Reklama

Pociągiem na Buglę, powrót peronu 5 i windy w Ligocie. Tak zmienią się stacje i przystanki w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Wróci peron 5, z Brynowa będzie bliżej na Buglę, a w Ligocie będą windy. W Katowicach powstaną nowe stacje i przystanki kolejowe, a stare zostaną zmodernizowane. To część inwestycji kolejowej, która ma kosztować nawet 3 mld zł.

Przekładana wielokrotnie inwestycja kolejowa ma w końcu ruszyć z miejsca. Mowa o przebudowie układu torowego, obiektów inżynieryjnych, przystanków i stacji na odcinku od Szopienic do Piotrowic. Modernizacja linii kolejowej E65 ma przynieść nie tylko oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego i tym samym zwiększenie przepustowości oraz prędkości. Szykuje się wiele nowości dla pasażerów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe przystanki, wiadukty i więcej torów. Jest przetarg na kolejową inwestycję w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Niedawno o ogłoszeniu przetargu na modernizację linii przebiegającej przez Katowice poinformował minister infrastruktury. Kilka dni później spółka PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowała na swojej platformie pełną dokumentację zamówienia publicznego. Jego zakres obejmuje m.in. budowę nowych oraz modernizację obecnych stacji i przystanków kolejowych. Prace będą prowadzone na odcinku od stacji Szopienice Południowe aż po Piotrowic (do wiaduktu nad ul. Armii Krajowej, bez stacji w Piotrowicach). Oznacza to, że wszystkie istniejące i obecnie użytkowane przez pasażerów stacje i przystanki zostaną zmodernizowane. Mowa tu o przystanku Szopienice Południowe, stacji w Zawodziu, przystanku Katowice Brynów i stacji Ligota. Wszędzie pojawią się windy, które umożliwią dostęp do peronów osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z dziećmi. Poza tym jednolita będzie nawierzchnia i wysokość krawędzi peronowych. Pojawią się antypoślizgowe elementy wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Wymienione zostaną stare wiaty, schody i poręcze oraz wiele inny elementów.

Stare przystanki do modernizacji

Największe zmiany szykują się na stacji Katowice Ligota, gdzie głośno było wielokrotnie na temat jej niedostosowania do potrzeb m.in. osób na wózkach. Tu zakres inwestycji jest spory, bo nie ograniczy się tylko do wind. Przede wszystkim powstaną pochylnie i schody umożliwiające dojście do przejścia pod torami od strony ul. Kolejowej. Poza tym pojawi się drugi tunel, którym pasażerowie dojdą na perony od strony parkingu centrum przesiadkowego Ligota.

Bardzo uciążliwe jest też korzystanie ze stacji kolejowej Katowice Zawodzie. Przejście podziemne jest tu w fatalnym stanie, a poza tym nie da się z niego wejść bezpośrednio na perony. Trzeba przejść przez tory, więc stacja nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Podczas modernizacji obecne przejście zostanie zlikwidowane i zamiast tego powstanie nowe. Będzie ono zapewniać dostęp do dwóch peronów dwukrawędziowych (peron 1 i 2). Od północy, czyli od ulic Racławickiej i Chromika, powstanie pochylnia. Tak samo będzie od  strony Fabryki Porcelany, czyli ul. Hutniczej.

Niewiele zmieni się na przystanku Katowice Szopienice Południowe. Jednak obecne przejście pod torami zostanie zlikwidowane, a tuż obok wybudowane ma być nowe. W dalszym ciągu przebiegać tu będzie droga rowerowa, ale po inwestycji jazda ma być dużo bardziej komfortowa dla rowerzystów. Nie po dziurach i kałużach tak, jak ma to miejsce teraz.

Katowice Brynów

Całkiem przesunięty zostanie za to cały przystanek Katowice Brynów. Znajdzie się on nie po południowej tylko po północnej stronie autostrady A4. Peron 2 będzie przylegał do ogrodzenia siedziby Oddziału Prewencji Policji przy ul. Koszarowej. Po przeciwnej stronie, obok ogrodzenia ORW Bugla, zlokalizowany zostanie peron 1. Pod torami powstanie przejście podziemne.

Nowe przystanki do budowy

Katowice Uniwersytet

Wśród nowej infrastruktury dla pasażerów pojawi się przystanek Katowice Uniwersytet. Będzie on zlokalizowany w rejonie bazy PKP Intercity, na wysokości kładki łączącej Zawodzie z os. Paderewskiego. Kładka ta zostanie zlikwidowana. Zamiast niej powstanie przejście podziemne. Od wyjścia z przejścia podziemnego po stronie ul. Paderewskiego dojście do peronu nr 1 będzie odbywać się odrębnym chodnikiem. Wejście na ten peron będą umożliwiały również winda i schody na ul. Łokietka.

