Reklama

Nowy odcinek autostrady w woj. śląskim został otwarty. Obwodnica Częstochowy coraz bliżej

G. Ż.
W piątek w godzinach popołudniowych został otwarty nowy odcinek autostrady A1, która prowadzi od granic z Czechami aż do Trójmiasta. Cala trasa ma być gotowa do końca 2022 roku.

Nowy odcinek prowadzi z Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe. Liczy 33 kilometry. Docelowo będzie to część obwodnicy Częstochowy.

Otwarcie tego odcinka umożliwia jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach aż do południowych dzielnic Częstochowy.

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowic. Droga została wybudowana z betonu cementowego, który w korzystnych warunkach umożliwi bezawaryjną eksploatację przez kolejne 30-40 lat.

W ramach inwestycji powstały dwa węzły – Częstochowa Południe oraz Woźniki – na których trasa łączy się z istniejącą siecią dróg w sposób bezkolizyjny. Wybudowano 68 obiektów inżynierskich.

Na węźle Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908 kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW 908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 t. Dlatego też dla takich ciężarówek wprowadzony został objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ. Zakaz nie będzie dotyczył jedynie pojazdów służb miejskich i zaopatrzenia. W przeciwnym kierunku, od skrzyżowania DK43 z DW908 w Częstochowie do węzła Częstochowa Południe takiego ograniczenia nie ma.

Do „domknięcia” A1 pozostało jeszcze kilka odcinków. 25 lipca nowy wykonawca przejął plac budowy na 21-kilometrowym odcinku A1 Częstochowa Północ-Częstochowa Południe. Droga na tym odcinku ma być gotowa w grudniu. Tym samym na kierunku północ-południe powstanie obwodnica Częstochowy, która umożliwi całkowite ominięcie miasta.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*