Reklama

Najlepszy polski szachista zagra w Spodku. Pula nagród to ponad 32 tys. euro

Łukasz Kądziołka
Szachowe Mistrzostwa Europy w Katowicach. Do katowickiego Spodka przyjadą setki zawodników z 22 krajów. Będzie można zobaczyć w akcji m.in. arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę. Łącznie do podziału jest ponad 32 tys. euro.

W zeszłym roku rywalizację szachistów trzeba było przeprowadzić online, ale w tym roku setki zawodników przyjadą do Spodka. To tu w dniach od 17 do 19 grudnia odbędą się ważne zawody. Na Mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych i Mistrzostwach Europy w szachach szybkich wystąpią m.in. polski szachista Jan Krzysztof Duda i katowiczanin Daniel Sadzikowski. – Szachy błyskawiczne to zupełnie inny sport, niż szachy klasyczne. Tu liczy się przede wszystkim intuicja, a ja jestem zawodnikiem intuicyjnym – mówi Jan Krzysztof Duda, który cztery lata temu w katowickiej hali cieszył się z tytułu wicemistrza Europy.

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych zostaną rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu podwójnych rund. Tempo gry pojedynczej partii to trzy minuty plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch. Również systemem szwajcarskim na dystansie jedenastu rund zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w szachach szybkich. Tempo gry pojedynczej partii to piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy wykonany ruch. W puli nagród w ME w szachach błyskawicznych jest 11 tys. euro, a w ME w szachach szybkich – 21 tys. euro. Szachiści, który zajmą pierwsze miejsca w obu dyscyplinach, wygrają odpowiednio po 2 i 4 tysiące euro.
Na liście zgłoszeń do piątkowych mistrzostw w szachach błyskawicznych jest 532 zawodników reprezentujących 21 krajów. Z kolei w sobotę i niedzielę, gdy odbędą się mistrzostwa w szachach szybkich, w Spodku pojawi się 578 szachistów z 22 krajów.

Rywalizacja w Mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych odbędzie się w piątek. Pierwszą rundę zaplanowano na godz. 10.00, a jedenastą na 18.45. Z kolei w sobotę i niedzielę zawodnicy grać będą w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich – w sobotę od godz. 9.30 do 19.00 i w niedzielę od 10.00 do 17.30.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*