4. Dziękujemy za artykul 1 listopada, 2021 at 10:33 pm - Reply

  Na Lompy akurat są świetne mieszkania. Z parkietami.
  Były budowane raczej dla kadry zarządzającej, dyrektorów, kierowników itp.
  Do tego świetna lokalizacja.

 5. Kris 1 listopada, 2021 at 1:56 pm - Reply

  Już wszyscy pędzą wykupić te ruiny buaha ha

Dodaj komentarz

*
*