Reklama

Prezydent Katowic o proteście strażników miejskich: Może się okazać, że wspomaganie policji jest bardziej rentowne niż utrzymanie straży miejskiej

Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic Marcin Krupa skomentował trwający od początku stycznia protest strażników miejskich. Przypomnijmy, strażnicy zapowiedzieli, że nie będą wystawiać mandatów, a interwencje będą przeprowadzać długo i skrupulatnie. Żądają m.in. 1000 zł podwyżki i zwiększenia zatrudnienia w straży. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie prezydenta Katowic. Marcin Krupa mówi, że rozumie strażników, ale jednocześnie sugeruje, że być może bardziej opłacalne niż utrzymanie straży miejskiej byłoby zwiększenie dofinansowania policji.

Po to są związki, żeby walczyć o swoje. Ja tylko wspomnę, że w ubiegłym roku były w całym mieście podwyżki wynagrodzeń, które objęły również straż miejską. Porównujemy cały czas poziom wynagrodzeń pomiędzy innym strażami miejskimi, zarówno w naszym obszarze metropolitalnym, jak i w całej Polsce. Jesteśmy w środku stawki. Tak więc wydaje mi się, że trochę za dużo burzy jest wokół tego. Kolejne podwyżki będziemy planowali w roku 2021, zgodnie z zasadą „co dwa lata”. Mam nadzieję, że ten konflikt spróbujemy jakoś rozwiązać – mówi prezydent.

Odnośnie drugiego podstawowego postulatu strażników, czyli zwiększenia zatrudnienia, również jest sceptyczny. – Możemy myśleć o zwiększeniu zatrudnienia, ale musimy mieć świadomość, że to zwiększa koszty utrzymania. Tych pieniędzy nie ma tyle, żeby zwiększyć etatowość i rozszerzyć zakres działania straży miejskiej. Pamiętajmy, że straż miejska jest porządkowym organem pomocniczym prezydenta, ale również pomocniczym dla policji. Trzeba też myśleć o tym jak zwiększyć liczbę patroli policyjnych, które są bardziej skuteczne, aniżeli te straży miejskiej, bo mają większe uprawnienia. To wszystko wymaga bardzo dużego zastanowienia i analizy.

Marcin Krupa sugeruje, że protest może strażnikom tylko zaszkodzić. – Boję się, żeby takie dyskusje nie wywołały sytuacji, że znów odżyją wnioski o to, aby straż rozwiązać. Bo wtedy będziemy mieli jeszcze większy problem. Trzeba mieć świadomość, że pewne działania mogą  być negatywnie odbierane społecznie w stosunku do straży miejskiej. Strażnicy niepotrzebnie podburzają opinię społeczną. Analizowałem wypowiedzi mieszkańców i one są w większości negatywne, że absolutnie po co im podwyżki itd. To jest też nieprawda, bo każdy kto pracuje, chce dobrze żyć. Mam tego świadomość, ale mam też świadomość całego miasta i ruszenie płac jednej grupy pracowników powoduje to, że kolejna grupa się uaktywnia.

Dodaje, że bardziej efektywne, niż podwyżki dla strażników, może być zwiększenie dofinansowania dla policji. – Koszt utrzymania straży to około 10 mln zł rocznie. Jakby popatrzeć na wspomaganie policji pieniędzmi poprzez zwiększenie liczby patroli, może się okazać, że jest to wiele bardziej rentowne niż utrzymanie straży miejskiej.

Związkowcy zapowiedzieli, że swój protest będą prowadzić co najmniej przez 3 miesiące. Chcą w tym czasie spotkać się z władzami miasta i wypracować jakiś kompromis.


