Reklama

Rekrutacja do szkół w Katowicach. Miejsc w liceach nie zabrakło

Redakcja
Rekrutacja do szkół średnich w Katowicach przebiegła w tym roku tak samo, jak w latach poprzednich. Mimo podwójnego rocznika, miejsc nie brakowało. Miasto przygotowało się na większą liczbę uczniów i w największych liceach otworzyło dodatkowe klasy.

Dzisiaj ogłoszone zostały wyniki rekrutacji do szkół średnich. Najwięcej było chętnych do nauki w liceach. Zdecydowanie mniej osób chciało kontynuować edukację w technikach i szkołach branżowych. Mimo że od września do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów – to miejsc nie zabrakło. Tegoroczna rekrutacja praktycznie nie różniła się od tych w latach poprzednich. W liczbach wyglądało to tak, że miasto przygotowało ponad 6700 miejsc w szkołach średnich. Łącznie do katowickich placówek aplikowało około 5400 uczniów.

Najbardziej obłożone były prestiżowe licea takie jak „Mickiewicz”, „Kopernik” czy „Konopa”. Do tych szkół próbowało się dostać bardzo dużo osób spoza Katowic. – Tam, gdzie było przepełnienie podczas rekrutacji, daliśmy zgodę na dodatkowe oddziały – mówi Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu w UM Katowice. Dodaje jednak, że decyzje odnośnie dodatkowych klas były wydawane tak, żeby nie zaniżać poziomu szkół. Z kolei w niektórych szkołach branżowych i technikach zainteresowanie było niskie, więc część klas nie zostanie otwarta. Poza najbardziej renomowanymi katowickimi liceami pod względem popularności wysoko stoi też X LO im. Paderewskiego. Tu nie brakuje chętnych nawet na tak egzotyczny profil jak klasa językowa z językiem chińskim. Niezły wynik podczas rekrutacji odnotowała klasa z elementami e-sportu w V liceum ogólnokształcącym. Tam jeszcze dwa lata temu nie było chętnych, a już w tym roku trzeba będzie otworzyć dwie takie klasy. W tym roku do katowickich szkół średnich nie zakwalifikowało się około 200 uczniów.


Tagi:

Komentarze

  1. Karolina 18 lipca, 2019 at 2:54 pm - Reply

    I wszystko wraca do normy z czasów, gdy licea były czteroletnie. Wtedy zmieściły się w szkołach 4 roczniki uczniów, to i teraz się zmieszczą. Miasto stanęło na wysokości zadania, oferując podwojoną liczbę klas w najbardziej obleganych liceach – z osobną rekrutacją dla absolwentów podstawówek i gimnazjów.

Dodaj komentarz

*
*