Reklama

Rozpoczęła się budowa parkingów na Tylnej Mariackiej. Zabraknie tu zieleni

Redakcja
Ruszyły prace na ul. Tylnej Mariackiej. To druga część dużej przebudowy w tej części śródmieścia. Teren został przekazany wykonawcy już miesiąc temu, ale prace ruszają dopiero teraz. Efektem inwestycji będzie więcej miejsc parkingowych, ale zabraknie zieleni.

Dwa piętrowe parkingi zostaną wybudowane na ul. Tylnej Mariackiej. Przebudowa całej ulicy ma kosztować 20 mln złotych. To inwestycja zapowiadana od dawna. Przetarg został rozstrzygnięty trzy lata temu, wiosną 2018 roku. Jesienią tego samego roku inwestycja miała być ukończona. Jednak były duże problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Głównym elementem przebudowy ulicy w ścisłym centrum Katowic mają być maszyny parkingowe. Tzw. smart parkingi umożliwią postój samochodów na kilku piętrach windy, którą samochody będą wciągane na wyższe kondygnacje. Łącznie będzie 20 urządzeń do parkowania, każde pomieści 12 samochodów. 12 maszyn stanie od strony ul. Mieleckiego, a 8 od strony ul. Francuskiej. W sumie, w parkingu typu smart, będzie 240 miejsc parkingowych. Ponadto przewidziano 10 naziemnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w ciągu ul. Tylnej Mariackiej.
Urząd miasta nie przewidział tu zielonej przestrzeni. Znikną drzewa i krzewy rosnące po północnej stronie ulicy, bo zmieni się ślad drogi i chodnika na ulicy. Rada Dzielnicy Śródmieście zwróciła się niedawno do prezydenta Katowic z prośbą o wykonanie na ul. Tylnej Mariackiej nowych nasadzeń, ale na razie odpowiedzi nie dostała. Z projektu wynika, że będę tu jedynie dwa niewielkie trawniki.

Teren został przekazany wykonawcy już miesiąc temu, ale prace ruszą w tym tygodniu. W najbliższy czwartek, 27 maja pojawią się pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Na ul. Tylnej Mariackiej będzie obowiązywał zakaz ruchu, za wyjątkiem dojazdu do posesji mieszkańców i obsługi lokali usługowych. Miejsca parkingowe będą wyłączane z użytkowania wraz z postępem robót.

Roboty będą prowadzone etapami. Pierwszy z nich obejmie renowację muru oporowego należącego do PKP PLK. Najpierw od strony ul. Mielęckiego. Dlatego konieczne będzie zajęcie parkingu na długości ok. 70 m (ok. 30 miejsc parkingowych) od strony torów kolejowych. Następnie na tym samym odcinku po skończeniu prac renowacyjnych, wykonywane będą przebudowy sieci podziemnych. Wtedy dodatkowo zostanie wyłączonych z możliwości parkowania ok. 15 miejsc od strony kamienic. Później wykonawca rozpocznie prace renowacyjne muru oporowego od strony ul. Francuskiej – w rejonie drugiego zespołu maszyn, w związku z czym zajęte zostanie ok. 20 miejsc parkingowych (łącznie 65 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 7 czerwca.

Przebudowa ul. Tylnej Mariackiej ma potrwać około 9 miesięcy. Montaż modułów parkingowych planowany jest z końcem października, a ich oddanie do użytku zaplanowano na koniec roku. Cała przebudowa i montaż pozostałych elementów powinny zakończyć się w marcu 2022 roku. Inwestycja kosztuje ok. 20 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*