Reklama

Radni apelują do prezydenta o podwyżki wynagrodzeń w straży miejskiej

Grzegorz Żądło
Radni komisji transportu zaapelowali do prezydenta Katowic o przeanalizowanie możliwości podniesienia płac strażnikom miejskim. – Oceniamy strażników miejskich, a wynagrodzenie ma wpływ na jakość ich pracy – mówiła radna Krystyna Siejna.

Pensje w Straży Miejskiej w Katowicach są bardzo niskie. Świeżo przyjęty do pracy aplikant dostaje najniższą krajową, czyli 3050 zł brutto. Po roku zatrudnienia i pozytywnie zdanym egzaminie kończącym szkolenie ma możliwość zawarcia umowy na czas nieokreślony i awans na stanowisko młodszego strażnika z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 3 335 zł brutto. Pod koniec ubiegłego roku strażnicy zarabiali jeszcze mniej, ale wzrosła minimalna pensja, więc i ich wynagrodzenie poszło nieznacznie w górę.

O tym jak bardzo nieatrakcyjna jest praca w katowickiej SM świadczy zainteresowanie kolejnymi naborami do tej formacji. W marcu poszukiwano 18 osób. Zgłosiły się tylko 4, a jedna z nich podpisała umowę i zacznie pracę od czerwca. W ogłoszonym na początku maja naborze jest 19 wolnych miejsc pracy. Rekrutacja ma właściwie charakter ciągły, bo ze straży regularnie odchodzą kolejni pracownicy. Od listopada 2021 roku do teraz zwolniło się 18 osób, a przyjęte zostały 22. – Staramy się te etaty zapełniać. Aplikant, przed przeszkoleniem, dostaje na rękę najniższą krajową. Nie wiem czy to jest aż tak bardzo dużo, żeby ci udzie pchali się tutaj drzwiami – mówił na komisji transportu Piotr Piętak, zastępca komendanta SM w Katowicach. Dodał, że z pracy odchodzą strażnicy z kilkunastoletnim stażem. – Jeżeli nawet uzupełnimy skład osobą młodą, to ona będzie gotowa do pracy nie wcześniej niż za rok.

Przegłosowanie wniosku o podwyżki dla strażników zaproponował radny Łukasz Borkowski. – Zadaniem władz miasta jest wzmacnianie tej formacji – mówił Borkowski. Jego propozycja nie od razu spotkała się z aprobatą pozostałych członków komisji.

Radny Krzysztof Kraus stwierdził, że taki wniosek o podwyżkę jest niekonkretny. – Trzeba by napisać od kiedy i w jakiej wysokości. Nie wiemy o czym mówimy.

Wtórował mu radny Dawid Kamiński. – Jeżeli jest apel o przeanalizowanie sytuacji, to brzmi to logicznie. Ale jeśli to apel o podwyżkę, to nielogicznie. Jestem za tym, żeby przedstawiać konkretne kwoty.

Radna Krystyna Siejna stwierdziła, że wniosek można jednak złożyć. – Trudno nam określić skalę tych podwyżek, dlatego że taki wniosek będzie na pewno rozpatrywany w skali całego miasta i budżetu po stronie wydatkowej. Sam wniosek jest zasadny, wynagrodzenia w urzędzie, w tym przypadku w straży miejskiej, nie są wysokie. Oceniamy straż miejską, a wynagrodzenia mają wpływ na jakość jej pracy.

Ostatecznie radny Borkowski złagodził i doprecyzował swój wniosek. Radni z komisji transportu zwrócili się więc do prezydenta Katowic o przeanalizowanie możliwości podniesienia wynagrodzeń pracownikom straży miejskiej.

Taki apel nic nie kosztuje.


Tagi:

Komentarze

 1. Grucha 20 maja, 2022 at 12:20 pm - Reply

  Podwyższanie nędznych pensji nic nie pomoże, dopóki ktoś nie zrobi reformy w tej służbie. Teraz miasto udaje, że płaci a strażnicy udają, że coś robią. Ale czego się spodziewać po Krupie i kolegach

 2. Doktór 20 maja, 2022 at 5:25 am - Reply

  Jak możesz być tak niehumanitarny?? Lepiej dorzucić im 1 zł, bo tyle zawsze brakuje do „bułki” 😉 … A na poważnie to z jakiej racji dawać im jeszcze śniadanie, skoro na nie nie zarobili?? Ty dostajesz coś za darmo?? Musisz ciężko pracować na kawałek chleba, a te pasożyty cały dzień relaksują się na ławeczkach w Centrum i innych dzielnicach, a UM bohatersko chwali się, że mamy palmy w Centrum. Czekam na zdjęcie, albo filmik jak któryś z meneli zrobi sobie wychodek pod taką palmą, bo przecież po to ona tam jest. Normalny człowiek w Katowicach zaczyna się czuć jak intruz w Centrum.

  • marti 20 maja, 2022 at 5:31 pm Reply

   Uważam że zrobienie szalet do tego darmowych w tym miejscu to jakieś nieporozumienie.
   Proponuje przenieść toalety w inne miejsce a przestrzeń zagospodarować na galerię sztuki.

  • Piotr 20 maja, 2022 at 4:52 pm Reply

   Śniadanie, ponieważ trzeba mieć siły aby np. malować pasy na jezdni przez 8 godzin.. 🙂

 3. Piotr 19 maja, 2022 at 9:57 pm - Reply

  Ile osób przewinęło się już w ostatnich latach przez Straż Miejską ?
  I co… niestety, ilość alkoholików i meneli wszelakiej maści, jeszcze się zwiększyła w centrum !!
  Odnoszę wrażenie że problem nie leży w pracownikach SM, tylko w nieskutecznych instrumentach które posiadają w walce z w/w.
  Wywozilbym do izby wytrzeźwień a następnego dnia kąpiel ze śniadaniem, sąd i odwozka prosto na roboty publiczne !!

Dodaj komentarz

*
*