Reklama

Noc Muzeów w Katowicach. Gdzie warto się wybrać

Redakcja
Trochę historii, nowoczesnych technologii i różnorodnej muzyki. Najbogatszą ofertę z okazji Nocy Muzeów przygotowało Muzeum Śląskie. Jednak pozostałe instytucje też zaplanowały sporo atrakcji. Wszystkie wydarzenia są darmowe lub kosztują zaledwie 1 zł. Sprawdźcie gdzie warto wybrać się na nocne zwiedzanie.

Muzeum Śląskie

To będzie ostatnia edycja Nocy Muzeów w starej siedzibie instytucji. Zwiedzający będą mogli poznać zabytkowy budynek od zaplecza. Będzie można wejść m.in. na strych i do piwnic. Zaprezentowane zostaną również unikatowe zdjęcia i obrazy z tego miejsca. Drzwi siedziby przy al. Korfantego zamkną się po raz ostatni o północy. Nieco dłużej, bo do godz. 2 w nocy, potrwa Noc Muzeów w nowych przestrzeniach przy ul. Dobrowolskiego 1. Tam będzie można nie tylko zwiedzić wszystkie aktualne wystawy, ale również porozmawiać z ich kuratorami. Poza tym będą ciekawe pokazy. Jedyny raz w roku zwiedzający będą mieli okazję zajrzeć do pracowni konserwacji dzieł sztuki i zobaczyć jeden z najlepszych w Europie wideomikroskopów 3D, pod którym będzie można przyjrzeć się przyniesionym przez siebie drobiazgom. W muzealnej czytelni zaprezentujemy najnowocześniejszy skaner 3D wykorzystywany w muzealnictwie. Poza tym podczas warsztatów z animacji poklatkowej dzieci stworzą własny film animowany. Muzeum zaprosi gości do wizyty w salonie dżentelmenów z przełomu XIX i XX wieku, dawnej karczmy i baru robotniczego z lat 70. XX w. Aktorzy odegrają role przedstawicieli tych trzech środowisk, a na koniec przygotowano wspólne gotowanie żuru. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Noc Muzeów w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego odbywać się będzie w godzinach 19.00–2.00 (w siedzibie przy al. Korfantego 3 do godz. 24.00). Niektóre atrakcje wymagają wcześniejszej rezerwacji. Pełny program jest dostępny TUTAJ.

Muzeum Historii Katowic

Architektura, sport, gry planszowe i dwa koncerty. To niektóry z atrakcji, jakie przygotowało Muzeum Historii Katowic. W budynku głównym przy ul. ks. Szafranka 9 będzie można posłuchać o osiągnięciach katowickich sportowców i o tym jak zmieniło się miasto w czasach PRL-u. Każdemu wykładowi będzie towarzyszył quiz. Na parterze mieszczańskiej kamienicy odbędą się koncerty. Najpierw przed publicznością wystąpi Magda Piskorczyk, wokalistka wykonująca głównie muzykę afroamerykańską. Później na scenie pojawi się rockowo-bluesowy zespół z Ostrawy. Muzycznie będzie też w oddziale teatralno-filmowym (ul. Kopernika 11). Tu usłyszeć będzie można kompozycje inspirowane grami komputerowymi. Poza tym sporo miejsca poświęcone zostanie fotografii. W dziale grafiki im. P. Stellera (ul. Kościuszki 47) będzie można wziąć udział w warsztatach graficznych. Bogaty program przygotował dział etnologii miasta. W budynku przy ul. Rymarskiej 4 odbędą się m.in. warsztaty z haftu na płótnie, ze zdobienia pieczątkami. Z kolei w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Kościuszki 112 odbędzie się plener malarski i warsztaty plastyczne dla dzieci oraz zwiedzanie zabytkowego obiektu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Impreza rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do 24. Więcej TUTAJ.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Będzie w co pograć, ale również dowiedzieć się jak powstają gry. Muzeum nie tylko dla graczy zaprasza na ciekawe prelekcje dotyczące m.in. wpływu rozwoju technologii na życie codzienne, zmian jakie przeszła rozrywka interaktywna czy ewolucji warsztatów plastyka i kompozytora. W trakcie wydarzenia odbędzie się e-sportowy turniej, będzie można dotknąć pixeli i posłuchać muzyki skomponowanej na komputery. Podczas Nocy Muzeów dostępnych będzie ok. 150 dodatkowych stanowisk do grania. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Wszystko ruszy o godz. 18 i potrwa do godz. 1. Więcej szczegółów TUTAJ.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia 

Wesołą muzykę prosto z Nowego Orleanu będzie można usłyszeć jeszcze przed wejściem do siedziby NOSPR, w Amfiteatrze. Natomiast w środku czekają gości kolejne muzyczne propozycje. Na sali kameralnej wystąpią uczniowie katowickich szkół muzycznych. Następnie odbędzie się projekcja filmu „Awantura o Basię”, a o północy zacznie się koncert dziecięcej literatury muzycznej na fortepian. W tym czasie na sali koncertowej posłuchać będzie można kompozycji Karola Szymanowskiego przeplatanych opowieściami o kompozytorze. W foyer NOSPR-u wystawiona zostanie instalacja muzyczna i każdy będzie miał szansę spróbować swoich sił w grze na instrumentach. Wstęp jest darmowy. Więcej TUTAJ.

Filharmonia Śląska

Kolejne muzyczne atrakcje będzie można znaleźć w Filharmonii Śląskiej. Tam przygotowano dwie ciekawe atrakcje. Pierwsza to pojedynki „Piano games”. Dwóch artystów zmierzy się w pojedynku na dwa fortepiany. To wykonawcy Dombrova Piano Duo. Pojedynki odbędą się o godz. 19 i 21. Drugą atrakcją będzie escape room pt. „Upiór z… Filharmonii”. W zabawie wezmą udział grupy od 6 do 10 osób. Uczestnicy zostaną zamknięci  w filharmonicznym „muzycznym labiryncie”, w którym na graczy będą czekać liczne łamigłówki i muzyczne wskazówki w finale doprowadzające grupę do hasła-klucza, otwierającego zamknięte pomieszczenia. Grupowe zgłoszenia przyjmowane są na adres email: [email protected]  lub pod nr tel. 500-184-910. Godziny startu escape roomu: 17.00, 17.30, 19.00, 19.30, 21.00, 21.30. Zarówno za pojedynki, jak i escape room trzeba zapłacić 1 zł. Szczegółowe informacje TUTAJ.

Noc Bukinistów, ul. Stawowa

Wyjątkowe promocje i bogata oferta książek. Wystawcy przygotują bardzo dużo tytułów. Nie zabraknie też promocyjnych cen. Rabaty mają wynosić do -50%. Stoiska będą czynne od 18 do 24.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*