Tagi:

Komentarze

 1. Krzysztof 14 stycznia, 2020 at 4:06 pm - Reply

  Obojętnie jaki jest Prezydent – ludzie wybierają ? Policja czy SM są potrzebne ale muszą być rozliczane ze służby przez przełożonych gdzie byli i co robili. Dlaczego nie interweniowali !!!!!!!!! Zamiast likwidacja SM to po prostu wymiana kadry i odpowiednie zarobki bo nikt na mrozie nie będzie pracował za 2500 zł. Co ma wspólnego z tym Prezydent ? Nie wiem. Prezydent powinien dofinansować nie bogatych a biednych którzy pracowali dla miasta dziesiątki lat a teraz ich nie stać nawet na Dom Opieki – niestety sami nie potrafią funkcjonować ze względu na wiek i demencję. Żeby nie było bezdomnych trzeba takich nieszczęśników dofinansować a szczególnie dom ich pobytu. Bo jak ktoś płaci 2000 zł emerytury a Dom Opieki to wydatek rodziny 4500 zł miesięcznie to prowadzi do patologii w mieście i wszyscy powinni to zrozumieć że pracując uczciwie przez całe życie należy im się uczciwa starość i to powinno być PRIORYTETEM PREZYDENTA a nie gdzie postawić jakiś kolejny budynek. Pracownicy magistratu niedługo też będziecie starymi ludźmi i jak młoda komuna wprowadzi eutanazję to ok a jak nie to będziecie zalegali w śmietnikach i pustostanach grzebiąc za jedzeniem w śmietnikach.

 2. Jk 14 stycznia, 2020 at 11:03 am - Reply

  Krupa tylko umie straszyc i zastraszac ludzi !!! Bo prezydent z niego marny mozna powiedziec ze najgorszy !!! A swoim urzedasa dal ogromne premie i jakos nie widzial w tym problemu!!!!

 3. Lyjo ze Śląska 9 stycznia, 2020 at 8:45 pm - Reply

  No to zadzwońcie w sprawie parkowania na Policję… Oni już sobie sami odjęli takie interwencje bo mają od tego Straż. Tak samo kontrola palenia w piecach, ścieki itd. Nikt poza strażą tego nie zrobi. Chcecie mieć syf? Spoko. A dodatkowe patrole Policji kończą się tym, że biurwy wychodzą na dwie godziny i kogoś legitymują dla sztuki – płaci miasto 😉

 4. Robert 9 stycznia, 2020 at 1:45 pm - Reply

  Wedlug mnie powinni zlikwidowac straz miejska. Oni i tak zawsze mowia ze nic nie moga w danej sprawie zdzialac bo oni takich uprawnien nie maja jak policja. W sumie sie nie dziwie w niektorych przypadkach… dolozyc pieniadze policji i tyle

  • Lyjo ze Śląska 9 stycznia, 2020 at 8:48 pm Reply

   Podaj jakiś przykład. Jedyne duże utrudnienie to kontrola pojazdów. Tu rzeczywiście mają ograniczone uprawnienia

 5. Juras 9 stycznia, 2020 at 11:34 am - Reply

  Typowy polityk…zastraszyć… grozić .. szantażować…. Już widzę jak patrol policji gna do kundla bez smyczy co wali kloca na chodniku pod blokiem. Prezydent się ośmiesza.

 6. Herman 9 stycznia, 2020 at 10:39 am - Reply

  Już widzę jak dofinansowana policja zamiast straży miejskiej chodzi po śmietnikach i sprawdza jak się mają bezdomni i co chwilę odwozi innych obywateli na Izbę wytrzeźwień.

 7. Błażej 9 stycznia, 2020 at 9:23 am - Reply

  Należy zlikwidować darmozjadów niezwłocznie, straż miejska jest absolutnie zbędna. Zaoszczędzone środki przekazać na utrzymanie policji.

  • Kononowicz 9 stycznia, 2020 at 8:50 pm Reply

   Żeby nie było niczego

 8. mbbm 9 stycznia, 2020 at 9:20 am - Reply

  Polecam wycieczkę do Chrzanowa. Tam zamiast SM miasto dorzuca się do Policji. Efekt? Picie alkoholu nawet na najbardziej obleganych przystankach w centrum, rozjechane trawniki.

  Mówienie o likwidacji SM w mieście, gdzie deptaki w centrum są nielegalnymi parkingami, to ukłon w stronę paniczów w beemkach.

Dodaj komentarz

*
*