Reklama

Największe projekty z Zielonego Budżetu zagrożone. Absurdalne oferty w przetargu

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
W przetargu na realizację czterech projektów z pierwszej edycji Zielonego Budżetu w Katowicach swoją ofertę złożyła tylko jedna firma. Zaproponowane przez nią stawki są kilka razy wyższe niż wycena Zakładu Zieleni Miejskiej. Postępowanie zostało już unieważnione, a wkrótce odbędzie się drugi przetarg.

Wprawdzie ZZM ogłosił jeden przetarg, ale obejmował on cztery rożne projekty i można było składać oferty oddzielnie na każdy z nich.

Pierwszy dotyczył ścian oporowych przy torach, przy ulicach Słowackiego i Dworcowej. Projekt przewiduje postawienie donic z pnączami i roślinami zimozielonymi, uzupełnienie już istniejących donic obsadzonych winobluszczem, wykonanie prac pielęgnacyjnych na rosnących pnączach wraz z wymianą wszystkich donic oraz stworzenie na wskazanych fragmentach ścian murali w postaci konturów drzew i napisów, na których zostanie „nasadzony” mech – tworząc żywe obrazy.

Projekt „Zabiegaj o zieleń” obejmuje w sumie 6 zadań. Trzy z nich dotyczą nasadzeń w pasach drogowych, a trzy modernizacji miejskich skwerów. Na ulicach Le Ronda, Bednorza i Ratuszowej zaplanowano nowe byliny i trawy ozdobne (jeżówki, tawuły japońskie, irgi itp.). Dodatkowo przy ostatniej z ulic zostaną posadzone wiśnie piłkowane ‘Canzan’.

Modernizację mają przejść skwery przy ul. Oswobodzenia, wokół pomnika Józefa Wieczorka na Placu Wyzwolenia, oraz przy ul. Zamenhofa. Na pierwszym i ostatnim z nich mają zostać wykonane ścieżki spacerowe o przepuszczalnej nawierzchni, a także rabaty z bylinami i krzewami. Dodatkowo przy ul. Oswobodzenia planowane jest przesadzenie rosnącego tam niskiego drzewa iglastego, zamontowanie ławek (5 szt.), koszy na śmieci (2 szt.) oraz stołu piknikowego. Wśród nasadzeń mają się znaleźć m.in. magnolia japońska ‘Kobus’, jeżówki, lawendy czy tawuły japońskie. Mniejsze prace przewidziano przy pomniku Józefa Wieczorka, który ozdobiony ma zostać czterema rododendronami ‘Bolesław Chrobry’.

Trzecie z zadań objętych przetargiem dotyczy Parku Mościckiego i zakłada posadzenie krzewów o różnej formie i pokroju, wytrzymałych na warunki panujące w mieście (m.in. cis pośredni ‘Hillii’, funkia ‘Mediovariegata’ i ‘Halcyon’) wzdłuż tramwajowej linii trakcyjnej. Przewidziano dodatkowo nasadzenia pnączy w dwóch gatunkach (hortensja pnąca i bluszcz pospolity). Obok nowo zaprojektowanej zieleni powstanie miejsce utwardzone z nawierzchni przepuszczalnej i postawiona zostanie nowa ławka.

Ostatnie z zadań dotyczy nasadzeń drzew na ulicach Hoppego/Wajdy, Ścigały i Markiefki, a przede wszystkim odtworzenia małej retencji w Katowickim Parku Leśnym. Część ta dotyczy stawu naprzeciw parkingu przy skrzyżowaniu ulicy Francuskiej i Trzech Stawów. Na jego brzegach zostaną nasadzone krzewy i byliny o ozdobnych liściach i atrakcyjnych kwiatach (m.in. hortensja drzewiasta ‘Annabelle’, cis pospolity). Dodatkowo w samym zbiorniku wodnym posadzone zostaną rośliny wodne (lilia wodna ‘Attraction’, knieć wodna, niezapominajka błotna), a w jego sąsiedztwie zostaną ustawione stojaki na rowery.

Wszystko to zostanie zrealizowane, jeśli w kolejnym przetargu zostanie wyłoniony wykonawca. A z tym może być problem.

Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna firma – SORTED Sp. z o.o. z Piaseczna, która złożyła oferty na trzy z czterech zadań. Jednak zaproponowane przez nią kwoty są zdecydowanie za wysokie.

W przypadku zielonych ścian przy torach kolejowych oferta wyniosła 523 461 zł brutto (wycena ZZM 235 855). Projekt “Zabiegaj o zieleń” firma z Piaseczna wyceniła na 919 929 zł, a ZZM na 269 527. Z kolei zmiany w Parku Mościckiego wykonawca chciał przeprowadzić za 259 385 zł (wycena ZZM – 75 299 zł). Ostanie zadanie ZZM wycenił na 59 600 zł brutto.

Jak widać, zaproponowane ceny były dwu, a nawet prawie czterokrotnie wyższe niż wynosiła wycena. Teraz pozostaje czekać na drugi przetarg i znacznie bardziej realne oferty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*