Reklama

Nowy mural w Katowicach ma oczyszczać powietrze

Łukasz Kądziołka
W Katowicach powstaje nowy mural. Oprócz tego, że będzie promował międzynarodowe wydarzenie, to ma jeszcze oczyszczać powietrze.

Ekologiczny mural w Katowicach. Nowy mural powstaje w ścisłym centrum miasta. Prace obok katowickiego dworca rozpoczęły się na początku tego tygodnia. Na wewnętrznej drodze pomiędzy budynkami oznaczonymi numerami 2 i 3b przy ul. Kordeckiego stanęła zwyżka samojezdna. Widać już mniej więcej, co będzie namalowane na ścianie szczytowej 4-kondygnacyjnej kamienicy. Z doniczki wyłaniają się oczy kobiety, a postać zamiast włosów ma na głowie roślinny chaos z wplątanymi ptakami. Autor muralu pracuje nawet przy dużych opadach śniegu, żeby jak najszybciej skończyć swój projekt. Raspazjan to dobrze znany w Katowicach twórca. Trudno byłoby wyliczyć wszystkie jego realizacje w mieście. Wiele osób zatrzymuje się, żeby podejrzeć go przy pracy. Jak mówi artysta, niektórzy przechodnie oceniają, że już im się podoba. Ale nie wszyscy się cieszą. Jedna mieszkanka zaczęła się Raspazjanowi żalić na stan drogi przebiegającej pomiędzy budynkami. Wolałaby, żeby miasto zajęło się jej remontem, a nie muralami.

Ten przy ul. Kordeckiego będzie inny niż te dotychczasowe. Przy jego wykonaniu zostanie użyta farba fotokatalityczna. To modny ostatnio materiał, który ma oczyszczać powietrze. W kilku miastach w Polsce powstały już murale przy jego użyciu. Taka farba jest zrobiona z naturalnych składników i zawiera dwutlenek tytanu. To on ma właściwości oczyszczające. W zależności od  warunków atmosferycznych zamalowana powierzchnia może reagować z zanieczyszczeniami powietrza, które mają być zamieniane w dwutlenek węgla. Ściany pokryte farbami fotokatalitycznymi powinny też być odporne na brud i grzyby.

Mural powstaje z powodu międzynarodowego wydarzenia. W ten sposób Katowice chcą promować 4 z 17 celów zrównoważonego rozwoju, które są wpisane w plan rozwoju krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. To akcja związana ze zbliżającym się Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum), którego gospodarzem w 2022 roku będą Katowice.

Mural powinien być gotowy w ciągu kilku dni.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*