Reklama

Przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego po raz kolejny przedłużony

Grzegorz Żądło
Urząd miasta po raz kolejny przedłużył czas składania ofert w przetargu, który ma wyłonić wykonawcę miejskiego stadionu. Nowa data składania ofert to 16 kwietnia.

Urząd miasta ogłosił przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego pod koniec grudnia 2020 roku. Wówczas, w warunkach postępowania, określono, że wykonawcy będą mieli czas na przygotowanie ofert do 11 marca 2021 r. Później ten termin został przesunięty na 31 marca. To już jednak nieaktualne. Urząd po raz kolejny wydłużył datę składania ofert, tym razem do 16 kwietnia.

Za pierwszym razem powodem wydłużenia przetargu była bardzo duża liczby pytań, które zadali potencjalni wykonawcy. W wyznaczonym czasie było ich około 570. Urzędnicy nie zdążyliby na nie odpowiedzieć w pierwotnym terminie.

Tym razem powód jest inny. – Przystaliśmy na prośbę potencjalnych wykonawców. Kiedy dostali odpowiedzi na zadane pytania, potrzebowali więcej czasu na przygotowanie ofert – tłumaczy Michał Łyczak, rzeczni prasowy UM Katowice.

Przypomnijmy, zgodnie z kosztorysem, tylko pierwszy etap kompleksu sportowego w pobliżu autostrady A4 ma kosztować 186 985 329.67 zł netto, czyli prawie 230 mln zł brutto. Wybrana w przetargu firma będzie odpowiedzialna za budowę stadionu z widownią dla prawie 15 tys. widzów, hali na 2,8 tys. osób, dwóch boisk treningowych, parkingów i zagospodarowanie terenu. W umowie znajdzie się zapis, zgodnie z którym wykonawca będzie miał 3 lata na zrealizowanie prac. Oznacza to, że stadion będzie gotowy najwcześniej pod koniec 2024 roku. Na budowę stadionu Katowice się zadłużą. Wyemitują obligacje.

Stadion miejski ma powstać u zbiegu ulic Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego.

Nawet gdyby miasto miało zapewnione finansowanie II etapu, który obejmie budowę 4 boisk treningowych, pola treningowego dla bramkarzy, drogi oraz dodatkowych miejsc parkingowych, to na razie nie mógłby on zostać zrealizowany. Konieczna jest bowiem zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Drugi etap został wyceniony na 42,5 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*