Reklama

Dzisiaj został wyłączony system ŚKUP. To kolejny etap przejścia na Transport GZM

Łukasz Kądziołka
Od dzisiaj przestaje działać ŚKUP. Przez najbliższe trzy dni pasażerowie nie skorzystają z niektórych biletów zapisanych na ich kontach. Metropolia zapewnia, że wszystkie będzie można wykorzystać po przeniesieniu danych na nowy system Transport GZM.

Koniec systemu ŚKUP. Wczoraj był ostatni dążeń na wykonywanie transakcji w starym systemie, a dzisiaj ŚKUP został wyłączony. Przez trzy dni, od 28 do 30 września, nie będą działać zapisane na karcie ŚKUP bilety jednorazowe, średniookresowe i pakietowe. Od dzisiaj pasażerowie nie mogą korzystać z taryfy odległościowej, a także z zapisanych na karcie ŚKUP biletów jednorazowych i biletów wieloprzejazdowych. Wyłączona została również możliwość kupowania i kodowania zapisywanych na karcie ŚKUP biletów elektronicznych. Jest to niemożliwe zarówno w punktach sprzedaży, Punktach Obsługi Pasażera, automatach biletowych, na Portalu Klienta ŚKUP, jak i w aplikacji „Mobilny ŚKUP”. Zamiast tego można kupić w Punktach Obsługi Pasażera 30-dniowe bilety papierowe (dostępne są obydwie formy płatności – zarówno gotówkowa jak i bezgotówkowa). Nadal można jednak podróżować na podstawie zapisanych na karcie biletach długookresowych. Z powodu braku dostępu do systemu ŚKUP i możliwości skorzystania z części biletów pasażerowie powinni korzystać z biletów elektronicznych (poprzez wszystkie aplikacje mobilne, w tym Transport GZM, w której są dostępne wszystkie bilety z taryfy ZTM) lub biletów papierowych. Dodatkowo od dzisiaj tablice świetlne na przystankach nie pokazują rzeczywistego, tylko rozkładowy czas przyjazdu autobusów, tramwajów i trolejbusów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak zakodować ulgę dla dzieci w nowym systemie Transport GZM? Jest kilka zmian

Migracja danych ze ŚKUP do Transport GZM od 1 października

Metropolia zapewnia, że żadne bilety ani środki pieniężne z systemu ŚKUP nie przepadną. Będzie można z nich korzystać w systemie Transport GZM już po przeniesieniu danych na nowy system. Żeby pasażer mógł nadal używać swojego konta tak, jak do tej pory, będzie musiał założyć konto w Transport GZM. Od 1 października użytkownicy systemu Transport GZM uzyskają możliwość zmigrowania danych ze swoich kart ŚKUP. Migracji podlegają zapisane na karcie, ważne bilety długookresowe, pakietowe. Po migracji pasażer znajdzie je w zakładce “moje bilety” aplikacji internetowej lub portalu klienta Transport GZM. Bilety jednorazowe i średniookresowe (Dzienny, 24h + kolej) nie zostaną przeniesione. System odda pasażerowi pieniądze. Pojawią się one w Transport GZM i będzie można z nich skorzystać przy zakupie biletów. Szczegóły dotyczące przeniesienia konta do nowego systemu są dostępne TUTAJ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowa taryfa ZTM zacznie obowiązywać 1 października. Będzie bilet za 1 zł

Co dalej z kartą ŚKUP?

Wszystkie karty zachowują ważność zgodnie z terminem nadrukowanym na karcie. Nadal mogą być używane jako identyfikator konta w nowym systemie. Jeśli data ważności karty mija we wrześniu, pasażer może jej używać do końca miesiąca. Nie ma konieczności wyrabiania nowej karty. Wszyscy mogą wykorzystać do końca terminu ważności swoje karty, jak dotychczas. Karta ŚKUP po migracji będzie działała dokładnie tak samo jak nowa Metrokarta. Aby korzystać ze starej karty w nowym systemie, również potrzebne będzie założenie konta w Transport GZM i przeprowadzenie migracji danych do nowego systemu. Metropolia podkreśla, że ta migracja będzie możliwa od 1 października. Pasażer nie wykona jej wcześniej.
Nowe karty Transport GZM będą dostępne od 1 października w kioskach i w Punktach Obsługi Pasażera. Pasażerowie będą mogli dokonywać wszystkich transakcji w nowym systemie – w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM, które zastępują system ŚKUP.


Tagi:

Komentarze

 1. Sławomir 5 października, 2023 at 11:47 am - Reply

  witam ja mam pieniądze na karcie SKUP i nie idzie się nic dowiedzieć co z tymi pieniędzmi ???
  Czy zostaną przeniesione na ta nową apkę i moje konto na niej nic nie wiadomo.
  Infolinia nie odbiera telefonów czekałem 20 minut. Zostawiłem numer że niby oddzwonią i do dziś nikt się nie odezwał. Moim zdanie to jawne bezczelne złodziejstwo i jeden wielki przekręt lub tak jak ktoś napisał wcześniej skok na naszą kasę .

