Reklama

Jak zakodować ulgę dla dzieci w nowym systemie Transport GZM? Jest kilka zmian

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Koniec września i początek października przyniosą duże zmiany w sposobie zakupu biletów komunikacji miejskiej. Jak już pisaliśmy, 28 września 2023 roku system ŚKUP zostanie wyłączony. Zastąpi go Transport GZM, który działa już częściowo od kilu tygodni. Przy okazji zapowiadanych zmian pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Jednym z częściej powtarzających się jest to jak zakodować ulgę na przejazd dzieci w nowym systemie Transport GZM?

Jak zapewnia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w systemie Transport GZM kodowanie ulgi metropolitalnej na przejazd komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży ma być prostsze niż w ŚKUP. Nie trzeba już będzie pójść do Punktu Obsługi Pasażera, żeby przedstawiać dokument (np. legitymację szkolną) i oświadczenie.

Jak więc zakodować ulgę dla dziecka w systemie Transport GZM? Na początku trzeba założyć dziecku imienne konto w aplikacji mobilnej Transport GZM lub w portalu transportgzm.pl. Następnie w zakładce moje dane wybieramy „ulgi”, a potem „transport miejski” i ulgę „U-100 uczeń Metropolia”.

Potem trzeba wprowadzić dane zgodnie z instrukcją, wybrać miasto zamieszkania z listy (ulga dostępna jest tylko dla mieszkańców GZM) i zatwierdzić zgodę. W ten sposób ulga zostanie zdefiniowana.

To jednak nie oznacza, że została już potwierdzona. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, to czekanie na kontrolę biletów w autobusie czy tramwaju. Kiedy dziecko okaże legitymację kontrolerowi, ten zatwierdzi ulgę i legitymacja nie będzie już potrzebna podczas podroży.

Można również tę ulgę zatwierdzić w Punkcie Obsługi Pasażera (w Katowicach są trzy: na dworcu kolejowym, przy ul. Pocztowej 10 i przy ul. Barbary 21a (siedziba ZTM)

Żeby jeździć za darmo komunikacją ZTM, dziecko nie musi korzystać z telefonu komórkowego. Jak już wspomnieliśmy, konto można założyć na portalu (stronie transportgzm.pl) i do takiego konta zostanie wydana nowa Metrokarta. Metrokarty będą dostępne od 1 października w kioskach, automatach biletowych i POP-ach.

Jeżeli dziecko ma w tej chwili ważną kartę ŚKUP z zakodowaną ulgą, można taką ulgę zmigrować do konta w nowym systemie. Instrukcja jak to zrobić znajduje się na stronie Transportgzm.pl.

Nawet jeśli pasażer nie przeprowadzi migracji, ulga będzie widoczna dla kontrolera na starej karcie ŚKUP, pod warunkiem, że termin jej ważności nie minął.

A co z dziećmi, które w wrześniu rozpoczęły naukę w szkole podstawowej, ale nie mają jeszcze wyrobionej legitymacji? Rodzic musi złożyć w POP-ie oświadczenie o miejscu zameldowania dziecka i przedstawić jakiś jego dokument tożsamości.


Tagi:

Komentarze

 1. MONIKA 8 października, 2023 at 7:34 am - Reply

  Jestem Emerytka i za przejazd za15 minut pobiera mi4zl ,gdzie wcześniej bylo1.90

 2. Ewa 3 października, 2023 at 11:20 pm - Reply

  Dlaczego nie wchodzi ulga 100 mimo że wprowadzenia jest legitymacja ,szkola ktora wydała i piszę że nie ma żadnych ulg, dziecko będzie w styczniu 2024 miało 16 lat

 3. Bogusława 3 października, 2023 at 9:20 pm - Reply

  Dlaczego ulgę 100% dla uczniów trzeba zatwierdzać w POP? Podawane sa dane ucznia, ma przy sobie dokument ze zdjęciem a mimo tp trzeba ulga zatwierdzać w POP – po co?

 4. Magdalena 3 października, 2023 at 12:04 pm - Reply

  co z dziećmi, które są w pierwszej klasie i rodzic pierwszy raz chciał założyć kartę śkup, a teraz je nie ma? Dziecko nie posiada telefonu.

 5. Wojtek 2 października, 2023 at 6:32 pm - Reply

  Witam,

  Jak mam założyć konto dziecku które nie posiada e-maila??

  • ahim 18 października, 2023 at 4:06 pm Reply

   Burdel na kółkach

  • Jacek 6 października, 2023 at 12:20 pm Reply

   Dokładnie zgadzam się!!! Kompletnie nieprzemyślana sprawa – typowe dla polskich urzędników!
   Bo albo trzeba to robić na swoje konto, ale wtedy się blokuje swój adres i nie można pozyskanie karty dla siebie albo zakładać 7 czy 9 latkowi konto mail – po co?
   Nie prościej byłoby zrobić możliwość założenia subkonta dla dzieci do np.12 lat które i tak mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych na koncie rodzica, a nie takie komplikowanie człowiekowi życia!!

