Reklama

Powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko. Trwa odbudowa 30 km torów

Redakcja
Kolej na lotnisko w Pyrzowicach. Postępują prace na linii kolejowej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Widać już pierwsze elementy nowej stacji Pyrzowice Lotnisko.

Trwa kolejowa inwestycja za 660 mln złotych. W pobliżu lotniska w Pyrzowicach widać już pierwsze efekty na placu budowy. Najpierw zdemontowano stare tory po nieczynnej linii kolejowej i w tym miejscu pojawiło się przejście podziemne. To nim podróżni będą przechodzić z i do lotniska Katowice Airport. Na budowanej stacji stoją też ściany peronowe i widać część konstrukcji obiektu. Tak powstaje stacja Pyrzowice Lotnisko. To nie jedyne pozytywne zmiany dla pasażerów. Perony powstają na stacji Siewierz oraz nowym przystanku Mierzęcice. Roboty realizowane są również na stacji Zawiercie. Jednak cała inwestycja ma znacznie większy zakres.

Prace ruszyły na początku tego roku. Najpierw roboty budowlane toczyły się od stacji Zawiercie do linii kolejowej nr 182 prowadzącej do Pyrzowic. Teraz przeniosły się na kluczowy odcinek. Pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem trzeba odbudować nieczynny od wielu lat odcinek torów o długości 30 kilometrów. Aktualnie na odcinku od Tarnowskich Gór do Pyrzowic demontowane są stare tory. Na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz instalowane są słupy sieci trakcyjnej i budowany jest tor. Rozpoczęła się też budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1, która ma zakończyć się w III kwartale 2022 roku. Łącznie rewitalizacja i elektryfikacja linii obejmie ok. 48 km linii kolejowej.

Docelowo pociągi pasażerskie będą jeździć do portu lotniczego z prędkością do 140 km/h. Planowany czas przejazdu do lotniska z Katowic przez Tarnowskie Góry ma wynieść 63 min., a przez Zawiercie – 68 min. Koszt inwestycji to 660 mln zł netto, a dofinansowanie unijne w ramach POIiŚ wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w II kwartale 2023 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*