Reklama

Ponad 150 drzew zostanie wyciętych przy budowie pomnika. Mieszkańcy Bogucic sprzeciwiają się inwestycji

Ł. K.
Przy okazji budowy pomnika w Katowicach ma zostać wyciętych ponad 100 drzew. Mieszkańcy przygotowali petycję. Trwa zbiórka podpisów, która ma doprowadzić do zmiany planów.

W Katowicach sprawa budowy pomnika, który będzie upamiętniał ofiary Tragedii Górnośląskiej, od początku jest kontrowersyjna. Przeciwników tego pomysłu przybyto, gdy okazało się, że miasto zamierza na ten cel przeznaczyć pieniądze z tarczy antykryzysowej. Rządowe środki pochodzące z pierwszego rozdania Funduszu Inwestycji Lokalnych każde miasto mogło wydać na dowolny cel. Katowice dostały ponad 51 mln zł. Z czego 7,2 mln zł postanowiono wykorzystać na pomnik. To wywołało duży sprzeciw. Jednak władze Katowic stwierdziły, że lepszej okazji na realizację kosztownego pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. może nie być. Pierwotnie wszystko miało kosztować 1,2 mln zł. Teraz wiadomo już, że inwestycja nie zamknie się nawet w 7 mln zł. Niedawno radni zwiększyli kwotę zarezerwowaną na pomnik. Miasto chce wydać na realizację projektu Michała Dąbka z Krakowa i Jana Kuka z Katowic łącznie 8,36 mln zł. Po unieważnieniu pierwszego, drugi przetarg na wykonanie pomnika miał zostać rozstrzygnięty we wtorek, 16 listopada. Jednak w zeszłym tygodniu miasto podjęło decyzję o przełożeniu terminu składania ofert i wyznaczyło nowy – na 22 listopada.

Im bliżej realizacji, tym więcej zastrzeżeń do tej inwestycji mają mieszkańcy. W ostatnich dniach coraz więcej mówi się o niej w samych Bogucicach. Pomnik ma powstać na skraju niedawno zrewitalizowanego Parku Boguckiego. Konkretniej, na skarpie biegnącej wzdłuż al. Roździeńskiego, na której znajdowały się tory kolejowe prowadzące do KWK Katowice. Przestrzeń będzie widoczna od strony alei i Parku Boguckiego. To oznacza wycinkę ponad 100 drzew. – W samym parku siedem dość starych i dużych drzew ma zostać wyciętych, skarpa też zostanie usunięta. To spowoduje, że hałas pojawi się w parku – mówi jeden z mieszkańców Bogucic. Aktualnie zieleń i stary nasyp stanowią barierę dla hałasu z al. Roździeńskiego. Jednak może się to zmienić. Żeby pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej mógł powstać, wyciąć trzeba ok. 160 drzew, z czego większość z powodu kolizji z inwestycją. Wśród roślin planowanych do usunięcia najwięcej jest klonów, ale również kilka dębów i dużo topól. Są drzewa, które mają nawet około 200 cm obwodu pnia i kilkanaście metrów wysokości. W zamian ma być tu nasadzonych 13 brzóz, 3 grujeczniki oraz po jednym grabie i dębie.

W sieci dostępna jest petycja, która zbiera wszystkie wątpliwości związane z budową pomnika. – Nie pamiętam, żeby były jakieś konsultacje przeprowadzone z mieszkańcami Bogucic dotyczące formy tego pomnika. Warto byłoby o tym porozmawiać – mówi pomysłodawców petycji. Dodaje, że są inne pilniejsze potrzeby w Bogucicach. Petycja jest dostępna TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Wojtek 26 listopada, 2021 at 3:10 pm - Reply

  Działka pod inwestycję została wyznaczona przez miasto jako inwestora. Skomplikowany układ sieci, ilość drzew (w większości samosiejek) jest czynnikiem narzuconym wraz z terenem. Pomniki krajobrazowe, wpisane w przestrzeń, a nie będące wolnostojącymi statuami oderwanymi od kontekstu mają to do siebie że wymagają zmian w układzie podziemnym i zmian w przestrzeni. Dobrze mieć to na uwadze.

