Reklama

Odbudowa kamienicy przy ul. Chopina może kosztować nawet 8 mln zł

Nadal nie wiadomo czy i kiedy kamienica przy ul. Chopina zostanie odbudowana.

Grzegorz Żądło

Odpowiedzi czy i kiedy lokatorzy będą mogli zabrać swoje rzeczy na razie nie ma. – Budynek jest zabezpieczony, ale niebezpieczny dla osób, które chciałyby do niego wejść. Zresztą bez klatki schodowej to właściwie niemożliwe. Trzeba by wynająć dźwig, ale wynoszenie rzeczy w ten sposób byłoby bardzo kosztowne – mówi Dariusz Nalepka, zarządca wspólnoty mieszkaniowej Chopina 18. Jak dodaje, konieczne było przeprowadzenie ekspertyzy stropów. Co za tym idzie, zostały one mocno naruszone. – Tam są właściwie same belki, nie ma po czym chodzić Nie możemy ryzykować.

Jak twierdzi Nalepka, podczas ostatniego zebrania wspólnoty, właściciele mieszkań zostali poinformowani o sytuacji. To od ich decyzji zależy czy budynek zostanie odbudowany. Z moich informacji wynika, że na zebraniu właściciele zapoznali się ze wspomnianą ekspertyzą. Stopień zużycia istniejącej części budynku został w niej określony na poziomie 79%. Oznacza to, że wraz z odbudową zniszczonej części kamienicy, trzeba też przeprowadzić remont kapitalny istniejącego fragmentu. Wymienione musiałyby zostać stropy.

Chopina 18 KatowiceWstępne szacunkowe koszty odbudowy określone zostały na 6-8 mln zł. Gdyby właściciele się na to zdecydowali, wówczas musieliby płacić na fundusz remontowy 27-30 zł za metr kw. przez 15 lat! Obecnie płacą 3,6 zł zaliczki. Dlatego właściciele nie wyobrażają sobie odbudowy kamienicy, bo nie będą jej w stanie sfinansować. Chyba że dofinansuje ją miasto, które jest największym udziałowcem wspólnoty mieszkaniowej (ma 68,7% udziałów).  Co zrobi gmina, na razie nie wiadomo. Wiążące decyzje mają zostać podjęte w najbliższych tygodniach.

Jest jeszcze jedno możliwe rozwiązanie. Pojawiła się oferta kupna kamienicy w obecnym stanie technicznym. Ani zarządca, ani miasto nie udzielają na razie informacji o kogo chodzi.

Podziel się informacją:


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*