Reklama

Od 1 stycznia kierowcy zapłacą znacznie wyższe mandaty

Redakcja
W czwartek 2 grudnia posłowie zakończyli prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany, jakie z niej wynikają, to znacząca podwyżka stawek mandatów, większa liczba punktów karnych za wykroczenia oraz powiązanie stawki OC z punktami karnymi. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta, a nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Projekt ustawy, którego głównym punktem było podniesienie kwot mandatów, został przegłosowany przez Sejm w październiku. Potem trafił do Senatu, a wczoraj poprawkami izby wyższej zajęli się posłowie, którzy przyjęli ostateczny kształt dokumentu.

Od 1 stycznia wykroczenia na drodze będą karane znacznie surowiej niż dotychczas. Kwota najwyższego mandatu, jaki będzie mógł wręczyć policjant wyniesie 5000 zł. Obecnie to 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wówczas grzywna będzie mogła wynieść nawet 30 000 zł.

Kosztowne będzie przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Za takie wykroczenie trzeba się liczyć z mandatem nie mniejszym niż 800 zł.

Minimum tysiąc złotych będzie kosztować prowadzenie pojazdu (w tym roweru) w stanie po użyciu alkoholu, czyli w sytuacji, kiedy alkomat lub badanie krwi wykaże ponad 0,2 promila w organizmie.

Nie mniej niż tysiąc złotych dostaną też osoby, które prowadzą samochód lub inny pojazd mechaniczny bez uprawnień oraz ci kierowcy, którzy wyprzedzają w sposób nieprawidłowy.

Kolejny próg „nie mniej niż” to 1,5 tys. zł. Z takim wydatkiem będą musieli się liczyć m.in. kierowcy, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu na przejściu, spowodują kolizję, w której ktoś odniesie lekkie obrażenia, ominą pojazd lub pojazdy, które przepuszczają pieszych lub będą wyprzedzać na przejściu dla pieszych, pojadą chodnikiem i/lub po przejściu dla pieszych.

Co najmniej 2 tys. zł mandatu będzie grozić za omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowym oraz za wjechanie na przejazd, którego nie można już opuścić. Przynajmniej 2500 zł więcej zapłacą osoby, które będą prowadzić pojazd mechaniczny po spożyciu alkoholu.

Nowością będzie powiązanie stawek OC z punktami karnymi. Te zaś będą się kasować dopiero po 2 latach. Dodatkowo suma punków w sytuacji, kiedy kierowca dokona kilku naruszeń przepisów, będzie mogła wynieść 15, a nie jak obecnie 10.

Nie będzie już płatnych kursów, dzięki którym można było „kasować” sobie punkty karne.

Dokładny taryfikator za konkretne wykroczenia i naruszenia przepisów nie jest jeszcze znany. Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację, nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*