Reklama

Blokady na kołach na kolejnym osiedlu w Katowicach. Spółdzielnia rozpoczyna wojnę z parkującymi

Ł. K.
Kolejne osiedle będzie niedostępne dla kierowców z „zewnątrz”. Spółdzielnia postanowiła skorzystać z usług prywatnej firmy, żeby poradzić sobie z parkującymi, którzy zajmują miejsca postojowe mieszkańców. Obcy znajdą na kole blokadę i będą musieli dużo zapłacić.

„Strefa kontrolowanego parkowania” na osiedlu w Katowicach. Tak Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” nazwała swój pomysł na walkę z kierowcami, którzy zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla mieszkańców. Chodzi o osiedle Słoneczna położone pomiędzy ulicą o tej samej nazwie a ul. Ściegiennego. Jak czytamy na stronie SM „Górnik”, problem parkowania na osiedlu bardzo irytuje mieszkańców.

W zlokalizowanych w tych miejscach kilkunastu wieżowcach i czteropiętrowych budynkach mieszka ponad 1100 osób, które od kilku lat ślą skargi, że znalezienie wolnego miejsca parkingowego w pobliżu ich budynków graniczy wręcz z cudem. Sytuacja w tym miejscu jest szczególnie trudna. Auta zostawiają tam bowiem zarówno osoby mieszkające w trzech wybudowanych ostatnio po sąsiedzku osiedlach jak i pracownicy pobliskich zakładów pracy i goście hostelu. Wiele pojazdów blokuje miejsca nawet przez kilka tygodni” – podaje w swoim komunikacie spółdzielnia.

Na wniosek mieszkańców spółdzielnia zadecydowała o podpisaniu umowy z Park Partner. To znana w Katowicach firma, która zasłynęła interwencjami na os. Paderewskiego. Niektórzy kierowcy, którzy zostali ukarani opłatą za parkowanie niezgodne z regulaminem obowiązującym na osiedlu, postanowili nawet pozwać Park Partner do sądu. Pracownicy firmy mają od 1 lutego pilnować terenu osiedla. Po to, żeby parkowali tam tylko mieszkańcy. Każdy mieszkaniec dostanie maksymalnie dwie karty identyfikacyjne i jedną dla gościa. Jeśli na osiedlu zostanie zauważony samochód z „zewnątrz”, to kierowca będzie musiał zapłacić karę. Oznacza to, że pracownicy będą zakładali blokady na koła zaparkowanych samochodów należących do osób spoza osiedla. W przypadku, gdy auto zostanie porzucone na dłużej, zostanie odholowane na koszt właściciela. Kara do zapłaty na miejscu gotówką wynosi 150 zł. Jest też możliwość płatności przelewem w terminie 7 dni. Jednak wtedy kara to 200 zł.

Orientacyjny obszar strefy płatnego parkowania na os. Słoneczna.

Jak zapowiada SM „Górnik”, właściciele zakładów usługowych i ich klienci będą również mogli bezpłatnie parkować. Tak samo jak oznakowane pojazdy służb porządkowych czy ratunkowych oraz kurierzy i dostawcy towarów. Ponadto spółdzielnia zachęca do korzystania z parkingów poza osiedlem oraz z miejsc, które będą budowane w tym roku za pieniądze za pieniądze miasta. Z Budżetu Obywatelskiego po przeciwnej stronie ul. Słonecznej, obok miejskiego przedszkola nr 47, powstaną 24 ogólnodostępne miejsca postojowe. Aktualnie MZUiM prowadzi przetarg na ich wykonanie. Szacowany koszt to prawie 419 tys. zł.

Nowe zasady parkowania w Katowicach na os. Słoneczna będą obowiązywały od 1 lutego. Tablice z regulaminem już pojawiły się na wjazdach na teren osiedla. Pełny komunikat jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*