Reklama

Nowy pomnik w Katowicach odsłonięty. Ma przypominać o bohaterach walk o Lwów

Łukasz Kądziołka
W Katowicach odsłonięto pomnik związany z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski. Jednak jest on poświęcony Orlętom i Kadetom Lwowskim, którzy brali udział w powstaniu. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Nowy pomnik w Katowicach został odsłonięty. Z jednej strony ma być hołdem dla Orląt i Kadetów Lwowskich, ale z drugiej jest też przypomnieniem ich udziału w III powstaniu śląskim. Odsłonięcie poprzedziła msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Pomnik postawiono na tyłach kościoła mariackiego. – Tak było w Lwowie, bo pamiętajmy, że ta walka z Ukraińcami od 1 listopada 1918 roku to walka znanych bohaterskich, młodych Polaków, którym poświęcony jest ten pomnik. Ale to też wielkie wsparcie ze strony rodaków z Małopolski zachodniej i innych obszarów. Ale przyszedł czas, po kilkunastu miesiącach, że to wsparcie zostało odwzajemnione. Gdy Śląsk potrzebował wsparcia, to przybyły tutaj „orlęta” i przybyli kadeci. Pomogli w wyzwoleniu tych ziem – mówił w trakcie uroczystości Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Po występach Zespołu Muzyczno-Tanecznego „Promyki Krakowa” oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza zasadzono dąb papieski, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski został specjalnie poświęcony przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników do Watykanu.

Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*