Reklama

Na rodziców, którzy nie pozwalają szczepić swoich dzieci, wojewoda nakłada grzywny

Grzegorz Żądło
Tylko w 2018 roku wojewoda śląski wydał 85 postanowień o nałożeniu grzywny na rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Ci, zamiast zmienić zdanie, najczęściej odwołują się do ministerstwa zdrowia.

Niedawno pisaliśmy, że w Katowicach wzrasta liczba rodziców, którzy nie zgadzają się na zaszczepienie swoich dzieci. Jak mówiła kilka tygodni temu Jolanta Kolanko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, tendencja się zaostrza. – Rok do roku (2018 do 2017 – red.) wzrosła o 28%. Obecnie jest 390 osób uchylających się do szczepień. Prowadzimy działania zachęcające do szczepień, a wręcz zmuszające do nich. W wyniku naszych działań zaszczepiono 58 dzieci.

W skrajnych przypadkach sanepid kieruje wnioski do wojewody o nałożenie grzywny. W 2018 roku w Katowicach było 11 takich przypadków. Jak się okazuje, podobny problem ma sanepid w całym województwie. Z danych, które przekazało nam biuro prasowe wojewody wynika, że w 2018 r. wojewoda wydał 85 postanowień o nałożeniu grzywny na rodziców. – Postanowienie jest wydawane na każdego z rodziców osobno, a grzywna wynosi 500 zł. Najwięcej postanowień było wydanych na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu, czyli dotyczyło obszaru powiatu żywieckiego – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Dla porównania, w w 2015 r. wpłynęło do wojewody 30 wniosków, w 2016 r. – 182 wnioski, a w 2017 r. – 21. – Najczęściej rodzice, zamiast zaszczepić dzieci, odwołują się od decyzji wojewody do ministerstwa zdrowia. Niestety, w 2018 roku ledwie w 3 przypadkach rodzice zamiast się odwoływać się, zaszczepili dzieci – informuje rzeczniczka wojewody.

Grzywna za nieszczepienie dzieci wynosi 500 zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Aneta 17 maja, 2019 at 9:49 pm - Reply

  nie wierze lekarzom w tej kwestii

 2. Racjonalista 7 maja, 2019 at 7:10 am - Reply

  Skoro nie szczepia to nie zapisywać do państwowych placówek

  • MarlonX 2 września, 2019 at 4:50 pm Reply

   skoro nie zapisywać do państwowych placówek to miasto nie otrzymywać pieniędzy z podatków 🙂 Niedawno się zameldowałem i chcę w Katowicach płacić podatki, ale jak nie to nie … Ja też nie wierzę przedstawicielom środowiska medycznego w kwestii szczepień.

Dodaj komentarz

*
*