Reklama

Nauka zdalna, weryfikacja szczepień i obostrzenia w Sylwestra

Łukasz Kądziołka
Nowe obostrzenia w Polsce. Za tydzień zaczną obowiązywać pierwsze ograniczenia, które dotkną m.in. hotele i restauracje. Zamknięte zostaną dyskoteki i kluby. Poza tym weryfikowane mają być limity i szczepienia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o nowych obostrzeniach, które zaczną obowiązywać w najbliższych tygodniach. Zmiany dotyczą limitów osób w różnych miejscach publicznych. – Wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50% uczestnictwa, zostaną obniżone do 30%. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Tymi ograniczeniami objęte zostaną restauracje, bary, hotele, kina, teatry, obiekty sportowe i kościoły. W transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 %, a przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.
Kluby i dyskoteki zostaną zamknięte, ale będzie wyjątek – sylwestrowa noc. – W dniu 31 grudnia bieżącego roku i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane – poinformował wiceminister Waldemar Kraska. W kinach od 15 grudnia ma dodatkowo obowiązywać zakaz konsumpcji. Te wszystkie zmiany będą obowiązywały już od środy, 15 grudnia i zostaną utrzymane do odwołania.
Kolejne zaostrzenie obostrzeń 20 grudnia, kiedy zacznie obowiązywać nauka zdalna w szkołach. Od 20 grudnia do 9 stycznia w takim trybie będą funkcjonowały szkoły podstawowe i szkoły średnie. Jak zapowiada rząd, po tym terminie dzieci mają wrócić do nauki stacjonarnej. Żłobki i przedszkola po 20 grudnia pozostaną otwarte.

Poza tym, od 15 grudnia mają zostać wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na Covid-19. Nie będzie miało znaczenia posiadanie certyfikatu covidowego. Nadal w przygotowaniu, ale już na ukończeniu, jest projekt ustawy, który ma umożliwiać pracodawcy weryfikowanie pracowników pod kątem Covid-19. Jednak początkowo miało to dotyczyć szczepień, ale ostatecznie najprawdopodobniej stanie na obowiązku okazania wyniku tekstu na obecność koronawirusa. Ponadto zapowiedziano, że od 1 marca 2022 roku miałyby zostać wprowadzone obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.


Tagi:

Komentarze

 1. Kuzyn 8 grudnia, 2021 at 2:53 am - Reply

  „Piękny” prezent zrobiono rodzicom przed świętami.
  Zamiast skupić się na przygotowaniach dość dużo rodziców będzie musiało kombinować wolne żeby dziecku pomoc przy zdalnej nauce i być z dzieckiem w ogóle.
  Sprytnie wymyślono, ze przedszkola i żłobki otwarte, w końcu tutaj by trzeba opieki płacić, a tak w szkole to de facto tyczy się dzieci klas pierwszych i garstki klas drugich. Wiec w przedszkolach i żłobkach covid nie atakuje. Hotele, gastronomia nowe limity akurat znów na święta i nowy rok. A potem pewnie ferie w jednoczesnym terminie do wszystkich.
  Niszczenie dzieciństwa najmłodszych, niszczenie gospodarki, niszczenie wszystkiego.
  W imię walki z covid. Niestety społeczeństwo zbyt uległe i na zmiany się nie zanosi.

Dodaj komentarz

*
*