Reklama

Odwołane loty z i do Katowice Airport. Kilkanaście tras zostanie zawieszonych

Łukasz Kądziołka
Linie lotnicze zawieszają część połączeń z i do lotniska w Pyrzowicach. Pandemia koronawirusa i mała liczba pasażerów powodują, że w niektórych kierunkach pasażerowie nie polecą.

Przez najbliższe miesiące dwie wiodące linie lotnicze nie będą realizowały części tras na i z Katowice Airport. Przewoźnicy postanowili na jakiś czas zawiesić niektóre trasy. Trwająca kolejna fala pandemii koronawirusa ponownie sprawi, że z i do katowickiego lotniska lotów będzie mniej. Chodzi o ograniczanie strat, które powodowałaby realizacja połączeń z bardzo niskim obłożeniem. Zarówno Wizz Air, jak i Ryanair zamierzają od początku 2022 roku zrezygnować z lotów, które mogły nie cieszyć się zainteresowaniem. Zwykle ruch lotniczy jest w styczniu i lutym w skali roku najmniejszy, ale wprowadzony w październiku rozkład zimowy obejmował te połączenia. Mimo to przewoźnicy postanowili go zmienić w trakcie obowiązywania. Największe cięcia dotyczą tras do Wielkiej Brytanii. Poniżej pełna lista zawieszonych od stycznia połączeń wraz z terminami.

Wizz Air

Mediolan-Bergamo (loty są dostępne do 1 stycznia 2022, następnie przerwa w lotach do 29 marca 2022),
Malta (loty są dostępne do 3 stycznia 2022, następnie przerwa do 7 marca 2022),
Lwów (loty są dostępne do 3 stycznia 2022, następnie przerwa do 7 marca 2022),
Liverpool (loty są dostępne do 6 stycznia 2022, następnie przerwa do 28 marca 2022),
Bristol (loty są dostępne do 7 stycznia 2022, następnie przerwa do 11 marca 2022),
Kijów-Żuliany (loty są dostępne do 9 stycznia 2022, następnie przerwa do 11 marca 2022),
Zaporoże (loty są dostępne do 14 stycznia 2022, następnie przerwa do 7 marca 2022).

Ryanair

Bolonia (loty są dostępne do 7 stycznia 2022, następnie przerwa do 4 lutego 2022),
Odessa (loty są dostępne do 8 stycznia 2022, następnie przerwa do 1 lutego 2022),
Manchester (loty są dostępne do 8 stycznia 2022, następnie przerwa do 1 lutego 2022),
Birmingham (loty są dostępne do 8 stycznia 2022, następnie przerwa do 1 lutego 2022),
Edynburg (loty są dostępne do 9 stycznia 2022, następnie przerwa do 2 lutego 2022).

Obecnie, od tygodnia, obowiązują nowe zasady przylotu do Polski dla pasażerów spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwolnieni są pasażerowie, którzy wykonają na lotnisku test diagnostyczny w kierunku koronawirusa do 3 godzin od momentu przekroczenia polskiej granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez laboratorium wykonujące test do systemu teleinformatycznego. Ponadto z kwarantanny zwolnieni są pasażerowie, którzy okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (antygenowy lub PCR) w języku polskim albo w języku angielskim wykonany przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Kwarantanną nie są obejmowane dzieci do 5. roku życia. Osoby, które nie okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu, są zobowiązane odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski.

Inne zasady dotyczą pasażerów przylatujących z krajów strefy Schengen, a także Irlandii, Chorwacji, Cypru, Bułgarii, Rumunii i Turcji. Z kwarantanny zwolnione są te osoby, które przedstawią negatywny wynik testu pod kątem koronawirusa wykonany w kraju wylotu nie wcześniej niż 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku. Podróżni, na których została nałożona kwarantanna, będą mogli do 48 godzin po przekroczeniu granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Pasażerowie są zwolnieni z kwarantanny, jeśli są w pełni zaszczepieni, co oznacza, że minęło minimum 14 dni od momentu całkowitego zakończenia procesu szczepienia, tj. przyjęcia obydwu dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi (w przypadku szczepionki dwudawkowej) lub jednej dawki (w przypadku szczepionki jednodawkowej) potwierdzonego zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia. Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby, które są ozdrowieńcem, czyli w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły zakażenie koronawirusem. Zwolnienie z kwarantanny przysługuje dzieciom do 12. roku życia, które podróżują pod opieką osób w pełni zaszczepionych lub posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*