Reklama

Prezydent Katowic podsumował trzy lata swoich rządów

Marcin Krupa
G. Ż.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podsumował trzy lata swojej prezydentury. Zapowiedział przy okazji, że prawdopodobnie wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Kampania wyborcza Marcina Krupy w 2014 roku opierała się na tzw. “Umowie z mieszkańcami”. To 10 punktów, które stanowią pewnego rodzaju zobowiązanie na całą kadencję. Już w trakcie prezydentury Krupa dodał do listy dwa punkty: metropolię i walkę o czyste powietrze.

Przy 5 z 10 punktów prezydent Katowic uznał, że wypełnił swoje zobowiązania w 100%. Wszystkie cytaty to wypowiedzi Marcina Krupy.

budżet obywatelski kluczowym narzędziem aktywizacji mieszkańców Katowic – 20 mln zł i skuteczniejsze procedury.

Pula pieniędzy do wydania z BO wzrosła z 10 do 20 mln zł rocznie. Co roku frekwencja w głosowaniu jest wyższa, chociaż 13,6% w 2017 to wciąż bardzo mało. O tym, że BO wymaga zmian piszemy od dawna. Jeden z ostatnich tekstów TUTAJ.

stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych

COP powstało w miejskiej kamienicy przy ul. Kopernika. Do tej pory zarejestrowały się w nim 43 organizacje, a z pomieszczeń skorzystało 135. Pełnomocnikiem ds. organizacji pozarządowych została Agnieszka Lis.

– budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie oraz remonty kapitalne komunalnych budynków mieszkalnych

Ten punkt trochę wymknął się nam spod kontroli, w pozytywnym sensie. Prezydent wyliczył, że w latach 2015-2017 oddanych zostało (i jeszcze zostanie) 1121 mieszkań. Na tę liczbę składa się 107 mieszkań KTBS-u, 82 mieszkania w nowych budynkach komunalnych, zagospodarowanie pustostanów – 730 i lokale udostępnione w programie “Mieszkanie za remont”. Dodatkowo w 2018 roku KTBS wybuduje kolejnych 188 mieszkań, a w ciągu dwóch lat ma powstać około 1000 mieszkań z programu “Mieszkanie plus”.

– katowicki program “Senior w mieście”

Od 3 lat organizowany jest Katowicki Dzień Aktywnego Seniora, powstał informator dla seniorów i program Aktywni Seniorzy.

– wspieranie inwestycji i nowych technologii – opiekun inwestora

W tym punkcie prezydent chwali się wzrostem powierzchni biurowej z 235 tys. m kw w 2014 do 450 tys. m kw. w 2017 roku, organizacją finałów cyklu Intel Extreme Masters, ponad 20 spotkaniami z inwestorami, uruchomieniem biura w Dolinie Krzemowej, organizacją 30 wydarzeń dla start-up’ów. Rozpoczęły się też procedury przetargowe dotyczące utworzenia w budynku przy ul. Teatralnej Strefy Innowacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na 80% prezydent Katowic ocenił realizację 2 punktów. To:

– miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka z Katowic. Pakiet bezpłatnych usług miejskich dla Rodzin 3+

– Ten punkt jest ciągle w realizacji. Nadal brakuje nam miejsc w żłobkach, ale w przyszłym roku powstaną kolejne oddziały w Kostuchnie i na os. Tysiąclecia. Podjąłem także decyzję o budowie jeszcze jednego żłobka. Niedługo przedstawię więcej szczegółów w tej sprawie.

Już w tym roku nie było za to problemu z miejscami w przedszkolu. Przynajmniej w skali całego miasta, bo w niektórych dzielnicach chętnych było więcej niż miejsc. – Wyzwaniem dla nas jest to, że musimy zastanowić się nad zupełnie innym rozmieszczeniem miejsc w przedszkolach. Bazujemy na starej strukturze. Najbardziej dociążone, jeśli chodzi o dzieci, jest południe.

W całych Katowicach w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych jest około 8 tys. miejsc. Po zakończeniu tegorocznej rekrutacji zostało ponad 40 wolnych miejsc.