 2. Bolo 24 listopada, 2021 at 11:05 am - Reply

  A gdzie dane autora/ki petycji, jak łatwo manipulować pospólstwem, gdy podpisuje się „Mieszkańcy Katowic”. Za sam podpis autora pod petycją, każdemu powinna zapalić się lampka, czy to aby nie naciąganie na zbieranie danych

 3. Zając 19 listopada, 2021 at 9:47 am - Reply

  Kto Pani powiedział że petycja jest anonimowa… jest w Katowicach tablica upamiętniająca ofiary deportacji , wie Pani gdzie, była Pani choć raz?
  Manipulacja to jest to co robią radni ze strony Prezydenta żeby mieszkańcy do końca nie wiedzieli gdzie co i jak będzie budowane w ich dzielnicy.

  • Koszyk 19 listopada, 2021 at 10:41 pm Reply

   Oczywiście że petycja jest anonimowa, podanych w niej danych nikt w żaden sposób nie weryfikuje – Kubuś Puchatek też się może wpisać, nawet 50 razy.

  • hela 19 listopada, 2021 at 12:18 pm Reply

   Ci młodzi myślą tylko o pieniądzach i pomnik uważają za stratę pieniędzy. Ci starzy myślą o historii, żeby się wojna nie powtórzyła. Młodym wydaje się, że będą wiecznie młodzi a pokój zdrowie i młodość można sobie kupić. Obyś Ty nie bym mądry Polak po szkodzie.

 4. Tosiek 18 listopada, 2021 at 9:32 pm - Reply

  Rychło wczas się obudzili z tą petycją – forma pomnika i miejsce jest znane już od kilku lat. Teraz jak już wszystko jest dograne – projekt po konkursie, finansowanie przyznane, jak już sprawa jest na finiszu, to teraz znalazł się jakiś Reytan. Ale wiemy wszyscy ile warte są anonimowe petycje online.

  • Kukura 19 listopada, 2021 at 10:06 am Reply

   Bzdura. Forma pomnika nie jest znana od kilku lat. A i to, że pół parku trzeba wyrżnąć pod pomniczek to też nowość.

   • Pan Polak 19 listopada, 2021 at 11:09 pm Reply

    Twoja wypowiedź to raptem 2 zdania i każde z nich jest kłamstwem. Po pierwsze, konkurs na pomnik rozstrzygnięto w 2017 roku, więc jego forma jest znana już od przeszło 4 (słownie „czterech”) lat. Po drugie, wcale nie trzeba „pół parku wyrżnąć” bo pomnik nawet nie powstaje w obrębie parku, tylko obok niego, po drugiej stronie ulicy Kopalnianej. I wyciąć trzeba będzie głównie samosiejki rosnące na starym, zamkniętym nasypie kolejowym. I z tego cynicznego tonu też bym na twoim miejscu zrezygnował, bo nie ma to być żaden „pomniczek” bolka i lolka, tylko upamiętnienie tysięcy Polaków, którym życie zniszczył ruski totalitaryzm.

    • kukura 20 listopada, 2021 at 10:26 am Reply

     ” tylko upamiętnienie tysięcy Polaków, którym życie zniszczył ruski totalitaryzm.”

     Wyjątkowo parszywe kłamstwo.

     Pomnik ma dotyczyć tragedii Górnoślązaków, wywożonych do ZSRR przez Rosjan i kolaborujących z nimi Polaków.

     Pański podpis zobowiązuje. Proponuję pouczać za Brynicą.

     • Pan Polak 20 listopada, 2021 at 9:47 pm Reply

      Ale że o co ci chodzi?? Przecież to właśnie napisałem. Widzę z czytaniem ze zrozumieniem też jakieś problemy.

  • hela 19 listopada, 2021 at 12:27 am Reply

   anonimowe petycje online i słynne pilniejsze potrzeby, tak się manipuluje ludźmi żeby pomnika nie zbudować.

Dodaj komentarz

*
*