Reklama

Powiatowe i wojewódzkie sanepidy już nie będą informować o liczbie zakażeń koronawiurusem

Redakcja
Od dzisiaj zmienił się system raportowania o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz zgonach spowodowanych COVID-19. Od teraz jedynym źródłem najnowszych statystyk jest Ministerstwo Zdrowia. To powoduje, że nie ma już możliwości porównania danych i zweryfikowania tych z różnych źródeł.

Do poniedziałku było tak, że dane o nowych zakażeniach i zgonach publikowały zarówno powiatowe, jak i wojewódzkie sanepidy. To właśnie na ich stronach internetowych można  było znaleźć najnowsze szczegółowe informacje, takie jak wiek i miejsce zgonów zakażonych, liczbę przebadanych osób czy poddanych kwarantannie. Dzisiaj ministerstwo zdrowia ograniczyło się do podania liczby nowych przypadków i zgonów. Wprawdzie pojawiła się zapowiedź, że bardziej szczegółowe dane na temat województw zostaną opublikowane po południu, ale nic takiego nie nastąpiło (chyba że dane są głęboko ukryte).

Nowe zasady to efekt wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z informacją MZ, ostatnie doby było 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1166), dolnośląskiego (1035), pomorskiego (979), śląskiego (945), lubelskiego (670), wielkopolskiego (630), łódzkiego (563), podkarpackiego (540), kujawsko-pomorskiego (521), opolskiego (512), małopolskiego (486), warmińsko-mazurskiego (473), zachodniopomorskiego (457), świętokrzyskiego (359), podlaskiego (309), lubuskiego (267).

227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób. Dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*