Reklama

Portal Katowice24.info ma już rok. W tym czasie odwiedziło nas prawie pół miliona osób

Grzegorz Żądło
Dokładnie rok temu, 2 maja 2016 roku, rozpoczął działalność portal Katowice24.info. W tym dniu strona, która wcześniej była moim autorskim blogiem, przekształciła się w serwis informacyjny o Katowicach i regionie. To było bardzo intensywne 12 miesięcy. Odnieśliśmy sukces, ale nadal musimy bardzo ciężko pracować, żeby docierać do coraz większej grupy czytelników. Dlatego w drugi rok wchodzimy z nowościami i zmianami na stronie. Kolejne pojawią się już wkrótce.

Kiedy tworzyłem portal Katowice24.info chciałem, żeby docelowo stał się on głównym źródłem informacji dla mieszkańców Katowic i wszystkich tych, których interesuje to, co dzieje się w stolicy woj. śląskiego. Przez ostatni rok, wspólnie z moimi współpracownikami, zrobiliśmy duży krok, żeby zrealizować ten cel. Każdego miesiąca na stronę wchodzi ponad 50 tys. tzw. unikalnych użytkowników, którzy odwiedzają nas miesięcznie ponad 90 tys. razy. Tak naprawdę czytelników jest jeszcze więcej, bo unikalny użytkownik (UU) to pojedynczy adres IP. Jeśli więc w jakiejś firmie czy urzędzie na stronę wejdzie np. 5 osób, są liczone jak jeden UU. Tak czy inaczej, statystycznie czyta nas co piąty, może nawet co czwarty mieszkaniec Katowic. To oczywiście tylko statystyka, bo czytelników z Katowic jest około 45%. Reszta to m.in. mieszkańcy Warszawy (14,5%), Krakowa (8,4%), Bielska-Białej (2,19%), Wrocławia (2%), Sosnowca (1,6%), Siemianowic Śląskich (1,43%), Tychów (1,28%) czy Rudy Śląskiej (1,24%). To pokazuje, że jesteśmy ważnym źródłem informacji nie tylko dla katowiczan, ale też dla osób, które wyjechały z miasta albo studiują poza Śląskiem oraz dla tych, którzy mieszkają w innych miastach aglomeracji.

Łącznie od 2 maja 2016 do 1 maja 2017 na stronę Katowice24.info weszło 436 602 unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili serwis 865 329 razy i wykonali 1 299 553. Warto przy tej okazji dodać, że w przeciwieństwie do innych portali, nie „pompujemy” sztucznie liczby odsłon np. poprzez przeładowywanie strony przy oglądaniu każdego zdjęcia z galerii. Szanujemy czas naszych czytelników.

Czy te wszystkie liczby to dużo, czy mało? Oczywiście wszystko zależy jak na to spojrzymy. Biorąc pod uwagę, że nie wydajemy pieniędzy na promocję, a za reklamę służą nam tylko dobre treści na stronie, to chyba dużo. Z punktu widzenia naszych planów, to wciąż mało. Najważniejsze jest dla nas to, że systematycznie przybywa nam czytelników, osób obserwujących nas na Facebooku i Twitterze i tych zapisanych do naszego newslettera. Co dla nas szczególnie istotne, nasze posty na FB wywołują zwykle bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie odbiorców. To pokazuje, że nie obserwują nas przypadkowi ludzie, ale tacy, dla których Katowic są ważne.

Obecnie mamy ponad 14,5 tys, fanów na FB i ponad 400 śledzących nas na Twitterze. Do newslettera, którego promocję rozpoczęliśmy tak naprawdę trzy miesiące temu, zapisanych jest już 450 osób. Szczególnie doceniamy stałych i wiernych czytelników. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wszystkie organizowane przez nas konkursy będą przeznaczone dla odbiorców newslettera. Oczywiście zdarzą się pewnie jakieś wyjątki, ale generalna zasada będzie właśnie taka.

Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy spocząć na laurach i musimy cały czas inwestować w rozwój portalu. Pierwsze nowości możecie oglądać już od kilku dni. Chcąc poprawić wygodę korzystania ze strony, zwiększyliśmy liczbę tekstów w kategorii Informacje na stronie głównej z 5 do 9. Bardzo prawdopodobne, że niedługo to samo zrobimy również w innych kategoriach.

Uruchomiliśmy też całkiem nową kategorię – Zakupy. Chcemy w niej publikować użyteczne dla czytelników informacje m.in. o otwarciach nowych sklepów, promocjach itp. Z tego możecie korzystać już teraz. Co wkrótce? Na pewno będziemy zamieszczać więcej materiałów wideo oraz tych dotyczących sąsiednich miast. Za chwilę Katowice staną się stolicą dwumilionowej metropolii i nie możemy udawać, że tego nie dostrzegamy. Będą kolejne nowe cykle. Zbitą Śmietankę już polubiliście. Jeszcze w maju rozpoczniemy publikowanie cotygodniowego felietonu redaktora naczelnego. Planujemy też, wspólnie ze strażą miejską, cykl Patrol Katowice24. Szczegóły podamy wkrótce. Podobnie jak akcji Kawiarnia prasowa Katowice24.info. Zdradzimy tylko, że chcemy bardziej wyjść do dzielnic i spotykać się z czytelnikami.

Mamy jeszcze kilka innych pomysłów, ale wymagają one dopracowania, więc na razie zostawimy je dla siebie.

Nie robilibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie pozytywny odbiór z waszej strony. Dziękujemy, że czytacie, komentujecie, udostępniacie, polecacie znajomym. Dziękujemy, że informujecie nas na FB i mailowo o tym co ciekawego dzieje się na waszej ulicy czy w dzielnicy. Wiemy, że oczekiwania wobec nas z każdym miesiącem są większe, bo coraz więcej ludzi nas czyta. Zrobimy wszystko, żeby za rok czytelników było co najmniej dwa razy więcej. To będzie oznaczało, że cały czas rośnie zapotrzebowanie na rzetelne, dobre i wartościowe treści. Czego sobie i naszym czytelnikom z okazji pierwszych urodzin portalu życzymy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*