Reklama

Papież wyznaczył następcę abp. Wiktora Skworca

Zdjęcie Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Redakcja
Papież Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa Galbasa. Oznacza to jednocześnie, że będzie on następcą aba. Wiktora Skworca. Tłem całej sprawy są zaniedbania abp. Skworca, związane z wyjaśnieniem sprawy molestowania seksualnego, którego dopuścili się  podlegli mu księża.

O wyznaczenie biskupa koadiutora kilka miesięcy temu poprosił sam abp Wiktor Skworc. Stało się to po ujawnieniu przez ks. Tedeusza Isakowicza-Zaleskiego, że kiedy abp. Skworc kierował diecezją tarnowską, dopuścił się zaniedbań w sprawie wyjaśnienia sprawy molestowania nieletniego przez dwóch księży.

W lipcu 2021 roku abp Wiktor Skworc, po postępowaniu przeprowadzonym przez stolicę apostolską, złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z przewodniczenia komisji ds. duszpasterstwa. Ponadto hierarcha zobowiązał się finansowo wesprzeć wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Wspomniane postępowanie dotyczyło czasu, gdy obecny metropolita katowicki pełnił posługę jako biskup tarnowski (lata 1998-2011). Ustalono, że dokonał on zaniedbań „w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji”.

Metropolita skomentował wtedy te doniesienia:

Z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie” – napisał abp Skworc.

Poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora. To biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej. Jak poinformowała dzisiaj katowicka kuria, papież do tej roli wyznaczył Adriana Józefa Galbasa. To pallotyn i doktor teologii duchowości. Urodził się 26 stycznia 1968 toku w Bytomiu. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich, jest też członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa. Obejmie diecezję z chwilą sede vacante, czyli w momencie, gdy biskup diecezjalny (ordynariusz) ustąpi z urzędu. Według przepisów prawa kanonicznego następuje to wraz ukończeniem 75 roku życiu – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

W maju 2021 abp Wiktor Skworc skończył 73 lata. Dlatego najpóźniej powinien ustąpić za półtora roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*