Reklama

Najbardziej szkodliwe powietrze w Polsce jest na południu. Katowice znalazły się w niechlubnym rankingu

Redakcja
Największe zanieczyszczenie powietrza występuje na południu kraju. W niechlubnym rankingu miast, w których najczęściej przekroczone są normy, znalazły się Katowice.

Ranking miast z najgorszą jakością powietrza opublikowany przez Polski Alarm Smogowy sprawił, że na chwilę znowu zrobiło się głośno o smogu. Organizacja skorzystała z danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska za 2019 rok. Ranking miast, w których jest „najbardziej rakotwórcze powietrze”, został stworzony na podstawie dwóch kryteriów. PAS wziął pod uwagę stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczbę dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Ranking  otworzyły miasta położone na południu kraju – Nowy Targ i Pszczyna.

To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce i jak co roku, widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS. Na obu listach wysoko, bo na drugim miejscu, znajduje się Rybnik. Jednak zdaniem organizacji, w tej gminie widać duże zaangażowanie władz w walkę ze smogiem. W rankingu znalazło się dużo małych miejscowości i wsi, ale są w nim również Katowice. Zajęły, ex aequo z Oświęcimiem, ostatnie miejsce na liście miast z największą liczbą dni z przekroczeniem stężenia PM10. W ubiegłym roku nieco ponad 2 miesiące powietrze w Katowicach było kiepskiej jakości. Jak podaje Polski Alarm Smogowy, uruchomiony w 2018 roku rządowy program „Czyste Powietrze” nie przynosi oczekiwanych skutków. „Premier zapowiedział likwidację 3 milionów „kopciuchów” i wydatkowanie 103 mld zł na ocieplenie domów i wymianę kotłów rozłożone na 10 lat. (…) Przez dwa lata funkcjonowania programu złożono zaledwie 177 tysięcy wniosków i podpisano 146 tysięcy umów na dopłaty” – czytamy w komunikacie PAS.

W czołówce miast z największym problemem ze smogiem nie ma już Krakowa. Od września zeszłego roku obowiązuje tam całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

Źródło: Polski Alarm Smogowy


Tagi:

Komentarze

 1. Sebastian 3 grudnia, 2020 at 7:44 am - Reply

  eee no jak to? Takie niepatriotyczne podejście!
  Czarne złoto nasz węgiel ukochany! skarb narodowy!
  Może syn tej ziemi Pan apostoł Mateusz się wypowie dlaczego umieramy przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia?
  Albo nasi radni co to wolą pomnik za 7 mln niż modernizować siec ciepłowniczą i modernizować domy ogrzewane piecami?
  Dorzućmy jeszcze z publicznej kasy coś dla ratowania kopalń albo otwórzmy nowe!

Dodaj komentarz

*
*