 6. Adam 1 października, 2023 at 9:49 am - Reply

  W ogóle bez sensu jest weryfikowanie dzieci w wieku szkolnym – powiedzmy do 12 roku życia. Nie ma sensu sprawdzać, czy jest to mieszkaniec metropolii i czy uczęszcza do szkoły. Marnowanie czasu i pracy kontrolerów i pracowników obsługi kart.

  Starsze dzieci już się ogarną same z kartą/aplikacją.

  Jeśli już upieramy się przy rejestracji dzieci, to powinno się dać na koncie opiekuna zakodować ulgę dziecka bez zakładania nowego konta dziecku (dodałoby się tylko podstawowe dane: imię nazwisko, PESEL, zdjęcie) – i dziecko może jeździć bez żadnych dokumentów, kart, telefonów.

  • Jacek 6 października, 2023 at 12:22 pm Reply

   Dokładnie zgadzam się!!! Kompletnie nieprzemyślana sprawa – typowe dla polskich urzędników!
   Bo albo trzeba to robić na swoje konto, ale wtedy się blokuje swój adres i nie można pozyskanie karty dla siebie albo zakładać 7 czy 9 latkowi konto mail – po co?
   Nie prościej byłoby zrobić tak jak napisał Pan Adam?

 7. iwona 24 września, 2023 at 7:11 pm - Reply

  W jaki sposób aktywować dziecku ulgę na przejazdy bezpłatne skoro mimo założenia dziecku konta imiennego na transportgzm.pl wygaśnie ono po 30 dniach, bo dziecko nie zaloguje się w aplikacji, a taki jest warunek, Dziecko nie ma telefonu, nie ma aplikacji czyli ulgi też nie ma?

 8. DD 19 września, 2023 at 12:45 pm - Reply

  Sprawcie dzieciom ulgę i zakodujcie im, żeby nie jeździły najlepiej takim zbiorkomem

 9. Marek 19 września, 2023 at 9:24 am - Reply

  Jaką kartę ma mieć dziecko?
  Starą śkup?

  • Grzegorz Żądło 19 września, 2023 at 9:55 am Reply

   Jeśli jest ważna, to może mieć starą. Jeśli właśnie kończy jej się ważność, to trzeba dziecku wyrobić nową Metrokartę albo/i założyć konto w systemkie Transport GZM.

 10. Marek 19 września, 2023 at 9:22 am - Reply

  Moje dziecko ma legitymacje o niepełnosprawności
  Do tej pory miał darmowe przejazdy do 18 roku
  Co teraz? Wystarczy że pokaże kontrolerowi podczas pierwszej kontroli i tyle?

 11. Mirek 19 września, 2023 at 8:26 am - Reply

  Moje dziecko nie ma telefonu, na moim moge byc tylko ja zalogowany, karta skup nie bedzie działać.
  Jak kontroler zweryfikuje czy moje dziecko ma zkodowaną ulgę?

  • Magdalena 26 września, 2023 at 9:01 pm Reply

   aplikacja transport gzm jest pobrana i aktywowana na telefon niestety od momentu zalogowania nie było kontroli w autobusie i nie jest potwierdzona ulga U-100 uczeń Metropolia”. gdy dziecko skanuje QR kod to apka chce pobrać z niej pieniądze. czy mając aplikację i konto zależy skanować QR kod?

  • Łukasz Kądziołka 19 września, 2023 at 8:37 am Reply

   Zgodnie z tym, co komunikuje ZTM, wystarczy, że dziecko będzie mieć legitymację przy pierwszej kontroli.
   Wtedy kontroler sam aktywuje ulgę i zapisuje ją na karcie. Przy każdej kolejnej kontroli ta ulga jest już widoczna dla kontrolera po wczytaniu karty.

   • Mirek 19 września, 2023 at 9:37 am Reply

    Ja zrozumiałem to tak, że będzie tylko apilkacja w telefonie, tym bardziej, że momencie zakładania konta w portalu jest komunikat o konieczności zalogowania w aplikacji w ciągu 30 dni bo inaczej konto wygaśnie.
    To co mam zrobic w tej sytuacji? Jak założę konto dziecku to i tak to konto wygaśnie po 30 dniach z powodu braku telefonu? Jak nie bedzie konta to nie bedzie przecież ulgi. Karty tez nie bedzie bo nie będzie konta.

 12. rafal 18 września, 2023 at 5:57 pm - Reply

  Gwałt na logice

 13. Rumcajs 17 września, 2023 at 9:56 am - Reply

  w dzieciństwie jeździłem z legitymacja i problemu nie było.

 14. Pawel 16 września, 2023 at 10:50 pm - Reply

  złodziejscy prezydenci skasują niezłą kasę za debilskie zmiany które tylko zrobią utrudnienia wystarczy brak zasięgu i będzie mandat i zarazem premia dla prezydentów w zarządzie

 15. Adam 16 września, 2023 at 7:49 am - Reply

  Nie potrafię zrozumieć, po co ta cała szopka… Nie można po prostu określić limitu wieku darmowych przejazdów? Rozumiem, że ulga jest tylko dla uczniów-mieszkańców GZM, ale czy na prawdę komunikacją jeżdżą dziesiątki tysięcy dzieci spoza GZM, co narażałoby na milionowe straty?

Dodaj komentarz

*
*