Reklama

Od piątku będzie można przejechać tunelem w ciągu ul. Kościuszki

G. Ż.
W piątek, prawdopodobnie w godzinach popołudniowych, będzie można przejechać tunelem w ciągu ul. Kościuszki. Na razie dostępne będzie po jednym pasie w każdą stronę.

Tunel w ciągu ul. Kościuszki to część przebudowy DK 81 przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2018 roku i miały się zakończyć do 5 czerwca 2019 roku. Inwestycja ma jednak bardzo duże opóźnienie.  – Pierwotne opóźnienie podyktowane było w głównej mierze organizacją w Katowicach szczytu klimatycznego. Sami narzuciliśmy wykonawcy pewne spowolnienie robót – mówił nam w lipcu Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM Katowice.

Kolejne opóźnienia spowodowane były pracami dodatkowymi oraz epidemią koronawirusa. Występowały opóźnienia w produkcji materiałów budowlanych i ich dostawie. Wpływ na tempo prac miały też decyzje władz Katowic. – Chodzi o wytyczne w zakresie prowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. Miasto waży czy jakaś bardzo radykalna zmiana organizacji ruchu jest do przyjęcia, czy nie i to zawsze jest kompromis. Jeżeli jako zamawiający mówimy wykonawcy, że większą wartością (niż termin zakończenia prac – przyp. red.) jest dbałość o płynność ruchu, to jest to nasza decyzja – tłumaczył Kochański.

W czerwcu miasto podpisało kolejny aneks do umowy z wykonawcą. Zgodnie z nim, prace budowlane na węźle DK81 (ul. Kościuszki) i ul. Armii Krajowej mają potrwać do końca października. Na razie nic się w tej kwestii nie zmieniło, przynajmniej formalnie. Podobnie jak i w tym, że skrzyżowanie ma zostać udostępnione kierowcom do końca tego roku.

Po uruchomieniu tunelu 2 października, kierowcy będą mogli przejechać dołem i ominąć sygnalizację świetlną. Na razie jednak, pojadą maksymalnie 40 km/h, bo w okolicy cały czas trwają prace budowlane.

Dodatkowo, na odcinku ulicy Armii Krajowej od ul. Głogowskiej do ulicy Kościuszki przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy. Otwarcie tunelu będzie następowało etapowo, docelowo ruch w tunelu będzie poprowadzony dwoma pasami w każdym kierunku jazdy.

Jadąc od centrum ul. Kościuszki do Piotrowic i Kostuchny, kierowcy będą kierowani tunelem, następnie na nawrotkę i wjazd w ul. Armii Krajowej w prawo. Analogiczna sytuacja nastąpi na kierunku od strony Mikołowa do Ligoty. Kierowcy jadący ulicą Armii Krajowej z kierunku Kostuchny i Piotrowic będą mogli wyjeżdżać w prawo na ul. Kościuszki i albo mogą kontynuować podróż na wprost do centrum lub skorzystać z nawrotki i pojechać w kierunku Ligoty lub Mikołowa. Analogiczna będzie sytuacja dla kierowców jadących ulicą Armii Krajowej od strony Ligoty  -wyjazd w prawo na ul. Kościuszki w kierunku do Mikołowa lub skorzystanie z nawrotki i wjazd z powrotem na ul. Armii Krajowej w kierunku Piotrowic lub dalej ul. Kościuszki w stronę centrum.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*