Reklama

Poczta Polska poprosiła o dane mieszkańców. Prezydent Katowic odmówił

Grzegorz Żądło
Do samorządów w całej Polsce trafiły wczoraj maile z Poczty Polskiej, w których ktoś (mail nie miał podpisu) prosi o udostępnienie wrażliwych danych mieszkańców, takich jak numery PESEL. Prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział dziś na sesji rady miasta, że danych nie przekaże. Podobnie zresztą jak zdecydowana większość samorządowców.

Do Katowic mail dotarł o godz. 8:20. Nie był podpisany. Poczta Polska zażądała w nim podania takich danych jak PESEL, imiona, nazwiska i pełne adresy mieszkańców. Wszystko miałoby zostać przesłane poczcie w ciągu dwóch dni roboczych. Prezydent Marcin Krupa powiedział dziś na sesji, że danych nie przekaże, bo po pierwsze, mail nie był podpisany, a po drugie, nie bardzo wiadomo na jakiej podstawie prawnej miasto miałoby przekazać Poczcie Polskiej te wszystkie dane.

Podobnie zdanie mam prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który jednak chce iść dalej. – Nie mamy wiedzy kto tak wrażliwe informacje chce od nas uzyskać. Dlatego też zakładając, że może w tym przypadku dochodzić do możliwości wyłudzenia danych osobowych postanowiliśmy ich nie przekazywać oraz wystąpimy do prokuratury i Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu wyjaśnienia sprawy – tłumaczy Chęciński.

Jak informuje UM w Sosnowcu, mail nie był uwierzytelniony ani zabezpieczony. Poczta Polska prosi też  w nim o niezabezpieczanie danych żadnym hasłem. Zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695) podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców. – Podobnego jak my zdania jest nawet Państwowa Komisja Wyborcza, która w przesłanym do nas przed południem piśmie wskazuje, że przesyłany przez Pana „Poczta Polska” wniosek nie powinien być rozpatrywany – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Prezydent Katowic poinformował, że jest w stałym kontakcie z prezydentami innych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Jeszcze dziś planowany był wspólny komunikat w formie listu do prezesa Poczty Polskiej, ale ostatecznie sprawa została odłożona do jutra.

Stanowisko zajął za to Związek Miast Polskich, który wydał oświadczenie w tej sprawie: W związku z anonimami od Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów. (…) Oczywiście sporządzenie takiego zestawu danych wg podanego wzoru będzie wymagać wielu tygodni pracy. Poza tym spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu zupełnie inaczej, niż to, co chce pocztowy anonim.
Art. 99 ustawy z 16 kwietnia (w załączeniu) nie zawiera dyspozycji do żądania od nas sporządzania nowych rodzajów dokumentów, zawierających chronione dane osobowe w nowym, specyficznym układzie.
Nie należy odpowiadać na te anonimowe maile, co wprost wynika z załączonego komunikatu PKW.
Nawet gdyby Poczta Polska wystąpiła w przyszłości z prawidłowym wnioskiem o takiej treści, jak dotąd, nie  sporządzać żadnych nowych  spisów. Art. 99 nie daje nikomu prawa do żądania sporządzania nowych rejestro-spisów.”

Pod pismem podpisał się Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Cała sprawa ma oczywiście związek z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi, które Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić za wszelką cenę. Obecnie najbardziej forsowanym scenariuszem są wybory korespondencyjne. Tyle że cały czas nie ma jeszcze ustawy w tej sprawie i nie wiadomo czy i kiedy będzie.


Tagi:

Komentarze

 1. Adam 28 kwietnia, 2020 at 7:02 pm - Reply

  A jeśli nasze dane będą przekazane ,podpisuję się pod pozwem zbiorowym odnośnie odszkodowania z powodu naruszenia RODO

 2. Ted 27 kwietnia, 2020 at 9:56 am - Reply

  Brawo Panie Prezydencie. Zabiera mi Pan podstawowe prawo wyborcze gwarantowane przez konstytucję. Niech Pan nie kluczy tylko zrobi wszystko żeby zapewnić nam mieszkańcom podstawowe prawo do wyboru prezydenta RP.

  • Paweł Skobar 27 kwietnia, 2020 at 12:00 pm Reply

   Wrażliwe dane takie jak PESEL, Nazwisko, adres zamieszkania w pliku .txt wysłane zwykłym e-mailem. Nie zdziw się jak pewnego dnia obudzi Cię dzwonek komornika u Twych drzwi, który będzie windykował chwilówki zawarte a’konto udostępnionych danych…

   • Ted 27 kwietnia, 2020 at 5:21 pm Reply

    A kto powiedział że dane mają być nie zabezpieczone. Dzisiaj otrzymałem umowę z danymi wrażliwymi przesłaną pocztą w zabójczej kopercie. Wiemy o co chodzi. Czekamy aż MKB uzyska 30, 40, 50 %. Wtedy nic nie zagrozi demokracji.

    • M. Grzegorz 28 kwietnia, 2020 at 9:38 am Reply

     Panie/Pani Ted. Urząd działa na podstawie prawa. Obecnie takiego prawa, które umożliwiałoby przekazanie takich danych nie ma. Podobnie jak prawa, które umożliwiłoby drukowanie kart wyborczych. Administracja działa i musi działać na podstawie prawa, a nie przekonania czy woli „kogokolwiek”. Podobnie jak ja i Pan/Pani. Polecam zrozumienie tej prostej prawdy i nie trolowanie, że to prezydent miasta odbiera prawo do głosowania. Wydając te informacje naraża się na odpowiedzialność. A co do argumentu o procentach. Rozumiem, że panu się spieszy z glosowaniem bo PAD ma odpowiedni %. Jeśli tak jest, to jest Pan/Pani hipokrytą/ką.

 3. Marek66 26 kwietnia, 2020 at 3:26 pm - Reply

  No tak Panie Prezydencie zmieniam o Panu zdanie na pozytywne -brawo

  • Piotr 26 kwietnia, 2020 at 5:10 pm Reply

   Gdyby przekazał to złamałby prawo. Aż tak głupi nie jest.

 4. kotek 25 kwietnia, 2020 at 10:24 pm - Reply

  super pierwszy raz mi zaimponowal prezydent mojego miasta , brawo !

 5. Anja 25 kwietnia, 2020 at 7:44 pm - Reply

  Brawo Panie prezydencie. Jednak nie bede sie musiala wstydzic ze na pana glosowalam. Tak trzymać

Dodaj komentarz

*
*