Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę o związku metropolitalnym. Fot. Anna Hanusiak. Źródło: www.katowice.uw.gov.pl.

G. Ż.
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Otwiera to drogę do kolejnych kroków: wydania rozporządzenia przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz uchwał rad gmin, które będą tworzyć metropolię.

Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się uroczystość, przyjechało kilkudziesięciu posłów, prezydentów śląskich i zagłębiowskich miast, a także radnych różnych szczebli samorządu.

W swoim przymówieniu Andrzej Duda podkreślał, że odstępstwo w sprawie miejsca podpisu ustawy (zwykle robi to w Warszawie) nie jest przypadkowe. – Jest to ustawa specjalnie dla Górnego Śląska, dla tego regionu, dla tego specyficznego obszaru Polski . I chciałbym, by w tym geście, a więc mojej obecności tutaj i złożenia tego podpisu właśnie tu, była wyrażona jeszcze pewna idea, którą mam nadzieję, niesie ta ustawa. Chciałbym, żeby stała się ona pewnym politycznym przesłaniem. Otóż ta ustawa jest podpisywana tutaj, bo ona tu jest skierowana – mówił prezydent. – Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, które minęły od 1989 roku, cały czas słyszeliśmy przez wszystkie debaty, wybory, przez  głosy ludzi, polityków, przedsiębiorców, że Śląsk, Górny Śląsk zwłaszcza, jest zaniedbywany, że jest zapominany, że jest eksploatowany, a nie dostaje swojej szansy. Że jest likwidowany, że nie jest modernizowany, tak jak należy, że nie myśli się o Górnym Śląsku w kategoriach tego, że jest to wielki obszar inwestycyjny, który powinien przynosić profity, wynikające z tego, że się w niego wkłada, a nie wyłącznie z tego, że się z niego czerpie. Wierzę w to głęboko, że ta sytuacja właśnie w tej chwili ulega radykalnej zmianie – dodał Andrzej Duda.

Żeby metropolia mogła powstać, muszą ją utworzyć miasta, które zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców. W skład związku metropolitalnego z mocy ustawy wchodzą Katowice. To właśnie stolica województwa będzie musiała wziąć na siebie rolę promotora ustawy. Podczas ostatniej sesji rady miasta przewodnicząca Krystyna Siejna zapowiedziała, że niewykluczona jest nadzwyczajna sesja właśnie w sprawie metropolii.

Związek ma się zająć przede wszystkim kształtowaniem ładu przestrzennego oraz rozwojem transportu publicznego.

O szczegółach ustawy można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*