Reklama

Planetarium Śląskie coraz bliżej otwarcia. Wmurowano kapsułę czasu

Redakcja
Planetarium Śląskie już powinno zostać otwarte. Inwestycja za ponad 150 mln zł ma duże opóźnienie, ale teraz do otwarcia zostały już tylko miesiące. Na dziedzińcu wmurowano dzisiaj kapsułę czasu, która ma zostać otwarta za 40 lat.

Dzisiaj w Planetarium Śląskim na dziedzińcu przy zegarze słonecznym odbyło się uroczyste wmurowanie kapsuły czasu. Jak mówił dyrektor planetarium, jej otwarcie powinno nastąpić za 40 lat. Wybrano dokładnie termin 4 kwietnia 2061 roku. Wtedy nastąpi całkowite zaćmienie słońca widoczne z Polski. W kapsule znalazł się list dla potomnych od marszałka, wicemarszałka i przewodniczącego Sejmiku Śląskiego. Są maseczki, które symbolizują czas pandemii, banknoty i gazety z dzisiejszą datą. Jest też astronomiczny remanent, czyli lista znanych na dzisiaj księżyców, planetoid itd. – Za 40 lat ktoś porówna sobie z tym, co ma w swoich czasach. Będzie mógł zobaczyć, o ile wiedza posunęła się do przodu – mówi Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Modernizacja i rozbudowa liczącego ponad 60 lat obiektu, wpisanego do rejestru zabytków, rozpoczęła się w połowie 2018 roku. Pierwotnie miała zakończyć się w zeszłym roku. Później termin zmieniono na końcówkę 2021 roku. Teraz już wiadomo, że prace powinny potrwać do końca lutego 2022, a otwarcie najprawdopodobniej może nastąpić w maju. Duże trudności sprawiła właśnie rozbudowa, bo pod planetarium, we wzniesieniu, na którym jest ono położone, wbudowano całkiem nową przestrzeń. To hala w kształcie litery „L” z dwoma tunelami. Dodatkowa sala znalazła się pod posadzką dziedzińca. Dlatego dzisiaj dyrektor planetarium żartował, że konferencja w tym miejscu jest też testem wytrzymałości dla stropu. Tarcza zegara słonecznego będzie częściowo oszklona i utworzy świetlik, przez który pod ziemię dostanie się światło dzienne.

Ekspozycja zostanie podzielona na trzy działy dotyczące różnych dziedzin nauki – sejsmologii, meteorologii i astronomii. Planetarium w nowej odsłonie ma być najbardziej nowoczesnym parkiem nauki w Polsce. Będzie tu można poczuć się jak w lesie tropikalnym czy na Antarktydzie w pokojach klimatycznych. Goście doświadczą symulacji trzęsienia ziemi, ale przede wszystkim polecą w kosmos.  – Osobiście moim wielkim faworytem są symulatory lotu, których nie ma nawet w tej chwili w centrum lotów na Florydzie. Są najnowocześniejsze na świecie. No i oczywiście system prezentacji seansów. To będzie system hybrydowy. Gwiazdy będą analogowe, bo takie są najpiękniejsze. Miliony gwiazd będzie widać na kopule. Do tej pory było to około 9 tys. –  mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Koszt inwestycji to ponad 154 mln zł. Ponad 93 mln zł pochodzą z unijnego dofinansowania, a ponad 14 mln z budżetu państwa.


Tagi:

Komentarze

 1. Chjgh 6 października, 2021 at 10:46 pm - Reply

  To jest świetna inwestycja, a nie jakiś idotyczny stadion GKSu,.

 2. Damian 3 października, 2021 at 1:05 am - Reply

  Oby warto było tyle czekać 🙂

 3. Szymon 3 października, 2021 at 12:09 am - Reply

  tramwaj … Kolejkę chcemy! I to na węgiel!

 4. Piotr 2 października, 2021 at 5:29 pm - Reply

  Ciufcia tam dojedzie czy będą budowali/powiększali parking na kilkaset samochodów i autokarów ?
  Przy takich atrakcjach, w weekend będzie tam niewyobrażalny tłok.

  • Rt 3 października, 2021 at 8:45 am Reply

   Ciekawe kiedy będzie tramwaj na bażantów chyba za sto lat he he Krupa tylko gadać pięknie umie poza tym nic nie robi !!!! A wycina drzewa i daje kolega nowe wz na betonowanie miasta!!!!!

  • Grzegorz Żądło 2 października, 2021 at 6:43 pm Reply

   Tramwaj jest.

   • Piotr 3 października, 2021 at 9:29 am Reply

    Założenie z tramwajem jest słuszne, ale w praktyce trudno jest mi sobie wyobrazić aby mieszkańcy innych miast niż Chorzów, jeździli tam tramwajem…
    Takie mamy realia/mentalność na dzień dzisiejszy i przesiadkę na środki komunikacji miejskiej, wymuszą dopiero ograniczenia w dostępie do miejsc parkingowych.
    To samo dotyczy centrum Katowic.

 5. Damian 2 października, 2021 at 10:03 am - Reply

  Nie mogę się doczekać, planetarium urzekło mnie już w czasach pierwszych wycieczek szkolnych, dekady temu.

Dodaj komentarz

*
*