Reklama

Premier Mateusz Morawiecki kontra górniczy związkowcy. Spontaniczna „dyskusja” na ulicy w Katowicach [WIDEO]

Redakcja
Górnicy powitali Mateusza Morawieckiego w Katowicach hasłem: „Oszust z Wrocławia. Poseł ze Śląska”. Premier postanowił wyjść do górników i z nimi porozmawiać.

W poniedziałek rozpoczęły się protesty górników. Związkowcy weszli wtedy do siedziby Polskiej Grupy Górniczej, a od wczoraj blokują tory, żeby uniemożliwić transport węgla z kilku kopalń. W ten sposób chcą ostrzec rząd oraz pokazać sprzeciw wobec podwyżek cen energii i rosnącej inflacji. Domagają się jednak przede wszystkim pieniędzy dla siebie, czyli rekompensat za pracę w weekendy oraz wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w PGG. 

Dzisiaj górnikom udało się porozmawiać z premierem w Katowicach przed konferencją na Uniwersytecie Śląskim. Po wyjściu z samochodu szef rządu postanowił wejść w polemikę z górnikami. Związkowcy pytali go o to, czemu politycy nie reagują na ogromne podwyżki cen energii. – Gdzie był rząd Polski jak niszczyliście polskie górnictwo biorąc węgiel rosyjski? – pytał Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący komisji krajowej WZZ „Sierpień 80”. Premier w odpowiedzi zaczął mówić o Baltic Pipe, ale wielokrotnie mu przerywano i zaczynał od nowa. – Jako pierwszy rząd budujemy i zbudujemy do końca przyszłego roku rurę gazową, która nas uniezależni od Gazpromu – powiedział Morawiecki i dodał: – Cieszę się, że w województwo śląskie jest drugie pod względem poziomu bezrobocia w Polsce. Górnicy pytali go co się z nimi stanie, ale do tego Morawiecki się nie odniósł. Zdaniem związkowców nie odpowiedział na ich zarzuty. – Powiedział swoje bajeczki, że mamy najniższe bezrobocie w Polsce. Tak, mamy, bo część ludzi musi ze Śląska wyjechać, żeby znaleźć pracę za granicą – podsumował Jedwabny.

Pod koniec grudnia planowane jest spotkanie przedstawicieli zarządu PGG i rządu z górnikami.


Tagi:

Komentarze

 1. Marek 22 grudnia, 2021 at 6:10 pm - Reply

  Z krętaczem nie ma sensu rozmawiać, człowiek się tylko zmęczy. Wiadomo, skoro wszystko wina Tuska i UE i rząd za nic nie odpowiada to za co biorą kasę?

 2. St 22 grudnia, 2021 at 4:15 pm - Reply

  Gonić tych związkowców do roboty nieroby i pozamykać te kopalnie węgla kamiennego jak najszybciej !!!!!

  • rexio 23 grudnia, 2021 at 4:41 pm Reply

   a w czym ci kopalnia przeszkadza ?

  • Taki tam 22 grudnia, 2021 at 7:39 pm Reply

   Twoją pracę na pewno jacyś Hindusi zrobią taniej..a ty na kuroniówkę.
   Mieszkanie w zimie panelami albo wiatrakiem sobie jeszcze ogrzewaj.

  • Marek 22 grudnia, 2021 at 6:11 pm Reply

   Tak, pozamykać kopalnie. I kupować wszystko z Rosji. „Genialny” plan

Dodaj komentarz

*
*