Reklama

Po wyborach Lewica zaczyna od walki z ustawą przeciwko edukacji seksualnej

Łukasz Kądziołka
Lewica dziękuje za głosy i zabiera się do pracy. Poinformował o tym dzisiaj jedyny kandydat komitetu z okręgu katowickiego, który dostał się do Sejmu po niedzielnych wyborach. Jednym z pierwszych tematów, jakimi zajmie się Lewica w Sejmie będzie edukacja seksualna i kontrowersyjny projekt ustawy „Stop Pedofilii”.

Lewica jest zadowolona z wyniku w wyborach w okręgu katowickim. Jedynym kandydatem połączonych sił SLD, Razem i Wiosny, któremu w niedzielę udało się zebrać wystarczającą liczbę głosów, jest Maciej Konieczny. Dzisiaj wywodzący się z partii Razem, już teraz poseł podziękował za głosy. Uzyskał ich w okręgu nr 31 dokładnie 22 262. Konieczny potwierdził, że liderzy wszystkich trzech ugrupowań zapowiedzieli ścisłą współpracę po rozpoczęciu kadencji nowego Sejmu. Zapowiedział też, że jednym z pierwszych działań, jakie podejmie Lewica będzie zajęcie się kontrowersyjnym projektem ustawy. – Chcemy sprzeciwić się jednoznacznie skandalicznej ustawie kryminalizującej edukację seksualną. To, co robiliśmy poza parlamentem jako lewica przez wiele lat, teraz robimy na dużo większą skalę z dużo lepszymi narzędziami – mówi Konieczny.

Mowa o obywatelskim projekcie ustawy „Stop Pedofilii”, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie we wtorek. To inicjatywa Fundacji Pro-Prawo do Życia. Projekt miałby wprowadzić nowelizację art. 200b kodeksu karnego. Ta znacznie zaostrzyłaby obecnie obowiązujące przepisy. Zmiany miałyby wprowadzić karę grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch dla osób, które publicznie propagują lub pochwalają podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego. Jeśli ktoś robiłby to za pomocą „środków masowego komunikowania”, to miałby podlegać karze ograniczenia wolności do lat trzech. W Sejmie posłowie PiS opowiadają się za „Stop Pedofilii”, a opozycja krytykuje projekt, bo uderza on w edukację seksualną w szkołach.

Dzisiaj projektowi sprzeciwi się także społeczeństwo. W całej Polsce odbędą się manifestacje pod nazwą „Jesień Średniowiecza”. W Katowicach organizuje ją kandydatka, która startowała z miejsca trzeciego na liście Lewicy w Katowicach. – Fantastycznie zostać tu, bo już dzisiaj organizuję pierwszą demonstrację. Ktoś tu musi zostać i robić to, co Maciej będzie głosił z trybuny sejmowej – mówi Katarzyna Majchrzak. Manifestacja w Katowicach odbędzie się dzisiaj o godz. 17.30 na Rynku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*