Długie na około 180 metrów perony zaplanowano na przystanku Katowice Akademia. Znajdzie się on pomiędzy wiaduktami kolejowymi w ciągu ulic Damrota i Francuskiej. Obydwa perony będą miały po dwa wejścia z jednej i drugiej ulicy wyposażone w schody oraz windy. Oznacza to, że wejść będzie można zarówno od strony Mariackiej, jak i Wojewódzkiej w przypadku wiaduktu nad ul. Francuską. Podobnie będzie na wiadukcie nad ul. Damrota. Tam podróżni dostaną się na perony od strony kościoła Mariackiego lub Akademii Muzycznej.

Reaktywowany zostanie peron nr 5, ale tym razem nie powinno być tak dużych problemów z dotarciem na niego jak w przeszłości. Stacja Katowice obsłuży prawdopodobnie jedynie pociągi jadące w kierunku Sosnowca. Wejście zostanie wybudowane obok przejścia podziemnego pomiędzy ulicami Wojewódzką a Mariacką. Sam tunel również zostanie wyremontowany. Tak, jak na innych stacjach i przystankach znajdą się tu schody i winda. Będzie się ona zatrzymywała na trzech „piętrach” – w przejściu podziemnym, na poziomie ulicy oraz peronu.

Katowice Kokociniec

Ostatnim z nowych przystanków będzie Katowice Kokociniec. Pomiędzy ulicami Szadoka a Przodowników, na wysokości Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Powstaną tam perony po obu stronach. Wejście do przejścia podziemnego od obu stron za pomocą schodów i wind. Te same schody i winda obsłużą zarówno peron jak i wejście z poziomu ulicy.


Tagi:

Komentarze

 1. Rr 5 czerwca, 2022 at 9:02 pm - Reply

  Ciekawe czy te windy itp będą tak działać jak ruchome schody na głównym dworcu he he !!!

 2. Jadwiga 5 czerwca, 2022 at 10:43 am - Reply

  Czyli peron zostanie przeniesiony z Ligoty, gdzie mieszka spora ilość osób, na bugle gdzie są tylko ogródki działkowe i basen otwarty 3 miesiące w roku?

  • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2022 at 11:14 am Reply

   Z jakiej Ligoty, jaki peron?

   • kukura 5 czerwca, 2022 at 6:27 pm Reply

    Pomijając komentarz Jadwigi, sensowność lokalizacji nowego przystanka Brynów warto poruszyć. Z projektu widać, że przystanek będzie tuż przy A4. To oznacza, że poza sezonowymi bywalcami basenu nikt nie będzie z niego korzystał. Lokalizacja przy Raciborskiej byłaby zdecydowanie bardziej celowa.

    A gdyby jeszcze zbudować obwodnicę centrum Mikołowska-Grundmanna, to nawet mógłby pełnić ważną funkcję przystanka węzłowego.

 3. Joanna 23 lutego, 2022 at 8:26 am - Reply

  Pomysł z przystankiem kolejowym koło Bugli jest dobry. Na pewno będzie generował większy ruch pasażerski i umożliwi przesiadki z autobusów ZTM. Najpierw należy zadbać o wybudowanie chodnika wzdłuż A4 od ul. Mikołowskiej i Wincentego Pola, w tej chwili jest bagno zalane wodą.

 4. Piotr 22 lutego, 2022 at 8:12 pm - Reply

  Kiedy gwiazdy z PKP pozwolą UM Katowice na przebudowę ul św. Jana (przystanki) pod torami PKP.
  Co orły z PKP obiecały tym razem w sprawie Placu Młodzieży Powstańczej oraz ich prehistorycznego budynku ?
  Jak się dobrze obieca,to nie trzeba dać… tego już nas nauczyli !!

  • Mart 23 lutego, 2022 at 8:23 am Reply

   Po pierwsze tory są terenem należącym do kolei. Po drugie taka inwestycja to wydatki na poziomie nieosiągalnym dla miasta, szczególnie z uwagi na Polski Ład, a po trzecie wobec planowanej inwestycji PKP PLK, w tym budowy przystanku dla kolei regionalnych na Wojewódzkiej, taki pomysł jest bezcelowy.

   • Katowiczanin 23 lutego, 2022 at 12:13 pm Reply

    Skądże! Przejście od Jana do tunelu dworcowego, z jednoczesną bliskością przesuniętych przystanków tramwajowych bardzo usprawniłoby korzystanie z komunikacji miejskiej w Śródmieściu! To, o czym pisze Piotr to prawdziwie potrzebny i brakujący “węzeł przesiadkowy” – choć nie tak duży jak na Zawodziu… Swoją drogą, to dla mnie niepojęte, że będą przebudowywać stację Zawodzie w obecnym miejscu, z którego trzeba jechać 2 przystanki tramwajem, żeby dotrzeć do tzw. centrum przesiadkowego Zawodzie wymyślonego przez Pana Krupę – dlaczego ta stacja nie powstanie przy nowym obiekcie!? Wtedy i jedna i druga inwestycja miałyby większy sens, bo by się wzajemnie uzupełniały.

Dodaj komentarz

*
*