Program “Nas Troje i więcej” też nie wygląda jeszcze tak jak powinien. – Próbowałem wprowadzić bezpłatny transport dla rodzin 3+, ale w międzyczasie powstały rządowe programy wspierające rodziny wielodzietne. Problemem jest KZK GOP, bo trzeba by wprowadzić bezpłatną komunikację na obszarze całego związku. Są takie plany, ale nie dla rodzin wielodzietnych, tylko dla dzieci i młodzieży szkolnej. Piszemy o tym TUTAJ.

ożywienie terenów poprzemysłowych

W tym punkcie prezydent Katowic umieścił m.in. dofinansowanie przez miasto przebudowy Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego, planowaną budowę mieszkań z programu “Mieszkanie plus” przy ul. Korczaka i stworzenie bazy terenów poprzemysłowych (obejmuje tereny i obiekty firm).

zdaniem prezydenta, w 60% zrealizowany jest obecnie punkt dotyczący budowy 3 krytych basenów

We wszystkich trzech lokalizacjach rozpoczęły się już prace budowlane. Baseny w Burowcu i Brynowie mają być gotowe w kwietniu 2019 roku, a ten w Zadolu w czerwcu 2019.

– rozwiązanie problemów komunikacyjnych, w szczególności południa Katowic: Park&Ride, “Katowice na rowery”, nowe środki transportu

Ten punkt, zdaniem prezydenta, został zrealizowany w 50%. To przede wszystkim decyzja o budowie linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny. Trwa projektowanie trasy.  Projekt ma być gotowy w IV kwartale 2018 roku.

Trwa budowa pierwszego centrum przesiadkowego, w Ligocie. Ma być gotowe w czerwcu 2018 roku. W przypadku centrów w Brynowie, Zawodziu i przy ul. Sądowej trwają procedury przetargowe. Z kolei dla węzłów “Podlesie” i “Piotrowice” w 2018 roku mają zostać przygotowane projekty budowlane.

Kolejny element tego punktu to przebudowa Drogi Krajowej nr 81 w dwóch miejscach. Pierwsze to rozbudowa i przebudowa dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km. Budowa ma potrwać do 2020 roku i będzie kosztować 400 mln zł. Rządowe dofinansowanie wyniesie 338,2 mln zł.

Drugi odcinek to rozbudowa DK 81 w Piotrowicach (ul. Kościuszki) o długości 1,44 km wraz z budową dwupoziomowego węzła bezkolizyjnego na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej. Budowa ma się zakończyć w 2019 roku i będzie kosztować 132,8 mln zł (dofinansowanie wyniesie 111,4 mln zł).

Wśród istotnych decyzji w obszarze transportu, prezydent wskazał też wprowadzenie strefy tempo 30 w centrum Katowic, która całkiem niedawno została rozszerzona również na dzielnice (Dąbrówka Mała, os. Paderewskiego, Koszutka, os. Tysiąclecia, Piotrowice-Ochojec, Ligota-Panewniki, Brynów).

zdecydowanie najgorzej wypada realizacja ostatniego punktu umowy z mieszkańcami, czyli budowa Centrum Nauki w Katowicach (20%)

Został wprawdzie powołany koordynator projektu z ramienia urzędu miasta, ale w znaczący sposób nie posuwa to sprawy do przodu. Zapadła decyzja o zlokalizowaniu centrum nauki w dawnej hali parkowej przy ul. Kościuszki. Jak mówi prezydent Katowic, podstawowy powód tak wolnego tempa przygotowania inwestycji, to niechęć różnych środowisk i instytucji do współfinansowania utrzymania centrum. – Nie mamy deklaracji ani  marszałka,  ani rządu. Sfinansować budowę możemy sami, ale utrzymanie to już zupełnie inna sprawa.

Na razie powstała wstępna koncepcja funkcjonowania Śląskiego Centrum Innowacji. W I lub II kwartale 2018 roku ma zostać ogłoszony konkurs na projekt z zagospodarowaniem terenu.

Do 10 wymienionych punktów prezydent Katowic dołożył jeszcze dwa:

powołanie metropolii

Metropolia rzeczywiście powstała, ale akurat przy jej tworzeniu Marcin Krupa ponosił same porażki. Najpierw pozwolił na przeforsowanie nazwy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a potem nie zdołał zbudować większości, która zablokowałaby wybór na przewodniczącego zarządu Kazimierza Karolczaka. Również wybór na przewodniczącego zgromadzenia GZM Krupa osiągnął dopiero po przerwaniu inauguracyjnego posiedzenia. Nadal nie ma tez zgody odnośnie tego, gdzie swoją siedzibę ma mieć metropolia. Więcej o tym TUTAJ.

czyste powietrze

O wszystkich działaniach podejmowanych przez miasto na tym polu pisaliśmy niedawno TUTAJ

Marcin Krupa powiedział, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie startu w przyszłorocznych wyborach, choć skłania się ku kandydowaniu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*