Reklama

Otwiera się DK86. Można przejechać trasą pomiędzy Katowicami i Tychami [GALERIA]

Ł. K.
DK86 pomiędzy Katowicami i Tychami ponownie otwarta. W końcu kierowcy będą mogli przejechać ul. Pszczyńską w Katowicach po nowym asfalcie. Nie obędzie się jednak bez utrudnień.

Po prawie trzech miesiącach ruch na DK86 został przywrócony. Pod koniec czerwca trasa pomiędzy Katowicami i Tychami została zamknięta. Powodem tej decyzji było osunięcie się wiaduktu. Uszkodzenie wykryto po ulewnych opadach deszczu. Zgodnie z deklaracją miasta i wykonawcy, firmy NDI, ruch miał zostać wznowiony do końca września. Jednak udało się to zrobić wcześniej niż planowano. W ciągu ostatnich trzech miesięcy roboty były prowadzone intensywniej, drogowcy wprowadzili trzyzmianowy system pracy. – Wykonywaliśmy docelowy zakres projektowy. Obiekt mostowy, tzw. tunel pod DK86, został dokończony w zakresie murów oporowych i zasypek inżynierskich. Po czym mogliśmy dokonać rozbiórki istniejącego wiaduktu. Zarówno części wschodniej, jak i zachodniej. To nam umożliwiło zbudowanie nasypu drogowego nad obiektem tunelowym, a następnie wykonanie docelowej  już konstrukcji jezdni zachodniej – mówi Adam Owsiany, dyrektor projektu z NDI S.A.

To właśnie po jezdni zachodniej będą na razie jeździły samochody. Dla kierowców oddano po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, z i do Katowic. W kierunku Tychów kierowcy jadą drogą zbiorczą, czyli jezdnią prowadzącą od zjazdu z autostrady A4 od strony Wrocławia. W przeciwnym – prawym pasem jezdni, która w przyszłości będzie prowadziła na południe.  W czasie zamknięcia zostało wykonanych około 900 metrów docelowej jezdni na odcinku od węzła Murckowska, więc kierowcy będą jeździli teraz po nowym asfalcie. Jednak po przejechaniu przez wiadukt kierowcy jadący od strony Katowic wrócą na starą jezdnię wschodnią. Jednak zmieniła się organizacja ruchu na skrzyżowaniu przy węźle w Giszowcu. – Utrzymany został zjazd z ul. Pszczyńskiej do skrzyżowania ze światłami. To jest skrzyżowanie ulic 73 Pułku Piechoty, Kolistej i Karolinki. Wyjazd na Tychy będzie poprowadzony objazdami – mówi Owsiany. Kierowcy będą musieli przejechać w kierunku centrum miasta i zawrócić na zjeździe przy cmentarzu komunalnym, aby ponownie wrócić na DK86 w kierunku Tychów. Można też wybrać drogę przez Nikiszowiec i Giszowiec, czyli ulicami Porcelanową, Gospodarczą, Górniczego Dorobku i Szopienicką.

W najbliższych dniach kierowców czekają też zmiany na DK81, ponieważ ruch zostanie tu przerzucony na nowo wybudowaną jezdnię. Po to, żeby drogowcy mogli wykonać drugą nitkę nowej jezdni od węzła w Giszowcu w kierunku Piotrowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*