Reklama

Parking dostępny dla mieszkańców i zielony plac. Vastint zaprezentował koncepcję kompleksu, który powstanie w miejscu Hotelu Silesia

Grzegorz Żądło
Vastint Polska zakończył prace rozbiórkowe Hotelu Silesia i niedługo wystąpi o pozwolenie na budowę dwóch 14-kondygnacyjnych biurowców i 7-kondygnacyjnego hotelu. Inwestor zdradził dziś szczegóły swojej inwestycji w Katowicach, która powstanie na działce po byłym Hotelu Silesia. Łącznie zbudowanych zostanie 30 000 m kw. powierzchni biurowej oraz 5 0000 m kw. powierzchni hotelowej. Jeszcze w tym roku Vastint chce rozpocząć budowę, a zakończenie inwestycji przewidziane jest na przełom 2022 i 2023 roku.

Jak mówi Szymon Wojciechowski z pracowni APA Architekci, która odpowiada za projekt kompleksu, główną ideą koncepcji było założenie, że obiekty nie stanowią wyizolowanej wyspy. – Patrząc na potoki ruchu pieszego, chcemy, żeby była możliwość przejścia pomiędzy budynkami, do czego będziemy zachęcać. Budynek hotelowy jest zaprojektowany w ten sposób, żeby ruch pieszy mógł przenikać przez restauracje na otwarty plac. Nasza kompozycja ma swoją prostotą nawiązywać do modernistycznej architektury i do hotelu Silesia.

Budynek B1 będzie miał 25 88o m kw. i 15 360 m kw. powierzchni najmu. Będzie miał 2 podziemne kondygnacje i 151 miejsc parkingowych. Budynek B2 to 25 490 m kw. powierzchni całkowitej i 15 370 m kw. powierzchni najmu. Ten biurowiec też będzie miał dwie kondygnacje podziemne i 128 miejsc parkingowych. Z kolei pod hotelem znajdzie się 25 miejsc parkingowych, a 5 „operacyjnych” będzie na powierzchni.

Jak poinformowali przedstawiciele Vastint, parkingi pod biurowcami, zwłaszcza w dni wolne, mają być dostępne dla mieszkańców na zasadach komercyjnych. Jak to ma wyglądać w praktyce, na razie nie wiadomo.

Zgodnie z wymogami planu zagospodarowania przestrzennego miasta, co najmniej 70% parterów budynków zostanie przeznaczonych na usługi publiczne. Sam hotel z rozbudowaną, otwartą strefą spotkań i barem w parterze, będzie czynny całą dobę.

Prace rozbiórkowe hotelu Silesia zakończyły się oficjalnie 3 lutego. W ciągu dwóch miesięcy Vastint spodziewa się uzyskać decyzję środowiskową. Zaraz potem wystąpi o pozwolenie na budowę. Również w 2020 roku planowany jest wybór generalnego wykonawca i rozpoczęcie prac budowlanych. Te mają potrwać do końca 2022 lub początku 2023 roku.

Jak informuje Rafał Kociatkiewicz, project manager Vastint Poland, konstrukcja biurowców zostanie wykonana z prefabrykowanych elementów żelbetowych, a sama fasada pomyślana jest jako nowoczesna elewacja elementowa. Atutem takiej technologi ma być szybkość i dokładność montażu, a także fakt, że do wykonania zadania wymagany jest stosunkowo niewielki plac budowy.

Zaplanowany najbliżej Rynku hotel będzie miał 3 gwiazdki i będzie funkcjonował pod marką Moxy. O ile z zewnątrz będzie podobny do biurowców, o tyle jego wnętrze ma mieć agresywny wystrój oparty na kolorze fuksji.

Vastint nie planuje sprzedaży kompleksu po jego wybudowaniu. – Traktujemy swoje inwestycje długookresowo. Nie budujemy i szybko nie sprzedajemy. Budujemy spekulacyjnie. Nie czekamy na odpowiedź rynku na informacje potencjalnych najemców. Harmonogram inwestycji jest stały i niezależny od zainteresowania najemców – mówi Marek Ulanecki z Vastint Poland.


Tagi:

Komentarze

 1. ktw 23 lutego, 2020 at 4:14 am - Reply

  Krupa OUT.
  Pokazuja indywidualnie budynki zeby zakorkowanie Kato przeszlo sprawnie.
  Slazacy „swiata nie widzieli to rodziawia gebe na biurowce” chyba tak UM mysli.

  Puro i KTW tak samo w mediach indywidualnie przedstawiane to samo biurowiec kolo Mercury.

  Czy UM ma w ogole jakas odpowiedzialnosc za centrum naszego miasta ?

  Chcielibysmy zobaczyc wspolna wizualicje.
  Rynek-Skarbek-Zenit-Dworzec i biurowiec- Silesia i biurowce- Superjednostka-Puro-Altus- Spodek -KTW2

  I plan poruszania sie samochodem po centrum razem z zaznaczeniem ilosci miejsc parkingowych.

  Krupa OUT

  czekamy

  Czekamy.z realnie

 2. Edox 7 lutego, 2020 at 7:47 am - Reply

  Na powierzchni bedzie 5 miejsc parkingowych… jak na 3 budynki to z rozmachem to projektuja

 3. Paweł Skobar 5 lutego, 2020 at 11:32 am - Reply

  Jeśli wizualizacja 'stanie się ciałem’ a w Katowicach jest z tym generalnie problem, to będzie to ładna dominanta tej części śródmieścia. Ciekawe czy właściciel pobliskiego 'Separatora’ ma w planach remont?

  • Obywatel 7 lutego, 2020 at 9:45 am Reply

   Dobrze że poszli z parkingami pod ziemie. Słuszna decyzja. To jest centralna część miasta, w zasadzie nie powinno być wogóle widocznych zaparkowanych samochodów.
   To samo powinno być zaplanowane pod Dworcem Autobusowym.
   Wjazdy i wyjazdy od zaplecza kompleksu.
   Tyle że martwi mała ilość miejsc. Czy wystarczy dla intetesantów i pracowników?

  • Andrzej 5 lutego, 2020 at 1:16 pm Reply

   Właściciel Separatora ma na głowie kredyt za Altusa, więc na remont S w najbliższych latach bym nie liczył

Dodaj komentarz

*
*