Reklama

Nie będzie zaleceń dotyczących ubioru na SUM. Uczelnia się wycofuje

Łukasz Kądziołka
Śląski Uniwersytet Medyczny wycofuje się z zaleceń dla studentów. Po fali oburzenia uznano, że rekomendacje dotyczące ubioru – w tym tatuaży, intensywnych perfum, głębokich dekoltów czy krótkich spódniczek – nie będą obowiązywały na uczelni.

W zeszłym tygodniu internet obiegło pismo z katowickiej uczelni. Do studentów na Śląskim Uniwersytecie Medycznym skierowano pismo pod tytułem „Zalecenia dotyczące ubioru studentek i studentów, doktorantek i doktorantów na zajęciach dydaktycznych, zaliczeniach i egzaminach realizowanych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach”. Dokument powstał „żeby zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych”. W punktach wypisano zalecenia, które dotyczyły m.in. unikania noszenia bluzek z głębokim dekoltem, spódnic krótszych niż do połowy uda i butów na wysokich obcasach. Ponadto intensywność makijażu u studentek powinna być stonowana, tak samo jak perfumy i wody toaletowe. Studenci powinni również zakrywać tatuaże i ograniczyć noszoną biżuterię.

Dokument powstał z inicjatywy utworzonej na początku tego roku Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym. Jak tłumaczyła Agata Pustułka, rzecznik prasowa SUM, to były propozycje, a nie wytyczne i stworzyła je komisja, a nie władze uczelni. Mimo to samorząd studencki zaapelował do wycofania tych zaleceń. W poniedziałek wszystkie strony spotkały się, żeby omówić tę sprawę. Wynikiem jest przychylenie się do apelu studentów i oświadczenie uczelni:

Zdecydowano, że dokument pod nazwą «Zalecenia dotyczące ubioru studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów na zajęciach dydaktycznych zaliczeniach i egzaminach w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach» nie będzie procedowany. Uczestnicy spotkania podkreślili, że przestrzeganie zasad stosownego zachowania i ubioru obowiązuje wszystkich Członków Społeczności Akademickiej” – czytamy w stanowisku przesłanym przez ŚUM.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*