Reklama

Przez Ochojec mogą pojechać pociągi

Szymon Kosek
Przy przejeździe kolejowym na ulicy Jankego pojawiła się sygnalizacja świetlna. Wynika to co prawda jedynie z obowiązujących przepisów, ale możliwe, że niedługo, tymczasowo, będą tędy jeździć pociągi. PKP PLK przygotowuje się do poważnych prac remontowych. Spora ich część będzie dotyczyć Katowic.

– Światła postawiliśmy w związku z rozporządzeniem ministra z 20 października 2015 roku. Wszystkie takie działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa – mówi Jacek Karniewski z biura prasowego PKP PLK. Na razie to najważniejszy powód, dla którego sygnalizacja się pojawiła. Jednak bardzo możliwe, że w przyszłości rzeczywiście będzie tam potrzebna. PKP PLK planuje rozpocząć w 2019 roku modernizację trasy na odcinku Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice. Część odcinka będzie wtedy wyłączona z użytkowania. Przez Ochojec może zostać wyznaczona trasa obwodowa. Zarządca sieci kolejowej nie zdradza jeszcze dotyczących jej szczegółów.

Spółka chce dobudować 2 nowe tory na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny – Katowice – Katowice Ligota. W Katowicach powstaną też nowe perony: w Szopienicach Południowych oraz przy ul. Damrota i ul. Morawy. Taka modernizacja sieci pozwoli oddzielić kolejowy ruch aglomeracyjny od ruchu dalekobieżnego. W tej chwili załatwiane są formalności związane z ustaleniem dokładnego położenia inwestycji. Kolejnym etapem będzie opracowanie projektu budowlanego i zdobycie pozwoleń na budowę.

Zarządca sieci kolejowej planuje rozpocząć prace w 2019 roku, a zakończyć 2023. Czy się to uda, nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, czy PKP PLK uzyska unijne dofinansowanie do projektu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*