 2. Zyta 4 października, 2023 at 12:51 am - Reply

  Dobre zastąpili bublem to tylko u nas możliwe bo znów ktoś na tym kasę bije

 3. Dorota 1 października, 2023 at 10:19 pm - Reply

  Przeniesienie/migracja danych z karty śkup – bilet wieloprzejazdowy nie działa.Pani na infolinii mówi, że informatycy walczą z tym problemem ale na razie bezskutecznie. WIELKA PORAŻKA nowego systemu. Znowu ktoś coś najtańszego zakupił albo serwery za słabe.Ciekawe czy jutro kontrolerzy to uwzględnią.Powinien być jakiś okres przejściowy w związku z tym bo gdzie ja jutro o 5 rano bilet kupię a zresztą nie mam zamiaru, bo na karcie śkup bilety mam.

 4. Agnieszka 1 października, 2023 at 12:15 pm - Reply

  Założyłam konto Transport GZM, próbuję przenieść dane ze ŚKUP i… niespodzianka cały czas wywala mnie ze strony. Wydaje mi się, że jak wdraża się nowy system należałoby najpierw przeprowadzić testy i upewnić się, że będzie on działał poprawnie.

 5. Mmmm 1 października, 2023 at 9:20 am - Reply

  Dlaczego mam kupować inne bilety jak mam zapisany bilet wieloprzejazdowy,nie interesuje mnie to że wprowadzają zmiany nie zamierzam podwójnie płacić…

 6. chj 30 września, 2023 at 3:25 pm - Reply

  Jeżeli kończy się ważność karty w banku lub coś zmieniają to dostaje imienne powiadomienie i jak trzeba to z automatu nową kartę na adres korespondencyjny i niczego nie trzeba migrować.
  Czy kod aplikacji jest otwarty – bo nie wiem co będzie kradła z mojego telefonu, kto i w jaki sposób zabezpiecza podane dane? jeszcze podaj dane karty bankowej – nie ma opcji. Na razie jestem okradziony z kasy na karcie (nie pierwszy raz) i biletów pakietowych z których nie mogę korzystać, a nawet nie ma gdzie złożyć reklamacji.
  Przekręt na grubą kasę – dziesiątki milionów na to by skasować bilet, za to mogło by być kupione sporo autobusów lub zapewnienie darmowej komunikacji.

 7. Syf 30 września, 2023 at 3:19 pm - Reply

  Kasa na karcie, bilet pakietowy kupiony i nie można korzystać. Ewidentne działanie na szkodę Klienta, mam kasę, mam ważny bilet, a muszę kupić papierowy. Jak nie potraficie migrować systemów (backupów też nie potraficie robić – bo zaszyfrowali wam kiedyś serwery) to przez cały cas migracji powinna komunikacja jeździć za darmo. Sprawa ewidentnie do UOKIK i prokuratury – zbiorowy czasowy zabór mienia.

 8. Yo 30 września, 2023 at 7:25 am - Reply

  Niby taka nowoczesność, a nie wszystkie kilkuletnie urządzenia/systemy są wspierane… Tak jest z moją Motką, android 9. BOK zaleca aktualizację urządzenia, czyli tak naprawdę zakup nowego. Kpina.

 9. smiech 29 września, 2023 at 12:07 pm - Reply

  Ciekawe dlaczego nie można było wyrobić metrokarty już od 22 września 2023 jak zaczęli ograniczac działanie karty śkup. Zmuszają ludzie do pobierania jakichś aplikacji na telefon, bo jak nie masz apki, podpiętej karty kredytowej, pakietu internetowego to płać waść kasy jak za zboże.

 10. koala 29 września, 2023 at 8:15 am - Reply

  Dokładnie, tak jak pisze Iwona. Ja mam pakiet biletów wieloprzejazdowych, na który zawarłem umowę i mam to gdzieś, że nie mogę ich skasować, to nie mój problem.

 11. P Śl 29 września, 2023 at 8:13 am - Reply

  200 mln zdefraudowane w 8 lat.

 12. Iwona 28 września, 2023 at 2:13 pm - Reply

  Mam kupować dodatkowy bilet papierowy, mimo iż mam zakupiony bilet pakietowy? Ani mi się śni. Nie będę dokładać do interesu, bo ktoś soboe wymyślił, że ŚKUP przechodzi w coś innego. Dziś wyłączyli ŚKUP< to mogli zorganizować migrację środków ze starych kart od dziś, bo jak zwykle jest chaos total i może raj dla kanarów.

Dodaj komentarz

*
*