Reklama

Prokuratura Okręgowa uznała, że umorzenie postępowania w sprawie bójki, która doprowadziła do wypadku na ul. Mickiewicza, było przedwczesne

Grzegorz Żądło
Mimo że Prokuratura Rejonowa Katowice Północ umorzyła dochodzenie w sprawie bójki, która doprowadziła do śmiertelnego wypadku na ul. Mickiewicza, sprawa nie jest jeszcze zakończona. O akta poprosiła Prokuratura Okręgowa, która stwierdziła, że nie wszystkie czynności zostały przeprowadzone tak jak powinny.

Rano 31 lipca 2021 roku grupa wracających z imprezy ludzi zaczęła się bić w rejonie przystanku autobusowego na ul. Mickiewicza. W pewnej chwili weszli na jezdnię, przed stojący na przystanku autobus komunikacji miejskiej. Kierowca zatrąbił i ruszył. Po chwili zatrzymał się, ale zaraz ponownie ruszył. Wciągnął pod autobus 19-letnią kobietę ze Świętochłowic. Zginęła na miejscu. Wczoraj Prokuratura Okręgowa poinformowała, że skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu kierowcy autobusu. Śledczy postawili mu zarzuty zabójstwa, usiłowania zabójstwa trzech osób oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem środków, które działają podobnie do alkoholu (traktowane jest to jak prowadzenie w stanie nietrzeźwości).

Jest akt oskarżenia w sprawie wypadku na ul. Mickiewicza. Kierowca PKM Katowice odpowie m.in. za zabójstwo

Jak ujawniliśmy 30 lipca 2022 roku, Prokuratura Rejonowa Katowice Północ umorzyła sprawę bójki, która poprzedziła wypadek. Mimo że w styczniu 2022 prokurator postawił zarzuty udziału w bójce trzem  mężczyznom. Nie przyznali się do winy. Ostatecznie sprawa została jedna umorzona. – Nie było podstaw do wniesienia aktu oskarżenia – poinformowała nas wtedy Joanna Sagan, szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice Północ.

Prokurator uznał, że „czynu nie popełniono„.

Okazuje się jednak, że to nie koniec tej sprawy. Po naszej publikacji Prokuratura Okręgowa poprosiła o akta sprawy. Zostały one przesłane 30 sierpnia. Po ich przeanalizowaniu, prokuratorzy wyższej instancji doszli do wniosku, że nie wszystko w tej sprawie odbyło się tak, jak powinno. – Naszym zdaniem decyzja o umorzeniu postępowania była przedwczesna – powiedziała nam Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Konkretnej decyzji co dalej jeszcze nie ma, z przyczyn formalnych. Możliwości są dwie. Zgodnie z art. 327 Kodeksu Postępowania Karnego, postepowanie przeciwko podejrzanym może zostać wznowione przez prokuratora nadrzędnego (w tym przypadku okręgowego), jeśli ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu.

Druga opcja to decyzja Prokuratora Generalnego, który może uchylić decyzję o umorzeniu, jeśli stwierdzi, że było ono niezasadne (art. 328 KPK).


Tagi:

Komentarze

  1. Jerzy 14 września, 2022 at 2:25 pm - Reply

    To miała być pokazowa akcja prokuratury gdzie łatwo skażą kierowce.
    Jednak całe szczęście nasze społeczeństwo nie jest aż tak zero jedynkowe.

Dodaj komentarz

*
*