Reklama

Plac Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu Wilhelma Szewczyka. To decyzja wojewody

Ł. K.
Wojewoda zadecydował, że plac w centrum Katowic będzie nosił imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzja została podjęta wczoraj, ale dopiero dzisiaj wyszła na jaw. Z zarządzeniem wojewody nie zgadza się prezydent Marcin Krupa.

Samorządy miały czas na usunięcie komunistycznych patronów ulic. Tam, gdzie nie zrobiono tego do 2 września br., decyzja należy do wojewody. Podczas konferencji Jarosław Wieczorek poinformował o zmianie nazw jedenastu ulic w regionie. Przed kamerami podpisał zarządzenia zastępcze. Jak się okazało, wczoraj zapadła jeszcze jedna decyzja. Wojewoda zadecydował, że plac Szewczyka będzie nosił nazwę plac Marii i Lecha Kaczyńskich. O tej zmianie wojewoda nie poinformował podczas spotkania z dziennikarzami. Jak tłumaczy jego rzeczniczka, opinia IPN dotycząca placu Szewczyka została dostarczona do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego po godzinie 15. – Zgodnie z ustawą wojewoda miał prawo do natychmiastowego wydania zarządzenia zastępczego – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zgodnie z zarządzeniem plac przed Galerią Katowicką i dworcem będzie się teraz nazywał placem Marii i Lecha Kaczyńskich. Taką nazwę wojewoda wybrał ze względu na zasługi pary prezydenckiej dla kraju i ze względu na miejsce. Jak tłumaczy, pamięć Marii i Lecha Kaczyńskich powinna zostać uczczona reprezentacyjnym placem w centrum Katowic. Z decyzją wojewody nie zgadza się prezydent Marcin Krupa.

Jak pisze prezydent, nie było możliwości skonsultowania nazwy z mieszkańcami, a ich opinia jest kluczowa. Teraz Katowice chcą złożyć odwołanie. – Ustawa nie mówi nic o konsultacjach – odpowiada Kucharzewska i dodaje, że już wiele razy padały propozycje nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich ulicy lub innemu obiektowi w Katowicach.

O sprawie jako pierwsza napisała Gazeta Wyborcza.


Tagi:

Komentarze

 1. awsd 15 grudnia, 2017 at 4:33 am - Reply

  A co to źle, że nie ma już placu im. Szewczyka? Że dali kaczki to mi akurat wszystko jedno, ważne że nie ma już zdrajcy i zbrodniarza.

 2. Bogdan 14 grudnia, 2017 at 12:28 pm - Reply

  Popieram prezydenta Krupę. To mieszkańcy powinni mieć decydujące zdanie w kwestii zmiany nazwy. Domyślam się jaka będzie odpowiedź katowiczan po przeprowadzeniu konsultacji.

 3. Jozek 14 grudnia, 2017 at 12:18 pm - Reply

  Plac im kartofli

 4. Brono 14 grudnia, 2017 at 11:54 am - Reply

  zas wos zrobili w bambuko wladzarze hehehe

Dodaj komentarz

*
*