Reklama

Na lotnisku w Pyrzowicach trwa budowa wieży kontroli lotów

Fot. materiały prasowe.

G. Ż.
Budowa nowej wieży kontroli lotów na lotnisku Katowice w Pyrzowicach rozpoczęła się już w marcu. W piątek został podpisany i wmurowany akt erekcyjny pod tę inwestycję. Nowa wieża będzie miała 46 metrów wysokości i będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku. Potem rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku ma nastąpić pod koniec 2018 roku.

Nowa wieża kontroli lotów jest w Pyrzowicach konieczna, bo zmienił się układ pola manewrowego i płyt postojowych. Infrastruktura ta została przesunięta na wschód. To efekt ostatnich inwestycji, w tym m.in. budowy nowej drogi startowej o długości 3,2 km, rozbudowy płyty postojowej nr 1, budowy płyty dla samolotów cargo i do odladzania samolotów.

Nową wieżę buduje Budimex S.A. Jej koszt to prawie 25 mln zł. Inwestorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. – Inwestycja ta pozwoli nam zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa ruchu lotniczego, także poprzez zagwarantowanie dobrych warunków pracy kontrolerów ruchu lotniczego, techników oraz wszystkich innych pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a także zapewnienie miejsca na coraz bardziej zaawansowane systemy i urządzenia infrastruktury lotniczej – powiedział  prezes PAŻP Janusz Niedziela.

Nowa wieża podniesie poziom bezpieczeństwa, stanie się także swoistą wizytówką naszego portu. Z kolei wyposażenie podejścia pomocniczego do drogi startowej w ILS kategorii I (to kolejna inwestycja PAŻP – przyp. red.) sprawi, że Pyrzowice znajdą się w ścisłej czołówce europejskich, regionalnych portów lotniczych pod względem możliwości bezpiecznego lądowania przy złych warunkach atmosferycznych, niezależnie od kierunku wiatru – dodał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*