Reklama

Przewodniczący rady miasta apeluje o podniesienie ceny kopert parkingowych

Grzegorz Żądło
W czwartek radni przyjmą zmiany w polityce parkingowej Katowic. W związku z tym, że zmiany będą miały charakter kosmetyczny, pojawiają się kolejne głosy wzywające do bardziej radykalnych posunięć, które pozwolą ograniczyć ruch samochodów w centrum miasta. Maciej Biskupski, przewodniczący rady miasta, jest kolejną osobą, która apeluje o podniesienie cen kopert parkingowych.

Projekt zmian w uchwale parkingowej był w poniedziałek omawiany na komisji budżetu rady miasta. Już wcześniej było wiadomo, że mimo zgłoszonych uwag, do sesji nie zajdą w nim żadne zmiany i zostanie przyjęty w formie zaproponowanej przez prezydenta. W dokumencie, który w czwartek przegłosują radni, są trzy istotne zmiany.

Po pierwsze, stawka podstawowa za godzinę parkowania wzrośnie z 2 do 3 zł.

Po drugie, zostanie wprowadzony abonament parkingowy dla mieszkańców Katowic. Za 200 zł miesięcznie lub 480 zł na kwartał każdy mieszkaniec będzie mógł parkować w Strefie Płatnego Parkowania bez dodatkowych opłat.

Po trzecie, z 50 do 200 zł zwiększy się opłata dodatkowa za brak opłaconego postoju. Jeśli obciążony nią właściciel samochodu zapłaci w ciągu 7 dni, wówczas opłata zostanie zmniejszona do 100 zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Propozycja nowej polityki parkingowej Katowic jest zbyt zachowawcza

Urząd miasta nie zajął się na razie tak ważnymi postulatami, jak rozszerzenie SPP, utworzenie strefy śródmiejskiej z wyższymi stawkami, wprowadzenie minutowego rozliczania opłat czy ograniczenie liczby abonamentów wydawanych mieszkańcom SPP do jednego na gospodarstwo domowe albo zróżnicowania opłat za każdy kolejny abonament. Władze Katowic przekonują, że wszystkimi sprawami zajmą się w kolejnej nowelizacji uchwały parkingowej, może jeszcze w tym roku.

Na kolejny ważny problem, który nie zostanie na razie poruszony, zwrócił uwagę przewodniczący rady miasta. Maciej Biskupski, podobnie jak np. Rada Jednostki Pomocniczej nr 1 w Śródmieściu, postuluje podniesienie cen kopert parkingowych. W porównaniu do innych dużych miast,  stawki w Katowicach są mocno promocyjne. To 400 zł miesięcznie za rezerwację miejsca przez całą dobę i 250 zł w godz. 8-17:30.

Biskupski pytał podczas komisji budżetu rady miasta czy była robiona analiza polityki parkingowej również pod tym kątem. – Ceny wszelkiego rodzaju kopert będą podlegały weryfikacji. Na razie skupiliśmy się na rzeczach, które nie budzą sporów. Inne rzeczy są w tej chwili analizowane przez wydział transportu i MZUiM. W trakcie szeroko rozumianej ewolucji polityki parkingowej, jeszcze w tym roku będziemy procedowali urealnienie stawek, rozszerzenie strefy płatnego parkowania oraz zasady wydzielania na koperty poszczególnych miejsc parkingowych – tłumaczył Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg UM Katowice.

Maciej Biskupski zaapelował, żeby władze Katowic mocno wzięły pod uwagę podniesie cen kopert. – Dla bardziej zamożnych to ciekawa opcja, żeby wykupić kopertę i mieć na stałe miejsce parkingowe – mówił przewodniczący rady miasta, nawiązując do obecnie niskich cen kopert.


Tagi:

Komentarze

  1. Mayko 28 kwietnia, 2021 at 10:54 am - Reply

    A kiedy szanowni radni zajmą się prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie pobierania opłat za parkowanie na prywatnych terenach?? W szczególności jeśli chodzi o śródmiejskie kamienice?? Dla przykładu jestem właścicielem kamienicy, terenu oraz placu przed kamienicą w mapach łącznie z chodnikiem!! Ku mojemu zdziwieniu trzy lata temu na moim terenie pod moją kamienicą ustawiono parkomat. Prawomocny wyrok sądu zobowiązuje miasto do usunięcia parkomatu i nakazu zapłaty za zajęcie działki bez zgody właściciela. Dziś 28 kwietnia 2021. Wyrok uprawomocniony 12 listopad 2020. Parkomat dalej stoi i miasto pobiera opłaty za parkowanie na mojej działce. W piśmie do UM poinformowałem że 1 maj 2021 parkomat zostanie usunięty. Zaś każda interwencja straży miejskiej zostanie przegoniona przez ochronę budynku którą wynająłem ekstra na ten cel. Na codzien żyje w USA. W moim stanie za wejście na prywatny teren pozna dostać kulkę w łeb.

  2. P Śl 27 kwietnia, 2021 at 4:56 pm - Reply

    W sumie jeśli abonament w galerii wynosi 380, za parking na mieście wychodzi koło 500 zł za miesiąc to w sumie chyba najrozsądniej jest wykupić sobie taką kopertę 🙂

Dodaj komentarz

*
*