Reklama

Od dzisiaj obwiązuje nowa taryfa ZTM. Są bilety za 1 zł

Grzegorz Żądło
Od 1 października obowiązuje nowa taryfa biletów w ZTM. Ma to związek z wyłączeniem ŚKUP i przejściem na Transport GZM. Największą zmianę odczują pasażerowie, którzy jeżdżą na krótkie dystanse oraz ci, którzy korzystają z transportu miejskiego kilka razy dziennie.

Zgodnie z zapowiedziami, od niedzieli 1 października zaczyna obowiązywać nowa taryfa przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej – Transport GZM. Poza największą zmianą, czyli wyłączeniem ŚKUP (co nastąpiło 28 września) i przejściem na system Transport GZM, w taryfie jest kilka nowości.

To przede wszystkim bilety na 5, 10 i 15 minut. Są one dostępne wyłącznie w aplikacji Transport GZM i kosztują odpowiednio 2, 3.50 i 4 zł. Przy czy bilet na 5 minut do końca 2023 roku będzie promocyjnie kosztował 1 zł. Co ważne, w trakcie podróży na tych “czasówkach” liczy się czas rozkładowy, w jakim dany pojazd ma pokonać trasę pomiędzy poszczególnymi przystankami. Dla ważności biletu nie ma więc znaczenia, że autobus stoi w korku i zamiast 5 minut jedzie np. 13.

Druga istotna nowość to opcja „Podróż Start/Stop”. To dobre rozwiązanie dla osób, które danego dnia muszą kilka razy skorzystać z komunikacji miejskiej i za każdym razem kupują bilet jednorazowy. Teraz, w aplikacji Transport GZM, będą mogli jeździć wiele razy w ciągu dnia, a system skasuje im z konta kwotę odpowiadającą cenie biletu dziennego (obecnie to 12 zł). Co ważne, żeby skorzystać z tej opcji, trzeba po wejściu do autobusu czy tramwaju zeskanować kod QR lub wpisać odpowiedni kod, który znajduje się pod nim. Po zakończeniu podróży, trzeba będzie nacisnąć w aplikacji „Stop”.

Tak to dokładnie zostało zapisane w taryfie ZTM:

„Podróż Start/Stop” rozpoczyna się od momentu rejestracji wejścia do pojazdu w wybranym kasowniku lub w aplikacji Transport GZM, a upływa w momencie rejestracji wyjścia z pojazdu, a w przypadku braku rejestracji wyjścia z pojazdu wraz z upływem 90 minut od momentu rejestracji wejścia. W sytuacji przejazdu jednym pojazdem opłata jest ważna do końca danego kursu.”

Innym sposobem na korzystanie z opcji Podróż Starr/Stop niż aplikacja w smartfonie będzie możliwość przyłożenia do czytnika Metrokarty (zastąpiła ŚKUP) lub karty płatniczej i “odbicie” jej przy wyjściu z pojazdu.

Co więcej, “w przypadku dokonania przesiadki w czasie nie dłuższym niż 30 minut od momentu rejestracji wyjścia z pojazdu, w kolejnym pojeździe czas będzie naliczany jako kontynuacja czasu z poprzedniego przejazdu, bez wliczania czasu przesiadki. Warunkiem jest wykonanie rejestracji rozpoczęcia i zakończenia przejazdu w każdym pojeździe podczas trwania całej podróży.”

Ceny biletów nie zmieniają się. Jednorazowe papierowe kosztują: 4,60 zł (na 20 minut), 5,60 zł (na 40 minut) i 6,60 zł (90 minut). Bilety na taki sam czas przejazdu kupione w formie elektronicznej kosztują 4, 5 i 6 zł.

Od 1 października można przeprowadzić migrację danych ze swojego konta ŚKUP do systemu Transport GZM. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Z kolei o tym jak zakodować ulgę dla dzieci w nowym systemie Transport GZM można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Imię 25 listopada, 2023 at 3:33 pm - Reply

  Jakim cudem w XXI wieku coś może funkcjonować tak bardzo źle jak ZTM? Ze złego systemu zmienili na jeszcze gorszy, ludzie kto na to pozwala!!! Żenada i cyrk.

 2. ja 3 listopada, 2023 at 8:59 am - Reply

  to kiedy w końcu te bilety start/stop będą dostępne? w apce nadal zablokowane

 3. Agabb 3 października, 2023 at 3:12 pm - Reply

  czy na Śląsku w końcu będzie można w cywilizowany sposob kupic bilet w autobusie i tramwaju za odliczoną gotowke lub przez kartę płatniczą? Czemu jeszcze ten zarząd jest i nie zostal wymieniony? robia z ludzi idiotow. to my pasazerowie mamy ciagle problemy z biletem elektronicznym , jak i zakupem biletu papierowego. jest tylko gorzej i gorzej. A oni chwala sie tym co jest tylko na ich papierze. korzystam rzadko wlasnie przez ten wieczny bałagan.

 4. Krystyna 2 października, 2023 at 6:06 pm - Reply

  Szkoda tylko, że od samego rana nie można zalogować się do aplikacji. Cały czas wyświetla się komunikat “błąd pobierania danych”. Dzisiaj tylko jedna osoba z pracy
  dojeżdżająca komunikacją miejską miała możliwość w ogóle zalogowania się do aplikacji. Pozostałym osobom włącznie ze mną przy próbie otworzenia aplikacji na telefonie od razu wywalało i nadal wywala “błąd pobierania danych”.

 5. Witold 2 października, 2023 at 12:07 pm - Reply

  czy aplikacja moBILET jest aktualna? czy muszę zmienić na transport GZM

  • kukura 25 listopada, 2023 at 6:25 pm Reply

   ja używam Mobilet i działa.

 6. Patryk 1 października, 2023 at 4:58 pm - Reply

  Szkoda tylko że w aplikacji nie mam opcji wyboru biletu miesięcznego, a przez stronę też nie moge go zakupić ponieważ caly czas wyświetla mi sie kwadrat z opcja akceptacji regulaminu, ktorego nie da sie zaakceptować. Ciekawe czy mam jeździć na gapę czy ktos ogarnie w koncu ten bałagan???

 7. Marek 1 października, 2023 at 4:29 pm - Reply

  mi na androidzie nie pozwala pobrac ze sklepu google play

 8. Jarek 1 października, 2023 at 2:33 pm - Reply

  Decyzją nr RKT-2/2018
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że w okresie od 1 listopada 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. KZK GOP stosował praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

  Praktyka ta polegała na przyjęciu, że pasażerowie posiadający Kartę ŚKUP z zakodowanymi biletami okresowymi bez limitu przejazdów lub uprawnieniami do przejazdów bezpłatnych, którzy po rozpoczęciu podróży nie zarejestrowali wejścia do pojazdu w kasowniku, podróżują bez ważnego biletu i że w takiej sytuacji pobiera się, w przypadku kontroli, opłatę dodatkową gotówkową i właściwą należność za przewóz albo wystawia się protokół – wezwanie do zapłaty, co naruszało zakaz określony w art. 24 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

  W związku z powyższym wszyscy konsumenci, którzy zostali poszkodowani na skutek stosowania ww. praktyki mogą zgłaszać się do ZTM w terminie do 19 grudnia 2023 r. w celu uzyskania zwrotu lub anulowania opłat dodatkowych i właściwych należności za przejazd albo w celu zwrotu opłat manipulacyjnych uiszczonych w związku z anulowaniem lub zwrotem opłat dodatkowych. Szczegóły pod numerem telefonu 800 16 30 30 (wew. 5).

Dodaj komentarz

*
*