Reklama

Radni skrytykowali prezydenta Świętochłowic. Nie chcą pomnika Korfantego za pieniądze podatników

Łukasz Kądziołka
Dyskusja z udziałem prezydenta Świętochłowic podczas sesji rady miasta. Wywołał ją apel, który ostatecznie został przegłosowany przez radnych. Jednak wcześniej Dawid Kostempski został dość ostro skrytykowany. Radni nie chcą, żeby pomnik w Warszawie był stawiany za pieniądze mieszkańców Śląska.

Bardzo źle stanie się jeżeli na tablicy upamiętniającej wzniesienie pomnika Wojciecha Korfantego nie będzie Katowic – stwierdził Dawid Kostempski podczas swojego przemówienia. Prezydent Świętochłowic wziął udział w sesji rady miasta. Zabrał głos, bo chciał zareagować na apel dotyczący budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Ten zostanie skierowany nie tylko do lokalnych władz, ale również do najwyższych władz państwowych.

Rada Miasta Katowice zwraca się zarówno do strony rządowej jak i samorządu Miasta Stołecznego Warszawy o uszanowanie pamięci Wojciecha Korfantego i godne potraktowanie budowy jego pomnika. Oczekujemy od obu stron stanowiska i podanie go do publicznej wiadomości. Tylko w ten sposób możemy uniknąć uwłaczającej godności Ślązaków sytuacji jaką byłoby zbieranie datków w śląskich gminach na budowę pomnika w Warszawie” – czytamy w apelu podpisanym przez trojkę radnych – Michała Lutego, Jerzego Forajtera i Macieja Biskupskiego.

Podobne stanowisko już wcześniej przedstawił Ruch Autonomii Śląska. Co do roli Wojciecha Korfantego wszyscy są zgodni. Jednak radni mają dużo zastrzeżeń do źródeł finansowania tej inwestycji.

Uważamy, że śląski podatnik nie powinien finansować żadnych pomników w Warszawie. Oczywistym dla mnie jest, że państwo polskie powinno być po wsze czasy wdzięczne tej postaci. Śląscy samorządowcy, którzy popierają tę idę i chcieliby wyjąć pieniądze z kieszeni mieszkańców naszego regionu, mogliby jako osoby prywatne wesprzeć tę inicjatywę – mówił radny Marek Nowara.

Radny Maciej Biskupski zarzucił Kostempskiemu, że wyciąga sporo pieniędzy z budżetu swojego miasta i przekazuje znacznie bogatszej stolicy.

Świętochłowice, które zadeklarowały 100 tys. zł na wsparcie tej inwestycji, mają budżet roczny po stronie wydatkowej w wysokości 260 mln zł. I pan – rozumiem w imieniu mieszkańców Świętochłowic, aczkolwiek nie mam pewności, że za ich akceptacją – chce przekazać 100 tys. zł na inwestycję w Warszawie, której budżet wynosi 17,5 mld zł? – pytał radny.

Natomiast Michał Luty stwierdził, że nie pieniądze są kluczowe. Chodzi o godność Ślązaków. Jego zdaniem wszyscy zapamiętają, że pieniądze na pomnik w Warszawie musiał dać przede wszystkim Śląsk. Kostempski nie zgadza się z argumentami radnych, bo gdyby nie ta inicjatywa, to pomnik Korfantego w Warszawie może w ogóle nie powstać.

Uważam apel za spóźniony, ponieważ rozpoczęła się procedura w zakresie wyłaniania wykonawcy pomnika Wojciecha Korfantego. Osobiście uważam, że nie ma innego wyjścia, jak tylko sfinansowanie pomnika w tej formule, ponieważ wielokrotnie występowaliśmy do władz państwa, do władz centralnych, wojewody oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Niestety, nie spotkało się to z odzewem. Uważam, że na setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego temu wielkiemu Ślązakowi należy się to miejsce w Warszawie – mówi Dawid Kostempski.

Decyzja o budowie pomnika na rogu ul. Agrykoli i al. Ujazdowskich zapadła już pod koniec ubiegłego roku. Inwestycję, która ma kosztować od 1,3 mln do 1,5 mln zł, wsparła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (podobnie jak Świętochłowice, GZM przeznaczy na ten cel 100 tys. zł). Warszawa na pomnik ma wydać 300 tys. zł, ale większą część pieniędzy (nieco ponad 1 mln zł) wyłoży wiele śląskich samorządów. Władze Katowic nie podjęły decyzji o finansowaniu inwestycji. Konkurs na opracowanie pomnika Korfantego zostanie ogłoszony 4 czerwca. Umowa ws. wzniesienia pomnika pomiędzy władzami stolicy a samorządowcami została podpisana 20 marca. Została też powołana komisja urbanistyczna, która oceni koncepcje. Pomnik ma zostać odsłonięty na 100-lecie wybuchu I powstania śląskiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*