Reklama

Przetarg na dokończenie budowy Stadionu Śląskiego unieważniony. Będzie kolejne opóźnienie

Grzegorz Żądło
Jeden z przetargów na dokończenie budowy Stadionu Śląskiego został unieważniony. Chodzi o postępowanie na tzw. roboty niskoprądowe. Wszystko dlatego, że urząd marszałkowski źle przygotował specyfikację przetargu. Kolejny ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Unieważnienie postępowania oznacza, że bardzo prawdopodobne jest kolejne opóźnienie w zakończeniu prac, a tym samym przesunięcie terminu oddania stadionu do użytku.

W przetargu na dokończenie prac na stadionie potencjalny wykonawcy miał wykonać m.in. systemy: monitoringu i nagłośnienia, sygnalizacji pożarowej, biletowy i wstępu na obiekt, okablowania i łączności bezprzewodowej. Postępowanie zostało unieważnione. Potwierdza to biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. – Przyczyną były błędy formalne w specyfikacji, która była niezgodna z Prawem Zamówień Publicznych. Zawierała ona wadę prawną, która uniemożliwia zawarcie umowy na realizację prac. Problem polega na tym, że z naszej strony nie można dopuścić do możliwości przyznania wykonawcy prawa do użyczania koncesji na wykonanie instalacji dla policji – tłumaczy Witold Trólka z biura prasowego UMWŚ.

Mówiąc prościej chodzi o to, że np. system łączności dla służb nie może być wykonany przez kogoś innego niż ten, kto wygra przetarg. A właśnie to dopuszczała przygotowana przez urząd marszałkowski specyfikacja.

Nowy przetarg ma zostać ogłoszony w ciągu kilku dni. Jego rozstrzygnięcie przewidziano na styczeń 2016 roku. Wykonawca będzie miał na wykonanie prac 14 miesięcy. To oznacza, że są małe szanse na oddanie stadionu do użytku w pierwszej połowie 2017 roku, co zapowiadał ostatnio urząd marszałkowski. Choć biuro prasowe ma na ten temat inne zdanie. – Ta sytuacja nie powinna mieć negatywnego wpływu na ostateczny termin oddania stadionu do użytku. Muszą tu być spełnione dwa warunki – zakończone prace inwestycyjne oraz uzyskane wszystkie zezwolenia ze strony m.in. nadzoru budowlanego, straży pożarnej, policji i innych służb na eksploatowanie obiektu – mówi Witold Trólka.

Wartość przetargu na prace niskoprądowe wynosi ok. 44 mln zł.

Zdjęcie: Tomasz Żak/biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*