Reklama

Trwają ostatnie testy pierwszego fotoradaru na DTŚ. Na zakręcie ma być mniej „mistrzów”

Redakcja
Pierwszy fotoradar na Drogowej Trasie Średnicowej. Nowoczesny fotoradar na „zakręcie mistrzów” w Rudzie Śląskiej niebawem ma zostać uruchomiony. Takiego sprzętu na polskich drogach jeszcze nie było.

Fotoradar na DTŚ-ce coraz bliżej. Zamontowane w Rudzie Śląskiej, na tzw. zakręcie mistrzów, urządzenie jest pierwszym rejestratorem prędkości na tej trasie. O fotoradar od kilku lat zabiegały władze miasta i policja. Zresztą Główny Inspektorat Transportu Drogowego przyznał, że w związku z bardzo dużą liczbą kolizji i wypadków w tym miejscu, postawienie fotoradaru jest zasadne. Jednak GITD tłumaczyło się brakiem pieniędzy na taką inwestycję. W końcu Ruda Śląska postanowiła działać. Miasto wyłożyło prawie 300 tys. zł na zakup i montaż urządzenia, które zostanie przekazane inspekcji.

Od jakiegoś czasu charakterystyczne, bo przypominające słup, urządzenie stoi już na słynnym zakręcie, gdzie obowiązuje ograniczenie do 80 km/h. To pierwszy taki sprzęt na polskich drogach. Fotoradar śledzący Fotorapid Pro został postawiony w połowie listopada na wiadukcie nad zakrętem. W pół godziny spośród wszystkich 1133 przejeżdżających pojazdów namierzył 262 samochody, które przekroczyły prędkość. Urządzenie potrafi też wykrywać odstęp między pojazdami. W jednym momencie jest w stanie obserwować 6 pasów ruchu i mierzyć prędkość 32 pojazdów jednocześnie.

Wczoraj rozpoczęły się testy integracyjne. Ich celem jest sprawdzenie, czy nowe urządzenie jest kompatybilne z systemem GITD. – Po zakończeniu testów integracyjnych, jeśli nie stwierdzimy żadnych nieprawidłowości, wówczas urząd miasta, jako inwestor, będzie mógł dokonać odbiorów technicznych. Po tych odbiorach fizycznie urządzenie musi zostać nam przekazane – mówi Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Niewykluczone, że wszystko uda się zrobić w ciągu najbliższych kilku dni. Miasto i GITD chcą, żeby fotoradar zaczął działać jeszcze w tym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*