Reklama

Przebudowa ul. Mariackiej Tylnej zbyt droga dla miasta

Łukasz Kądziołka
Przebudowa ul. Mariackiej Tylnej zostanie wykonana, ale nie wiadomo kiedy. Miasto musiało unieważnić przetarg, bo ceny w złożonych w przetargu ofertach okazały się zbyt wysokie. Najtańsza przekraczała budżet inwestycji o ok. 8 mln zł.

Już wcześniej mówiło się o tym, że inwestycja może się okazać zbyt droga. Przebudowa ulicy Mariackiej Tylnej to duże przedsięwzięcie. Zgodnie z koncepcją architektów z biura AiR Jurkowscy zmieniłby się nie tylko układ drogowy. Miałaby powstać toaleta publiczna i nowoczesne miejsca parkingowe, czyli tzw. smart parkingi. Wszystko po to, żeby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca i ograniczyć ruch w tym miejscu. Plany miasta są ambitne, ale wygląda na to, że na ich realizację trzeba będzie poczekać. Wykonaniem projektu i przebudowy były zainteresowane dwie firmy. Swoje oferty złożyły: Dombud S. A. oraz polsko-hiszpańskie konsorcjum z liderem Balzola Polska Sp. z o. o. Pierwsza firma zaproponowała cenę niespełna 30 mln zł, a druga ponad 23 mln zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielopoziomowe parkingi w centrum Katowic, czyli nowa ul. Mariacka Tylna

– W takiej kwocie nie będziemy realizować tej inwestycji. Niestety, z tego typu problemami – tj. szybko rosnących kosztów usług budowlanych, zmagają się gminy w całej Polsce i unieważnianych jest wiele przetargów ze względu na zbyt wysokie stawki proponowane przez oferentów. Obecnie prowadzimy analizę co do dalszych kroków w tej sprawie. Rozważamy różne scenariusze, m.in. ponowne rozpisanie przetargu. Do tej pory żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Kwestię te traktujemy jednak priorytetowo, gdyż jest związana funkcjonalnie z kompleksową przebudową ul. Dworcowej, która rozpocznie się w przyszłym roku – mówi Maciej Stachura naczelnik wydziału komunikacji społecznej UM Katowice. Miasto chciało przeznaczyć na przebudowę niecałe 15 mln zł. Okazało się, że to stanowczo za mało. Zgodnie z pierwotnym planem, ul. Mariacka Tylna ma zostać przebudowana do końca sierpnia 2018 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*